Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Son Tüp Bebek Yasası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2010, 09:21   #1
Konuk

Varsayılan Son Tüp Bebek Yasası

Son Tüp Bebek yasasıyla donör uygulaması yasaklandı. Evlilik içi çocuklarda bunu bilmeleri mümkün değil.

Ancak bekar bir kadının bir çocuğu nüfusuna almasıyla sperm bankası gündeme gelebilir. Benim sorum şurada başlıyor.

Evli değilim ama sevgilimden hamileyim, bebeğimiz istenen bir bebek. Fakat evlenmeyi düşünmüyoruz Tek arzum bebeği kendi nüfusuma kaydetmek. Zaten evlilik dışı bir bebek olacağı için kendi nüfusuma kaydetmemde bir sakınca yada zorluuk yok.

Sorum şu, yarın öbür gün nüfusta bekar bir anne olduğum için kapıma bu çocuk sperm bankası bebeğimi diye gelirler mi ? (Tabiki bu DNA ile ispatlanır ama hoş olmaz.)

Yoksa sistem ihbar esaslı mı olacak. Çünkü " suç duyurusunda bulunanlar" diye bir ibare var. Devlet peşine düşmeyecek suç duyurusu mu esas alınacak ?

Bir diğer bir öğrenmek istediğim baba noter'den babalık senedi yaptığında bu sadece elimizde yukarıdaki sıkıntılar için belge olarak kalabilir mi ? Yoksa babalık senedi yapınca üzerine mi alması gerekir ? Ben sadece babalık senedi yapmasını ama nüfusuna almamasını istiyorum. Bu olabilir mi ?

Saygılar
Old 17-03-2010, 11:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Bahsettiğiniz Üremeye Yardımcı Tedavi Teknikleri Yönetmeliğidir.BU bir yasa değildir.Bu hataya işaret etmek isterim.

Ayrıca bu yönetmelik bu merkzlerden yararlanmak isteyen sadece "evli kişilerin" tabi olacağı düzenlemeleri içermekte olup sizinle doğrudan bir ilgisi bulunmamaktadır.

Evlilik dışında gebe kalmanız ve doğum yapmanız hiç kimseyi ilgilendiren bir durum değildir ve bu sebebple hakkınızda bir ihbarın yapılması da mümkün değildir.

İlgili yönetmelik düzenlemesi aşağıdadır.
Alıntı:
(4) Kendilerine ÜYTE uygulanacak eşlerden alınan yumurta ve spermler ile bunlardan elde edilen embriyoların bu Yönetmelikle belirlenen esaslar dışında her ne maksatla olursa olsun bulundurulması, kullanılması, nakledilmesi ve satılması yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilen merkezlerin faaliyetleri ile merkez dışında aynı faaliyetlerde bulunan yerlerin faaliyeti valilikçe derhal durdurulur.

(5) ÜYTE uygulanacak eşlere sadece kendilerine ait üreme hücreleri uygulanır. Herhangi bir şekilde donör kullanılması, donör kullanılarak embriyo elde edilmesi, adaylardan alınan yumurta ve spermler ile elde edilen embriyoların başka adaylarda, aday olmayanlardan alınanlar da adaylarda kullanılması ve uygulanması yasaktır. Bu yasaklara aykırı olarak elde edilen gebeliklerin herhangi bir aşamada tespit edilmesi durumunda, merkez süresiz kapatılarak bu işlemi yapan kişilerin sertifikaları iptal edilir ve ilgili tüm çalışanların da süresiz olarak ÜYTE merkezlerinde çalışmalarına izin verilmez.

(6) Yurt içinde veya yurt dışındaki ÜYTE uygulaması yapan yerlere beşinci fıkradaki işlemler için Yönetmeliğe aykırı olarak hasta sevk etmek, yönlendirmek, teşvik etmek ve bu konularda aracılık etmek gibi eylemlere katılan merkezler ve/veya merkez personellerinin tespiti halinde ilkinde üç ay, tekrarında süresiz olarak merkezin faaliyetine valilikçe son verilir. Merkez personeli olmamakla birlikte bu hususlarda aracılık ettiği tespit edilen kişi ve kişilerin varsa sertifikaları Bakanlıkça iptal edilir.

(7) (4), (5) ve (6) ncı fıkralarda belirtilen hususlara aykırı uygulama yapıldığının herhangi bir aşamada tespit edilmesi halinde, bu uygulamayı yapan, hasta sevk eden veya aracılık eden kişiler ile gebe kalan kişi ve donör cumhuriyet savcılığına bildirilir.

Diğer yandan böyle bir ihbar sonrasında Savcılığın gebe kadın hakkında TCK da belirtilmediği halde hangi suçtan soruşturma yapabileceğini açıkçası ben de merak ediyorum.Suç ve cezada kanunilik ilkesi gereği yasadn kaynaklanmayan bir suç söz konusu olamaz.

Son olarak evlilik dışı doğan çocuk sizin bildireceğiniz baba adı ile birlikte sizin hanenize kaydedilecektir.Babanın çocuğu tanıması üzerine çocuk baba hanesine nakledilmektedir.
Old 17-03-2010, 11:59   #3
Konuk

Sn. .Habibe Yılmaz Kayar ilginize çok teşekkür ediyorum. .

" Son olarak evlilik dışı doğan çocuk sizin bildireceğiniz baba adı ile birlikte sizin hanenize kaydedilecektir.Babanın çocuğu tanıması üzerine çocuk baba hanesine nakledilmektedir." demişsiniz.

Ben, baba noterden tanıma senedi yapsın ama baba hanesine nakledilmesin diyorum. Benim üzerimde kalsın diyorum. Bu durumda baba tanıma yaparsa kesinlikle nakli mi gerekiyor. Yanlış anladıysam özür dilerim.

Saygılarımla
Old 17-03-2010, 14:16   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

TMK 296 md.gereğince noter tanımayı nüfus memurluğuna bildirmekle yükümlüdür.

Tanımanın şimdilik kayıtlara geçmesi istenmiyorsa ancak babanın vasiyetname yapması mümkün olabilecektir.Bu durumda ancak vasiyetname açıldığında hakim tarafından nüfus memurluğuna bildirim yapılacaktır.

Alıntı:
II. Bildirim

MADDE 296.- Beyanda bulunulan nüfus memuru, sulh hakimi, noter veya vasiyetnameyi açan hakim, tanımayı babanın ve çocuğun kayıtlı bulunduğu nüfus memurluklarına bildirir.

Çocuğun kayıtlı bulunduğu nüfus memurluğu da tanımayı çocuğa, anasına, çocuk vesayet altında ise vesayet makamına bildirir.
Old 17-03-2010, 14:49   #5
Konuk

Sn. .Habibe Yılmaz Kayar , anladığım bu durumda yapmamız gereken hukuki bir eksik yok. Nufüs cüzdanını çıkartmamız yeterli.

Menkul, gayri menkul vs gibi bir problemimiz olmadığı için vasiyetnamede gerekli değil. Aydınlattığınız için teşekkürler.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi