Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık Kanunu 96/4 md. farklılık

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2011, 10:36   #1
Favor

Varsayılan Avukatlık Kanunu 96/4 md. farklılık

Herkese kolay gelsin. Bu konunun yeri burası mı bilemiyorum ama site yöneticilerinin ve tüm hukukçuların yardımlarını esirgemeyeceğini düşünüyorum. Avukatlık Kanununun 96. maddesinin 4. fıkrasının kaynaklarda farklılık gösterdiğini fark ettim. Şöyle ki “Mevzuat Bilgi Sistemi”nde ve “Türk Hukuk Sitesi”nde 4. fıkraSeçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının seçimi hakkında da kıyasen uygulanır.” şeklindedir. Ancak bazı mevzuat programlarında ve TBB sitesinde 4. fıkraSeçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının yerine seçilen, geri kalan süreyi tamamlar.” şeklindedir. Yapabildiğim araştırma sonucu 96. maddenin 4. fıkrasının değiştirildiğine yahut kaldırıldığına dair herhangi bir ibareye rastlayamadım. 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun yayımlanmış olduğu 07.04.1969 tarihli Resmi Gazetede de 96. maddenin 4.fıkrası “Seçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının yerine seçilen, geri kalan süreyi tamamlar.” şeklindedir ve biraz evvel de izah ettiğim üzere bu fıkra üzerinde değişiklik yapıldığına dair şahsi araştırmam ile bir bilgi elde edemedim. Ancak ilgili fıkranın tüm kaynaklarda aynı olmamasının sıkıntı doğurabilmesi ihtimaline binaen bu konuyu burada açmak istedim. Fıkranın doğrusunun tespiti dileğiyle herkese şimdiden teşekkürler.
Old 02-03-2011, 10:48   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Favor
Herkese kolay gelsin. Bu konunun yeri burası mı bilemiyorum ama site yöneticilerinin ve tüm hukukçuların yardımlarını esirgemeyeceğini düşünüyorum. Avukatlık Kanununun 96. maddesinin 4. fıkrasının kaynaklarda farklılık gösterdiğini fark ettim. Şöyle ki “Mevzuat Bilgi Sistemi”nde ve “Türk Hukuk Sitesi”nde 4. fıkraSeçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının seçimi hakkında da kıyasen uygulanır.” şeklindedir. Ancak bazı mevzuat programlarında ve TBB sitesinde 4. fıkraSeçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının yerine seçilen, geri kalan süreyi tamamlar.” şeklindedir. Yapabildiğim araştırma sonucu 96. maddenin 4. fıkrasının değiştirildiğine yahut kaldırıldığına dair herhangi bir ibareye rastlayamadım. 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun yayımlanmış olduğu 07.04.1969 tarihli Resmi Gazetede de 96. maddenin 4.fıkrası “Seçim döneminin bitmesinden önce ayrılan baro başkanının yerine seçilen, geri kalan süreyi tamamlar.” şeklindedir ve biraz evvel de izah ettiğim üzere bu fıkra üzerinde değişiklik yapıldığına dair şahsi araştırmam ile bir bilgi elde edemedim. Ancak ilgili fıkranın tüm kaynaklarda aynı olmamasının sıkıntı doğurabilmesi ihtimaline binaen bu konuyu burada açmak istedim. Fıkranın doğrusunun tespiti dileğiyle herkese şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

En doğru mevzuat kaynağı Başbakanlık internet sitesindeki www.mevzuat.gov.tr dir. Ben bu siteye bakıyorum tereddüt yaşadığım zamanlarda.

Buna göre ilgili maddenin son hali aşağıda olup, kalan süre için görev yapacağı belirtilmiştir. :

Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx... vzuatIliski=0

Alıntı:
Madde 98 – Başkanlık divanı:

1. Baro Başkanı,

2. Baro Başkan Yardımcısı,

3. Baro Genel Sekreteri,

4. Baro Saymanından,

İbarettir.

Başkanlık divanı kurulması, 50 den fazla üyesi bulunan barolar için zorunludur.

Divanın başkan dışındaki üyeleri, yönetim kurulu için yapılan her seçimden sonraki ilk toplantıda bu kurul tarafından kendi üyeleri arasından gizli oyla seçilir.

Başkanlık divan üyelerinden biri süresi dolmadan önce ayrılırsa, kalan görev süresi için en geç bir ay içinde yenisi seçilir.
Old 02-03-2011, 11:13   #3
Favor

Çok teşekkür ederim. Avukatlık Kanununun 98. maddesinin son fıkrası 96. maddesindeki konuyu çözüme ulaştırıyor. Ancak 98. maddenin kaynaklar arası farklılığı da mevcut değil zaten. 96. maddenin 4. fıkrası ise kaynaklar arası farklılık gösteriyor. Ben de mavzuat.gov a bakıyorum tereddüt yaşadığımda ve daha önce de kullanıdığım mavzuat programındaki İ.İ.K.'nun bir maddesindeki eksikliği bu site ile çözebilmiştim. Ama bu defa mavzuat bilgi sistemindeki fıkrada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Zira 96. maddenin 4. fıkrası madde metni ile uyumlu olmadığı gibi açıklayıcı değil gibi geliyor bana.
Old 02-03-2011, 11:26   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Favor
Çok teşekkür ederim. Avukatlık Kanununun 98. maddesinin son fıkrası 96. maddesindeki konuyu çözüme ulaştırıyor. Ancak 98. maddenin kaynaklar arası farklılığı da mevcut değil zaten. 96. maddenin 4. fıkrası ise kaynaklar arası farklılık gösteriyor. Ben de mavzuat.gov a bakıyorum tereddüt yaşadığımda ve daha önce de kullanıdığım mavzuat programındaki İ.İ.K.'nun bir maddesindeki eksikliği bu site ile çözebilmiştim. Ama bu defa mavzuat bilgi sistemindeki fıkrada bir yanlışlık var diye düşünüyorum. Zira 96. maddenin 4. fıkrası madde metni ile uyumlu olmadığı gibi açıklayıcı değil gibi geliyor bana.

96/4 hükmü seçilecek kişiye ait koşullar ile ilgili 90. maddeye atıf yapıyor bence. Zaten dikkat ederseniz 98. maddede de "...1 ay içinde seçilir." denilmektedir. Seçilecek kişinin 90. maddedeki şartları taşıması gerektiği ve bu maddenin görev süresi içinde ayrılan kişi yerine seçilecek kişi bakımından kıyasen uygulanacağını anlıyorum ben.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi