Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Resit Olmadan Evlilik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2010, 22:50   #1
Konuk

Mutsuz Resit Olmadan Evlilik

Ben 16 Yasinda Bir Genc Kizim 3 Ay Once Aİlemin Zoruyla Evlendirildim Ama Esimin Haberi Yoktu Evlendikten Sonra Ilgisizlik Ve Sevginin Karsiligini Alamayan Esim Benden Vazgecti Ben Suan Seviyorum Ama Esim Kabul Etmiyor Ben Esimi Sikayet Etsem Aİlem Zarar GÖrÜrmÜ?demek İstedİĞİm Annem Babam Amcam Zorladi Bunu EŞİm Sonra ÖĞrendİ Onlar Bu Konuda Ceza Alirlarmi-alsalar Bİle Nekadar Ceza Ve Ne Gibi Ceza Alir EŞİmİn Cezasi Ne Olur?ama Benim Kinam DÜĞÜnÜm Oldu Cd Ler Var Onlar Kanit Olarak Delİl Olabİlİrmİ?fotoĞraflar Var Ben Bu Konuda GenİŞ Anlamda Bİlgİ Almak İstyorum MÜmkÜnse Anlayacagim Şekilde Anlatirsaniz Sevİnİrİm Cok Caresİzİm Yardimlarinizi Beklİyorum Şİmdİden TeŞekkÜrler...
Old 12-07-2010, 21:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

16 Yaşında resmi evlilik yapmanız mümkün değildir.Hakim kararı olmadan nikah töreni yapılamaz.

Böyle bir karar için hakimin sizi dinlemiş olması beklenir.

Bu işlemler yapılmadan sadece düğün töreni yapılmış ise bu yasal anlamda evlilik değil,bir fiili beraberlik anlamına gelecektir.

Siz bu beraberliği istemediğinizi söylüyorsunuz.Sizi bu beraberliğe zorlayanlar suç işlemişlerdir.Birlikte olmaya zorlandığınız kişi sizin zorlandığınızı bilmiyor dahi olsa,siz onu istemediğinizi söylediğinizde ,sizin iradenize saygı duymak zorundadır.Eğer sizi zorlamışsa o da suç işlemiş demektir.

Siz eşiniz dediğiniz kişi ile isteğiniz ile cinsel birliktelik yaşamışsanız yaşınız 15 den daha büyük olduğu ve "şikayetçi olmadığınız takdirde" eylem suç oluşturmaz.Doğal olarak da bir ceza sözkonusu değildir.
Old 12-07-2010, 22:55   #3
Konuk

Mutsuz resıt olmadan evlılık

Evet Aİlemin Zoruyla Evlendirildim.ben Esimi Sikayet Edecem Ama Ailemin Ceza Almasini Istemiyorum Acaba Nasil Bir Ceza Ile Yargilanirlar Bunu Ogrenebİlİrmİyİm EŞİmde Dahil.ben Suc Duyurusunda Bulunsam Ailemle Esim Ne Gibi Ceza Alirlar ÖĞrenebİlİrmİyİm Şİdİden TeŞekkÜrler
Old 13-07-2010, 23:41   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İlgili yasal düzenleme aşağıdıadır.

Bir avukattan yardım alarak ayrıntılarını görüşmenizi öneriyoruz.

Alıntı:
TCK

Çocukların Cinsel İstismarı

MADDE 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. (Değişik 3. fıkra: 5377 - 29.6.2005 / m.12) (3) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması halinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi