Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mazeretsiz İşe Gitmediğimden Dolayı Müstafi Adledilmem

Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 01:22   #1
Murat Koç

Varsayılan Mazeretsiz İşe Gitmediğimden Dolayı Müstafi Adledilmem

İst.Em.Md kadrosunda görev yapmakta iken 01,02,1999 günü ile 14,02,1999 tarihleri arası işe gitmediğim için müstafi adledildim.Ancak 01,02,1999/02,02,1999 günleri için Emniyet Müdürlüğü 4 gün maaş kesim cezası verdi.03,02,1999 günü 1,gün olmak üzere Şişli Etfal Hastahanesinden aldığım 3 günlük Dr. raporu mevcut.07,02,1999 günü rapor bitim günü ile mesaiye başladığım 15,02,1999 günleri arası 9 gün yapmaktadır.İlgili kanun maddesi birbirini takip eden 10 iş günü mazeretsiz işe gelmeyenler müstafi sayılır der.Buna rağmen ben müstafi oldum Bölge idare mahkemesine yapmış olduğum müracat; itiraz süresini geçirdiğim için ve var olan kadroların polis okullarından mezun olacak olanlara ayrıldığı gerekçesi ile red edildi. Şu an davam Danıştay mahkemesinde görülmektedir. Almış olduğum Dr. raporu ilgili makamca dikkate alınmadığı gibi Emniyetin bana vermiş olduğu 1 ve 2, günler için 4 günlük maaş kesim cezasınıda dikkate almamışlardır.Emniyet Md.lüğünün yapmış olduğu yanlış mahkemelerimizdede devam etmektedir.Kaldıki aldığım rapor zaten mevcut olan müstafi süresini kesmektedir.Davamın ileriki seyri için endişelerim bulunmaktadır.Yapılan yanlışlıklar zincirine nasıl dur diyebilirim.Bana yardımcı olabilirmisiniz.

19-04-2001 18:42:42
Old 02-03-2002, 01:23   #2
Huseyin

Sayin Koc;
Ayni sorunlarla Bende ugrasiyorum. Eger mustafi sayildiginizi Size tebliginden sonra 30 gun icinde degil dahada gec dava actiysanız, Idari Yargıda belirtilen süreler hak düşürücü süre olduğundan, maalesef yapılacak bir şey yok. Ancak; "Yeni mezunlar için kadro ayrılmış" gibi bir İdari yargı kararını da düşünemiyorum, Zaten zaman aşımından red edilen davalarda, başka nedenlere girilmez.

Şunu unutmayın, Yasanın işe gelmemesinda aranan; Memurun işe gitmememsinin, "KENDİ İŞE GİTMEME İRADESİNDEN" kaynaklanması halinde geçerlidir. Resmi tabip raporu ile belgelenen günler, iradeyle işe gitmeme olarak değerlendirilmez.

Yapabileceğiniz işe gelince İdari Yargıyı iyi bilen bir Avukatla görüşüp karar vermenizi öneririm,

Geçmis olsun ve davanızı kazanmanız dileklerimle

20-04-2001 02:54:41

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi