Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın kaldırılması davasında ıslah sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2013, 21:56   #1
elmas

Varsayılan İtirazın kaldırılması davasında ıslah sorunu

Kiracıya karşı 13 örnek ödeme emri ile kira alacakları,faiz ve tahliye talep ettik.Kiracı borca itiraz etti ve icra mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası açtık. Dava sırasında bilirkişi raporu çıktı ve raporda talebimizden fazla asıl alacak ve faiz hesaplandı(Banka kayıtlarındaki ödemeler incelenerek).
İtirazın kaldırılması davasında ıslahla talebimizi arttırabilir miyiz bunun için 2 haftalık süre var mıdır; yoksa dava sonuna kadar talebi arttırmak mümkün müdür?
Old 19-10-2013, 16:55   #2
siloos

kanımca ödeme emrindeki taleple bağlısınızdır. aynı şekilde itirazın iptali davasını açarken dava dilekçenizde de "fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması" ibaresi yer almıyorsa bu durumda sizi bağlar.
ancak acaba kararda fazla alacaklı olduğunuz belirlenip itirazın iptali için açılan kısım kadar icra işlemi devam edeceğinden kalan kısım için yeni bir icra takibi yapılabilir mi bilemedim.
Old 20-10-2013, 10:20   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan elmas
Kiracıya karşı 13 örnek ödeme emri ile kira alacakları,faiz ve tahliye talep ettik.Kiracı borca itiraz etti ve icra mahkemesinde itirazın kaldırılması ve tahliye davası açtık. Dava sırasında bilirkişi raporu çıktı ve raporda talebimizden fazla asıl alacak ve faiz hesaplandı(Banka kayıtlarındaki ödemeler incelenerek).
İtirazın kaldırılması davasında ıslahla talebimizi arttırabilir miyiz bunun için 2 haftalık süre var mıdır; yoksa dava sonuna kadar talebi arttırmak mümkün müdür?
İcra takibiniz itiraza uğradıktan sonra sizin açmış olduğunuz itirazın iptali davasında icra takibinden daha fazla bir alacağınızın varlığı tespit edilirse ıslah yolu ile talebinizi artırabilirsiniz. Hüküm verilinceye kadar ıslah talebinde bulunabilirsiniz. Ancak ıslah için mahkeme ayrıca bir süre vermez buna dikkat etmek gerek. Son bilirkişi raporundan sonra ıslah talebinde bulunabilirsiniz.
İptal davasında hükmedilen alacak miktarı icra takibinde talep ettiğiniz alacak miktarından fazla çıksa dahi fazla kısmı da talep edebilirsiniz. Fazla kısım için ayrı bir icra takibi başlatmanız gerekir kanaatindeyim. Bununla ilgili yargıtay kararı da var sanırım.
Old 20-10-2013, 18:24   #4
elmas

Tşk ederim yanıtlarınız için.Islah için kısa bir dilekçe versem duruşma öncesi işte bilirkişi raporuyla belirlenen miktar için davayı ıslah ediyoruz ve dava miktarını şu kadara çıkarıyoruz diye bunu karşı tarafa da tebliğ ettiririz,peki ıslah ettiğim miktar için harç yatırmam gerekecek mi? Yanlış hatırlamıyorsam bu dava için maktu harç yatırmıştım davayı açarken. Şuan tamamlama harcı gerekir mi sizce,ve talepten fazla miktar hüküm altına alınığında,fazla kısmı ayrıca ilamlı icraya koymam gerektiğini anlıyorum doğrumudur?Bahsettiğiniz Yargıtay kararını da maalesef bulamadım.
Old 21-10-2013, 09:02   #5
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan elmas
Tşk ederim yanıtlarınız için.Islah için kısa bir dilekçe versem duruşma öncesi işte bilirkişi raporuyla belirlenen miktar için davayı ıslah ediyoruz ve dava miktarını şu kadara çıkarıyoruz diye bunu karşı tarafa da tebliğ ettiririz,peki ıslah ettiğim miktar için harç yatırmam gerekecek mi? Yanlış hatırlamıyorsam bu dava için maktu harç yatırmıştım davayı açarken. Şuan tamamlama harcı gerekir mi sizce,ve talepten fazla miktar hüküm altına alınığında,fazla kısmı ayrıca ilamlı icraya koymam gerektiğini anlıyorum doğrumudur?Bahsettiğiniz Yargıtay kararını da maalesef bulamadım.

Islah ettiğiniz kısmın harcını da yatırmalısınız. Harç yatırmdan mahkemeye sadece ıslah dilekçesini sunup harcı yatırmayı sonraya bırakmanın sıkıntı yaratacağını düşünüyorum. Bu durum harç yatırmdan dava açmaya benzer. Fazlaya hükmedilen alacak ile ilgili dediğiniz gibi ilamlı icra olacak. İlgili yargıtay kararını bulabilirsem paylaşırım sizinle
Old 21-10-2013, 09:30   #6
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan elmas

9. HD 2008/38038E., 2009/2876K., 18.02.2009 Tarihli kararında şöyşe bir ifade yer alıyor. "İtirazın iptali davasında dava konusunun ıslah yoluyla arttırılması mümkün olup, arttırılan kısım yönünden tahsil davası olarak hüküm kurulmalıdır. Davaya konu miktarın ıslah yoluyla arttırılması itirazın iptali davasının niteliğini değiştirmez ve tamamını tahsil davasına dönüştürmez."
İşinize yarayabileceğini düşünüyorum.
Old 21-10-2013, 11:18   #7
elmas

ama benim davam itirazın iptali değil itirazın kaldırılması ve tahliye davası,genel mahkemelerde görülediği usulün de farklı olması nedeniyle bir farklılık olabilirmi acaba? Bir de duruşma günü çok yakın,ıslah yapmadan davayı bitirtsem,sonradan fazla kısmı icra takibiyle isteyebilirmiyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi