Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İnternetten yasadışı mp3 transferine hukuki işlemler başladı.

Yanıt
Konu Notu: 6 oy, 4,33 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2008, 21:50   #31
ecesaka

Gerçekten yararlı bilgiler verdiniz Sn. Mutlakadalet. Çok teşekkür ediyorum. Bu durumda yapımcıların haklarını korumak amacıyla bir müzik grubunun açmış olduğu bir barda kendi parçalarını çalmaları halinde dahi bunun için ödemede bulunmaları gerekiyor gibi bir anlam da çıkıyor sanırım...
Old 27-01-2008, 22:58   #32
mutlakadalet

Soruyu tam olarak anlayamadım Ece Hanım. Söz konusu müzik grubu, kendilerinin meydana getirdikleri parçaları mı okuyorlar yoksa kendilerine ait olmayan parçaları kendi yorumlarını katarak mı sunuyorlar? Aslında sorunuz açık; ancak müzik grubunun yalnızca kendilerinin meydana getirdikleri parçaları barda sunmaları bana çok mümkün değil gibi gözüktü. Eğer ki; gerçekten kendilerinin meydana getirdikleri parçaları icra ediyorlarsa, zaten ilgili hak sahipleri kendileri olduğundan bu parçaları umuma sunmaları durumunda hak ihlali doğmaz.

Müzik grubunun başkalarına ait parçaları icra etmeleri durumunda daha sağlıklı yorum yapabilmemiz için ise bar ile ilgili ayrıntılı bilginizin olması büyük önem arz ediyor.

Saygılarımla.
Old 27-01-2008, 23:43   #33
ecesaka

Kendilerine ait parçaları da, başkalarına ait parçaları da icra ediyorlar ve CD vasıtasıyla umuma dinletiyorlar. Ancak yapılan denetleme esnasında kendilerine ait parçaları dahi icra ediyor ya da umuma dinletiyor olsalar dahi yine de lisans almaları gerektiği söylenmiş. Bu noktada aklım karıştı ancak sanıyorum icra etmeleri halinde değil ama kendi parçalarını dinletmeleri halinde yapımcının da emeği söz konusu olduğundan, bunun için lisans almaları gerekebilir diye düşünüyorum...
Old 28-01-2008, 20:02   #34
mutlakadalet

Ece Hanım, zannımca söz konusu barın lisansının sorulmasının sebebi, başkalarına ait parçaları icra etmelerinden kaynaklanıyor. Her ne kadar kendi parçalarını umuma sunsalar da bunun yanında başkalarına ait parçaları da sunmaları lisans almaları zorunluluğunu doğurur meğerki söz konusu bar, FSEK 41(2) bağlamında sınıflandırma dışı kalan bir bar olsun.

Kanaatimce yalnızca kendi parçalarını sunuyor olsalardı, lisanslarının olup olmadığı sorulmazdı. Zira FSEK 24'e göre; temsil hakkı münhasıran eser sahibine aittir. Bu noktada eser sahibi müzik grubunun eseri icra etmesi yahut bu eseri cd vasıtasıyla umuma iletmesi arasında fark yoktur; ancak müzik grubu, kendi eserleri üzerindeki haklarını sözleşme ile yapımcıya devretmişse lisans sorunu gündeme gelebilir. Bu hususu madde 80 şu şekilde kaleme almıştır:

"Bir icra ürünü olan veya sair sesleri ilk defa tespit eden fonogram yapımcıları eser sahibinden ve icracı sanatçıdan mali hakları kullanma yetkisini devraldıktan sonra aşağıda belirtilen haklara sahiptir."

Saygılarımla.

Old 28-01-2008, 22:42   #35
Adli Tip

Değerli Arkadaşlar,

Konuyu dağıtmış oluyor muyum, ya da başka forumlarda tartışılmış bir konuya mı giriyorum bilmeden merakımı paylaştığım öncelikle özür dilerim.

Türkiye'de Müyap, Mesam gibi konuyla ilgili birden çok meslek birliği var. Bir sanat eserini umuma iletecek kişi, hak sahiplerine karşı gerekli bedelleri ödemek ya da izinleri almak için hangi kişi/kurum/kuruluşlarla irtibata geçmekle yetinmelidir?

Teşekkürler,
Old 28-01-2008, 22:49   #36
ecesaka

MÜ-YAP, Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği, fonogram yapımcılarının bir araya gelerek oluşturduğu, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu' nun 42. maddesi gereğince kurulmuş olan tüzel kişiliğe sahip bir meslek birliğidir.

Bu meslek birliğine üye 72 şirket bulunmakta, bunlar üretim bakımından Türkiye’nin müzik endüstrisinin %80’i, yabancı repertuarın tamamını temsil etmektedir. Türkiye ve dünyanın her yerinden yerli – yabancı albümlerin büyük bölümünün haklarını korumaktadır. Müzik yapımcılarının hakları “Bağlantılı Haklar” olarak tanımlanır ve bu hakların kullanımı hak sahiplerine ve FSEK md.80 gereğince Mü-Yap tarafından alınacak izne tabidir.

Mü-Yap Lisans tarifesini incelediğimizde, Messam ve Müyobir için ücretlendirmeler göze çarpmaktadır. Mü-Yap'a yapmış olduğumuz lisans ödemeleri sanıyorum Messam ve Müyobir tarafından ilgililerine ulaştırılıyor.
Old 30-01-2008, 10:18   #37
ecesaka

Müzik 'indirmek' artık yasal

Yeni bir dönüm noktası mı: İnternetin yeni yasal online dosya paylaşım hizmeti Qtrax, kullanıcıya izleteceği reklam karşılığında ücretsiz müzik indirme izni veriyor

İnternetin yasal online dosya paylaşım hizmetlerinin sonuncusu olan Qtrax kullanıcılarının reklam izlemeleri karşılığında ücretsiz müzik indirmelerine olanak tanıyor. Online açılışını önceki gün gerçekleştiren Qtrax'in CEO'su Allan Klepfisz, dünyanın en önemli müzik ticareti etkinliği MIDEM'de yaptığı açıklamada Qtrax'in ileri teknoloji ve geniş içeriğiyle illegal paylaşım sitelerinden çok daha iyi bir hizmet sunacağını söyledi.
Qtrax ve benzeri yasal ve ücretsiz online müzik hizmetlerinin piyasaya girişi, düşen CD satışları ve korsan paylaşım nedeniyle zor durumda olan müzik endüstrisi tarafından olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Telif uzlaşmaları üç yıl aldı
Plak şirketlerinin yaşadığı zorlukların en güncel örneğiyse Universal, Sony-BMG ve Warner'la birlikte sektörün dört büyüğünden biri olan EMI'ın çalışanlarının ödemelerinde son zamanlarda yaptığı büyük kesintiler.
Son olarak en çok gelir getiren sanatçılarından Robbie Williams'ın ayrılma kararıyla sarsılan EMI gibi büyük şirketler artık reklam gelirli online müzik paylaşımının 13-30 yaş dijital müzik tüketicilerini kazanarak sanatçılarını memnun etmenin yolu olduğunu kabul etmiş durumda. Qtrax danışmanlarından Laurence Ford, plak şirketleriyle telif uzlaşmalarının üç yılı aldığını söylerken, uygulamalarına çok güvendiklerini de ekliyor.

Virüs yok, kötü ses yok
Qtrax'ten şarkı indirmek isteyen kullanıcının öncelikle sitenin zorunlu kıldığı yazılımı indirmesi gerekiyor. Kullanıcılar, yaklaşık 30 milyon şarkı arasından istediği veya aradığı şarkıyı indirdiği sırada da reklam izliyor.
Büyük plak şirketlerinin yanı sıra bazı bağımsız şirketlerle de yaptığı lisans anlaşmalarıyla yasal müzik sunabilen Qtrax, illegal müzik paylaşım sitelerindeki virüs ve kötü ses kalitesi gibi sorunları barındırmamasıyla da kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor.

Qtrax'ten indirilen parçalar PC'lerde depolanabileceği gibi, taşınabilir müzikçalarlara da transfer edilebiliyor. Firma, indirilen parçaların 15 Nisan'a kadar iPod'lar ve Macintosh bilgisayarlarda da çalınabileceği konusunda söz verdi. Qtrax'in ses dosyalarını Apple cihazlarıyla nasıl uyumlu hale getirebilecekleri şimdilik bir muamma. Ancak CEO Allan Klepfisz, 'Apple'ın henüz bu konuyla herhangi bir ilgisi olmadığını' belirtiyor.

'Büyük'lerle sorun yok
Qtrax, reklam desteği karşılığında ücretsiz şarkı indirme imkânı sunan ilk paylaşım sitesi değil. Geçen eylül ayında Universal Music'le anlaşan SpiralFrog da aynı hizmeti başlatmıştı.

Qtrax temsilcileri önceki gün yaptıkları basın toplantısında, müzik endüstrisi tarafından tamamen benimsenen ilk paylaşım hizmetini sunduklarını söyleseler de Warner, Universal ve EMI gibi bazı majör firmalarla henüz lisans anlaşmaları yok.

CEO'ları Allan Klepfisz ise Warner dışında bütün büyük plak şirketleriyle şartlar üzerinde tamamen anlaşmış olduklarını belirtiyor.

CD'lerde hâlâ hayat var
Gerek sektörün uzmanlarının görüşleri, gerekse rakamlar dijital müzik teknolojilerindeki gelişmelerle artık geçmişe gömüldüğü düşünülen CD'lerin daha uzun yıllar piyasada varlığını sürdüreceğini gösteriyor. Universal Music'i de bünyesinde barındıran eğlence devi Vivendi SA'nın başındaki Jean-Bernard Levy tüketicilerin hâlâ süpermarketler, müzik dükkânları ve online alışveriş sitelerinden CD almaya devam ettiğini söylüyor. Sony BMG'den Thomas Hesse de fiziksel müzik (CD ve plak) satışının küçümsenmemesi gerektiğini ve Amerikalıların yüzde 30'unun internet bağlantısı olmasa da CD vasıtasıyla müzik satın almaya devam ettiğini belirtiyor. Justin Timberlake'in son albümünün 18 milyonluk satışından 3 milyonunun CD olması da söylenenleri kanıtlar nitelikte.

Ekstra parçalar, sanatçılar hakkında bilgi veya gösterişli paketler gibi niteliklere sahip olan CD'lerse daha çok satıyor. Yine de ortada göz ardı edilemeyecek bir düşüş var. Uluslararası Fonografik Sanayi Federasyonu'nun (IFPI) raporuna göre hemen hemen tamamını CD'lerin oluşturduğu fiziksel satışlar 2004'te 21.5 milyarken geçen sene 15 milyara düşmüş. Online dijital müzik satışlarıysa önceki seneye göre yüzde 40'lık bir artışla 2.9 milyar dolara çıkmış. Ancak bu yükseliş bile korsanların yol açtığı maddi zararı kapatmaya yetmiyor.

Kaynak: Radikal
Old 31-01-2008, 09:19   #38
av.zuhala

Sadece teknoloji fakiri olduğum için soruyorum beni mazur görün ;resmi olarak satılan "mp3 cd " ler piyasada varmı? Mp3 çalar satılmaya başladığından beri merak ediyorum bunu.Eğer internetten şarkı indirmek yada satılan mp3 cd ler yasak ise "mp3 çalar " nasıl yasal olarak satılıyor .
Old 31-01-2008, 11:51   #39
Admin

Sayın Av.zuhala,
Alıntı:
Yazan av.zuhala
Sadece teknoloji fakiri olduğum için soruyorum beni mazur görün ;resmi olarak satılan "mp3 cd " ler piyasada varmı? Mp3 çalar satılmaya başladığından beri merak ediyorum bunu.Eğer internetten şarkı indirmek yada satılan mp3 cd ler yasak ise "mp3 çalar " nasıl yasal olarak satılıyor .
Her MP3 yasadışı değildir. İnternette ticari şarkıları MP3 formatında yasal olarak satan pekçok site var. Bu sitelerin şarkıların telif sahipleri ile (ki bu çoğu zaman yurtdışında plak şirketleri, yurt içinde ise MÜYAP gibi kuruluşlar oluyor) anlaşmaları var ve bu anlaşmaya istinaden yasal olarak satış yapıyorlar. Bunları alıp MP3 çalarınıza koyabilir ve dinleyebilirsiniz. Keza internette milyonlarca ticari olmayan MP3 de var. Örneğin amatör gruplar isimlerini duyurmak için Mp3 formatında şarkı ve albümlerinin serbest dağıtımına izin veriyorlar, dolayısıyla bu MP3'leri almak, dinlemek hatta dağıtmak da yasal.

Bir diğer deyişle MP3 çalarların hukuki statüsünde sorun yok. Sorun bu cihazı, yasadığı MP3 dinlemek için kullandığınız zaman çıkıyor.

Eskilerden demode bir örnek vermek gerekirse: Eskiden her müzik setinde çift kasetçalar vardı ve kasetten kasete şarkı aktararak kasetleri çoğaltabilirdiniz. Lisans ücretini ödeyerek satın aldığınız bir kaseti dinlemeniz veya lisansa tabi olmayan (örneğin çocuğunuzun ilk konuşmasını kaydettiğiniz bir kayıt) bir kaseti çoğaltmanız sorun değildi. Hukuka aykırılık telifle korunan bir kaseti çoğaltırsanız doğardı. Bu nedenle kasetçalarlar ve kaydetme cihazları hukuka uygundu, hukuka aykırı olan telif ile korunan bir eserin çoğaltılmasıydı. Aynı durum MP3 çalarlar için de geçerlidir.
Old 31-01-2008, 11:58   #40
ecesaka

Sn av.zuhala,

Yanılmıyorsam bazı araba markalarında birleşik şekilde imal edilen teyplerde "korsana hayır" diyebilmek için Mp3 formatındaki parçalar çalınamıyor. Ancak bana kalırsa bu, sadece gerekli düzenlemeler ve takip yapılamadığından teknolojiye sırt çevirmek demektir.

Şöyle ki, teknolojinin bu yöndeki hedefi her zaman bir adım ileriye giderek, insanlara daha ergonomik, daha rahat ve daha kullanışlı ürünler sunabilmektir. Kanunlara uygun duruma bakacak olursak; bir CD satın aldığınızda bu CD'deki parçaları Windows Media Player vasıtasıyla bile Mp3'e çevirmeniz mümkündür. Bunları Mp3'e çevirerek kolay taşınır hale getirip, CD çalar gibi kocaman bir cihazla dolaşmak zorunda kalmazsınız. Böylece çantanızda çok yer kaplayacak olan CD ve CD çalardan kurtulmuş olursunuz.(Hatta ben İstanbul içinde adliyeler arası mekik dokurken icat edene en çok dua ettiğim teknolojilerden biridir Mp3 çalar ) Ve satın almış olduğunuz CD'yi mp3 formatına çevirmek de suç değildir.

Bu nedenle Mp3 çalarların piyasadan kaldırılması haksızlık olur diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra, bazı müzik grupları "demo" olarak birkaç parçalarının mp3 formatında internetteki sitelerinden indirilmesine olanak tanımaktadır. Bunlar da yine taşınması kolay olan Mp3'lerde dinlenebilir ve bu da hukuka uygundur. Son gelişmelere baktığımızda, ttnet ve Qtrax gibi internet üzerinden şarkı indirilmesine olanak veren sistemler de geliştirilmiş, dolayısıyla Mp3 çalar gibi bir nimete arkamızı dönmemize gerek kalmamış bulunmaktadır.

Bu arada bana kalırsa piyasada Mp3 formatında korsan olmayan albüm satılmamasının nedeni CD formatından Mp3 formatına çevirmek mümkünken, Mp3 formatından CD formatına transferin mümkün olmaması ya da yaygın olarak bilinmemesi olabilir. (Belki bununla ilgili programlar da vardır ancak benim bilgim dahilinde bu tür bir program yok)

Saygılarımla
Old 31-01-2008, 23:20   #41
dogukansavas

Peki benim merak ettiğim başka bir alan var. P2P programları üzerinden mp3 indiren ve indirdiği bu mp3'leri yahut diğer eserleri aynı program üzerinden dağıtıma sunun kişinin tespiti nasıl yapılıyor. Teknik olarak savcılık tarafından izlemeye alınan bu kişilerin bu programa bağlandığını ve veri gönderiminde bulunduğunu tespit edebilir. Fakat bu veri gönderimi şifreli olduğu için hangi veriyi gönderdiğini göremez. Bu programların kullanılması ise yasal çünkü kişilerin kendi ürettikleri eserleri ve umuma mal olmuş eserleri paylaşmak için de kullanılıyor. Peki bu kişilerin tespiti için ne yapılıyor? Yani ilgilinn şikayeti üzerine tüm o programı kullananlar takibe mi alınıyor?
Old 01-02-2008, 10:55   #42
Admin

Alıntı:
Yazan dogukansavas
Peki benim merak ettiğim başka bir alan var. P2P programları üzerinden mp3 indiren ve indirdiği bu mp3'leri yahut diğer eserleri aynı program üzerinden dağıtıma sunun kişinin tespiti nasıl yapılıyor. Teknik olarak savcılık tarafından izlemeye alınan bu kişilerin bu programa bağlandığını ve veri gönderiminde bulunduğunu tespit edebilir. Fakat bu veri gönderimi şifreli olduğu için hangi veriyi gönderdiğini göremez. Bu programların kullanılması ise yasal çünkü kişilerin kendi ürettikleri eserleri ve umuma mal olmuş eserleri paylaşmak için de kullanılıyor. Peki bu kişilerin tespiti için ne yapılıyor? Yani ilgilinn şikayeti üzerine tüm o programı kullananlar takibe mi alınıyor?
P2P programları arasında şifreli bir protokol kullanarak veri transferi yapanlar olabilir ancak sıkça kullanılan yaygın P2P programlarının (edonkey, bittorrent vs.) hiçbiri şifreli değildir.

Yurtdışında pekçok internet servis sağlayıcı bu protokollerin kullandığı portları takibe alır ve yasadışı kullanım tesbit ederse, sizi önce uyarır, daha sonra hesabınızı kapatır. Örneğin İngiltere'deki bir internet servis sağlayıcının abonesiyken bittorrent ile Microsoft Office'i indirirseniz, ertesi gün bir telefon/eposta alırsınız ve yaptığınızın yasadışı olduğunu bildirilir, bir sonraki gün yine aynısını yaparsanız, internet bağlantınız kapatılır. Servis sağlayıcı şirketler bunu yasaların uygulanmasını temin etmek için olduğu kadar, kişisel çıkarları için de takip ediyorlar çünkü bu programlar çok yüksek veri transferi içerdiğinden, bunların kullanılması servis sağlayıcıların işletim maliyetlerini arttırıyor. Ve bu programlar da %99 yasadışı dağıtım için kullanıldığından servis sağlayıcılar bunu engellemek suretiyle, işletim giderlerini düşürebiliyorlar.

Türkiye'de bu sistem (henüz) yok. (Şimdi yasal MP3 ticareti yapmaya başladığı düşünüldüğünde TT'nin de bir süre sonra başlatacağından eminim). Türkiye'de şikayet üzerine ya da Emniyetin bilişim suçları bölümünün kendi araştırması üzerine bu tesbitler yapılarak, yasal takip başlatılabilir.
Old 04-02-2008, 03:51   #43
yargıç isa

Kitap ......

Müzik indirmekle, arkadaştan alınan bir müzik CD sinden istenilen parçaların bilgisayara kopyalamak yada eskiden olduğu gibi bir kaseti başka bir kasete kopyalamak arasında bir fark var mıdır? Bence tek fark, internetin bu konuda sağladığı kolaylıktan ibarettir. Peki, müzik indiren kişi kolay yolu seçtiği için mi ceza almaktadır? Syn MUTLAKADALET'inde belirttiği gibi, internetten şarkı indirmek suç teşkil etmemektedir. Geçtiğimiz yıl, bu konuya ilişkin olarak yanılmıyorsam İngiltire de yaşanan bir olayda mp3 dosyalarını internet üzerinden paylaşıma açan kişi mahkum edilmişti. Ve daha bir çok Avrupa ülkesinde, paylaşım dosyası (share) sahipleri hakkında yasal işlem yapılmıştır. İnternet Hukuku Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Öngören “Nasıl bir evde korsan Lacoste tişört yapıp satamıyorsanız, aynı şekilde şarkı veya filmleri de internetten bedava sunamazsınız. Avrupa'da bu tür sitelere karşı ihtiyati tedbir kararları var. Türkiye'de de dava sayısı artacak.” şeklinde duruma açıklama getirmiştir. Görüldüğü üzere, bu açıklamada da, dosyaların paylaşımı üzerinde durulmuştur. Sonuc olarak, 112 kişinin müzik indirdikleri gerekçeleriyle göz altına alınmaları, mevcut yasal mevzuatımızda dikkate alındığında, yerinde değildir.

Şu noktayı belirtmek gerekirse, müzik yapımcıları insanların içine atıldığı ve her alana yayıldığı tüketim çağında yeni projeler geliştirmelidirler. Yasak tek başına önlem değildir. Alternatif yollar bulunmalı, tek bir albümle (10-15 şarkı) büyük paraların kazanıldığı devirler artık unutularak, tüketim ve teknoloji çağına paralel olarak insanların daha çok müziğe en kolay ve en ucuz yoldan ulaşmasını sağlayacak yöntemler geliştirilmelidir. Müziğin her türlü aletle hayatın her alanına girdiği, birkaçkez dinlenen müziğin birdaha dinlenmediği, cepte taşınabilen "MP3 Player" belleklerinin bilgisayarların hard diskleriyle yarıştığı ve yüzlerce/binlerce müziği depolayabildiği, o yüzlerce müziğin bir kaç hafta/ay sonra yenileri ile değiştirildiği bir zamanda, eskiden olduğu gibi insanları 10 ile 30 YTL arası değişen fiyatlarda albüm almaya zorlamak elbetteki ahlaki olmayacaktır. Altarnatif olan yasal yolu vatandaşa sunmalıyız. Ben insanların, yasal yolu tercih edeceğini, bu sayede şarkılara daha çok değer vereceğini düşünüyorum.

Sanatçılarda, eskisi gibi albüm satışlarını zengin olma/servete servet katma aracı olarak görmekten vazgeçip, onlar için en iyi tanıtım aracının şarkılarının olduğunu ve bu durumum konserlerinin dolmasında, kitaplarının satılmasında, sunduğu programların izlenmesinde,vs.. başlıca neden teşkil ettiğini unutmamalıdırlar.

saygılarımla...
Old 04-02-2008, 11:35   #44
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada, internet kullanıcılarının “LimeWire” isimli programı kullanarak korsan müzik indirdikleri ve yine bu parçaları başkalarının alabilmeleri için kullanıma açtıkları tespit edildi.

112 kişinin gözaltına alınma sebebi, müzik indirmeleri değil, paylaşıma açmış olmaları.. Bu tip program kullananların silmelerini tavsiye ederim.
Old 05-02-2008, 00:05   #45
Adli Tip

İnternetten ve bilgisayardan hiç anlamayan bir VATANDAŞ olarak bir izlenimi paylaşmak istiyorum:

ttnet müzik'ten şarkı indirmek, bir postanede çalışan (benim gibi) bilgisayardan anlamayan, lakin bizim adliyelerde daktilodan UYAP'a yeni geçen memurlar gibi bilgisayara uyum sorunu yaşayan bir memurdan, bir şarkı satın almak gibi geldi bana

Önce git şunu imzala, sonra şunu yükle, ordan adres al, sonra şifre al, sonra aldığın şifreyi değiştir....
dünya kadar prosedürden sonra şarkıyı indir:
mediaplayer'ın bu sürümü bu şarkıyı çalamıyor!!!

Yasal olduğunu sürekli hissediyorsunuz!
Old 03-08-2008, 22:53   #46
volverinexxx

mp3 indirenlere ceza vermek yerine (ki hayatının bi döneminde herkes bu eylemi gerçeklertirmiştir bence) ücretsiz mp3 indirebilme olanağını bertaraf eden teknolojik önlemlerin alınması daha akilane değil midir ???
-----------------------------------------------------------------------------
Chris Isaak - Wicked Games
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi