Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Terk eden eşe "ilan yoluyla ihtar" şekilleri nelerdir ?

Yanıt
Old 27-02-2016, 20:26   #1
ozanozsavas

 
Soru Terk eden eşe "ilan yoluyla ihtar" şekilleri nelerdir ?

Sayın Türk Hukuk Sitesi üyeleri;

Aile Hukuku dersimin ödevi için Türk Medeni Kanununun 164. maddesinin 2. fıkrası hakkında kısa bir sunum hazırlıyorum.

İlgili maddedeki "... Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır..." kısmında bir sorunum var. Bu ilanlar hangi şekilde yapılır? Benim aklıma ilk olarak Yurt çapında yayımlanan gazeteler yoluyla yapılabileceği geldi fakat araştırma yaptığım zaman karşıma "ilan yoluyla tebliğ" kavramı çıktı.

Siz büyüklerimden ve arkadaşlarımdan ricam site içi ve dışında yaptığım aramalarda bilgi bulamadığım bu konuda beni aydınlatmanız.

Saygılarımla.
Old 17-03-2016, 14:20   #2
Av.Zengin

 
Varsayılan

Bahsettiğiniz gibi ihtarın ilanen yapılacağı TMK 164/2'de açıklanmıştır. Tebligat kanunda ilanen tebliğ genel bir hüküm olarak düzenlemiştir. Madem ödevinizmiş kütüphaneye gidip Ömer Uğur Gençcan'ın Boşanma Hukuku kitabının 325. sayfasında detayları bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.
Old 24-12-2016, 10:50   #3
Avukat İlkay Uyar Kaba

 
Varsayılan

TMK m. 164/2 hükmüne göre Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hakim veya noter, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk edilen eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi halinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilan yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin 4. Ayı bitmedikçe ihbar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.
İhtar, terkin dördüncü ayından itibaren yapılabilir. Altı aylık sürenin dört ayı ihtardan önce, iki ayı ihtardan önce, iki ayı ihtardan sonra geçerek dolmalıdır. Kanun koyucu ihtardan sonra iki aylık sürenin geçmesi gerektiğini öngördüğü için, örneğin terkten itibaren bir yıl sonra ihtardan bulunulmuş olsa bile ihtardan sonra iki ay beklemeden dava açılamaz.
6217 sayılı kanunla yapılan değişiklikten sonra artık, ihtarı noter de yapabilecektir.

"Davaya hakkı olan eşin istemi üzerine hâkim, esası incelemeden yapacağı ihtarda terk eden eşe iki ay içinde ortak konuta dönmesi gerektiği ve dönmemesi hâlinde doğacak sonuçlar hakkında uyarıda bulunur. Bu ihtar gerektiğinde ilân yoluyla yapılır. Ancak, boşanma davası açmak için belirli sürenin dördüncü ayı bitmedikçe ihtar isteminde bulunulamaz ve ihtardan sonra iki ay geçmedikçe dava açılamaz.”
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
" Devletin Dili ", " Resmi Dil ", " Ortak Dil "... Dr. Özge Yücel Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu 12 14-11-2012 17:12
delil listesi kesin süre: "-ihtarına" denmesine fakat "(ihtar yapıldı)" ibaresinin olmaması Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU Meslektaşların Soruları 2 27-03-2011 00:57
Facebook vb. sosyal paylaşım sitelerinde yapılan hakaretler "Basın Yoluyla Hakaret" eser_29 Meslektaşların Soruları 4 21-08-2010 15:00
" aklından zoru vardır" ifadesi - Basın yoluyla hakaret Derya DEMİR Meslektaşların Soruları 29 20-08-2010 19:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02920699 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.