Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabancı uyruklunun evlat edinmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-10-2008, 21:26   #1
feyzaday

Varsayılan yabancı uyruklunun evlat edinmesi

merhabalar,
Yabancı uyruklu bir kişi, evlat edinmenin diğer şartlarını yerine getirdiğinde
Türkiye'den evlat edinebilir mi?
Şimdiden teşekkürler
Old 24-10-2008, 10:15   #2
Av.Murat Serezli

Varsayılan Evlat Edinme

İki yabancı çiftin evlat edinmesini sağladım...Türk Medeni Kanunundaki şartlara uygun olmak üzere evlat edinme gerçekleşmiştir.
Old 15-12-2009, 23:22   #3
selcuktekeli

benim bu konuyla ilgili davam olacak davacı evlat edinmek isteyen yabancı uyruklu evlat edinilen türk vatandaşı bu dava sonuçlanırsa nasıl nufusa tescil olacak konuyu biraz açarmısınız
Old 16-12-2009, 16:13   #4
Av.Murat Serezli

Varsayılan evlat edinme

evlatlığın yaşı hakkında bilgi vermemişsiniz.eğer evlatlık yenidoğan ise doğumdan itibaren 6 hafta sonra evlatlık vermek isteyen velayet sahibi anne ve baba, bebek evlilik dışı ise anne aile hakimi önünde tek taraflı beyanda bulunup .....aileye evlatlık vermek üzere muvafakat beyanında (hasımsız bir dava yolu ile ) bulunacak...Bu tarihten itibaren bır yıl da müstakbel evlat edinecek aile yanında evlatlık bakılacak...
Bir yıllık süre sona erdikten sonra yabancı ailenin vekaleti ile daha önce muvafakat veren velayet sahibi anne ve babaya evlat edinme davasını açacaksınız.
Dava ile birlikte evlatlığın ismini de değiştirebilirsiniz...(benim davamda yabancı aile kendi örf ve adetine ve milliyetine uygun yabancı bir isim istedi bu şekilde talep ettik...)Mahkeme tarafları dinliyor ve ÇEK'dan bilirkişi tayin edip evlat edinecek ailede evinde bilirkişi incelemesi yapıyor..Bu bilirkişi raporu doğrultusunda karar veriliyor. Kararın kesinleşmesi ile birlikte TC Nüfus Müdürlüğünden evlatlığın anne ve babasının yabancı olarak tescil edildiği yeni TC kimliğini alabilirsiniz..
Bu işin başında her iki taraf için iki ayrı vekalet alıp iki meslektaş bu süreci yönetmeniz gerekmektedir. Ben ve kardeşim birlikte dava sürecini birlikte bitirdik.
Umarım yardımcı olmuşumdur.
Old 18-12-2009, 09:36   #5
selcuktekeli

açıklamanız için teşekkürler ben konuyu biraz daha açayım evlat edinmek isteyen yabancı kıbrıs vatandaşı 1966 eşi ise 1969 doğumlu evlat edinilmek istenen ise 1986 doğumlu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi