Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira alacağı ve takip eden aylar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2012, 18:44   #1
pehlivanoğlu

Varsayılan Kira alacağı ve takip eden aylar

Merhabalar. Kasım ayında kira alacağına dair bir icra takibi başlattım. ödeme emrinde ve takip talebinde 2.200,00 –TL (Eylül- Ekim 2011 ve takip eden aylardaki Kira Alacağı) olarak yazdım. Bu arada son kirayı ödeyerek ihtar vs çekmeden iş yerini terk etmişler. Camları vs açık. 30 gün geçtikten sonra kefilin üzerinde bulunan malların tamamına (gayrimenkul-araç) haciz işlemi yaptım. Ayrıca geçen Aralık ayında da bu takibe istinaden tahliye davası açtım. Şimdi ise kefil arabalarından bi tanesini satmak istediği için yanıma geldi. bende Ocak dahil 5 aylık kira alacağı (5.500) damga vergisi, aidat borcu(2.000) , boya badana vs toplam 9.500 TL istedim. Bugün icra dairesine gitmiş dosya borcu 3.000 TL civarında çıktığını ve kontrattaki imzanın kendisine ait olmadığını belirtiyor. Menfi tespit davası açıp imzaya itiraz edeceğini söyledi. Ayrıca %15 fazlasını yatırıp tedbir isteyeceğini söyledi.

Canımı sıkan noktalar şunlar;
1-Ben takip talebini 2.200,00 –TL (Eylül- Ekim 2011 ve takip eden aylardaki Kira Alacağı ) yazarak yanlış mı açmışım? Ben sadece 2 aylık kira bedelini mi talep edebilirim? diğer 3 ay için tekrar talep açmam mı lazım? Bu ibare icra dairesini bağlamaz mı?

2-Açtığım tahliye davasının günü 21 Şubat'ta. Bu zamana kadar olan kira borçları için ne olacak?

3-Kiralanan gayrimenkulün içi ne durumda bilmiyorum. Bunun için tespit ve alacak davasını ne zaman açmam lazım?

Sitede arattım ama istediğim cevabı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 13-01-2012, 20:07   #2
aslı2754

kira takiplerinmde kira sözleşmesinde bulunna muaccaliyet şartı kullanılarak ödenmeyen aydan itibaren sözleşmenin bitimine kadar olan tüm ayların kira alcağını eklemeniz gerekmektedir.takip bu şekilde hazırlanmalıdır. ancak sizin iki aylık kira alacağını takibe koyduğunuza göre nasıl toplam borç 3000 tl çıkıyor onu anlamadım.ayrıca diğer aylara i
lşkinde yeni bir takip yapabilirsiniz kefilin soruumluluğu sözleşme bitene kadar olduğuna göre yine sorumlluluğu söz konusudur
Old 14-01-2012, 19:04   #3
mehmetardic

kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu nasıl düzenlenmiş?
kira sözleşmesinin süresi(başlangıcı/bitişi) ne zaman?
daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımcı olabiliriz.
Takipte talep ettiğiniz aylar açık ve net biçimde belirtilmelidir.'takip eden aylar' ifadesi hatalı olmuş. 10-11-12 2011 ve 1-2012 aylar ve muaccel hale gelen 2-3-4 2012 dönemi kira alacağı' vb. belirtmelisiniz.Faizi de kademeli olarak işletmelisiniz.
3 ay için (ve muaccel hale gelen aylar için) yeni bir takip yapabilirsiniz.
tespit davasını, tahliye davasını açtığınıza göre, şu anda açmanızda bir sakınca görmüyorum.
Old 14-01-2012, 21:15   #4
wellan

Sayın meslektaşım esasında sağlıklı olanı hangi ay kira bedellerinin talep edileceğinin takip talebinde açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesidir.Takip talepnamesinde belirtmiş olduğunuz kira bedellerinin dışında herhangi bir artırım yada talepte bulunamazsınız.Alacaklı takip talebinde gösterdiği alacağı sonradan gösteremez.Mesela alacaklı takip talebinde gösterdiği yıl ve aylardan başka bir döneme yada aya ait olan kira bedellerini(istenen kira bedeli miktarı aynı olsa bile) aynı takip dosyasında isteyemez.Bunun için alacaklının yeniden harç vererek yeni bir takip talebinde bulunması ve borçluya yeni bir ödeme emri gönderilmesi gerekmektedir.İkinci sorunuz için ise; açmış olduğunuz tahliye davası takip talepnamesinde belirtmiş olduğunuz kira aylarına ilişkindir.Talep etmediğiniz aylara ilişkin olarak ise yeniden takip yapmanız ve ihtarlı ödeme emrinin tebliğinden itibaren 30 gün beklemeniz ve tahliye davası açmanız gerekecektir.Önceki açmış olduğunuz dava da eğer icra dosyasına belirtilen ay kira bedelleri yatırılmışsa icra mahkemesi tahliye talebinin reddine karar verecektir.Üçüncü sorunuz için ise;sulh hukuk mahkemesinden delil tespiti istemeniz ve kiralanan taşınmazın son durumu ile kiralanırken teslim edilen durumu arasındaki farklılığı görmeniz gerekir.İlerde talep edilecek olan davada sağlam bir delil olarak işinize yarayacağınız düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 15-01-2012, 16:30   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pehlivanoğlu
Merhabalar. Kasım ayında kira alacağına dair bir icra takibi başlattım. ödeme emrinde ve takip talebinde 2.200,00 –TL (Eylül- Ekim 2011 ve takip eden aylardaki Kira Alacağı) olarak yazdım. Bu arada son kirayı ödeyerek ihtar vs çekmeden iş yerini terk etmişler. Camları vs açık. 30 gün geçtikten sonra kefilin üzerinde bulunan malların tamamına (gayrimenkul-araç) haciz işlemi yaptım. Ayrıca geçen Aralık ayında da bu takibe istinaden tahliye davası açtım. Şimdi ise kefil arabalarından bi tanesini satmak istediği için yanıma geldi. bende Ocak dahil 5 aylık kira alacağı (5.500) damga vergisi, aidat borcu(2.000) , boya badana vs toplam 9.500 TL istedim. Bugün icra dairesine gitmiş dosya borcu 3.000 TL civarında çıktığını ve kontrattaki imzanın kendisine ait olmadığını belirtiyor. Menfi tespit davası açıp imzaya itiraz edeceğini söyledi. Ayrıca %15 fazlasını yatırıp tedbir isteyeceğini söyledi.

Canımı sıkan noktalar şunlar;
1-Ben takip talebini 2.200,00 –TL (Eylül- Ekim 2011 ve takip eden aylardaki Kira Alacağı ) yazarak yanlış mı açmışım? Ben sadece 2 aylık kira bedelini mi talep edebilirim? diğer 3 ay için tekrar talep açmam mı lazım? Bu ibare icra dairesini bağlamaz mı?

2-Açtığım tahliye davasının günü 21 Şubat'ta. Bu zamana kadar olan kira borçları için ne olacak?

3-Kiralanan gayrimenkulün içi ne durumda bilmiyorum. Bunun için tespit ve alacak davasını ne zaman açmam lazım?

Sitede arattım ama istediğim cevabı bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

1- Her ne kadar bazı katılımcılar, muacceliyet sözleşmesine atıfta bulunmuşsa da, anlatımınızdan böyle bir sözleşme olmadığını anlıyorum. Bu nedenle sadece muaccel olan 2 ayın kira parasını talep edebilirsiniz.

2- Yeni bir icra takibi daha açacaksınız.

3- Mecur size teslim edilmemiştir. Mahkeme kanalıyla tahliye ettikten sonra bir tespit yaptırabilirsiniz.
Old 15-01-2012, 16:45   #6
wellan

Meslektaşım galiba,sözleşmede muacceliyet şartına binaen diğer aylar kira parasının da muaccel olduğu ihtimaline dayanarak böyle bir tespitte bulunmuştur.Kira alacağına dayalı olarak icra mahkemesinden istenecek olan tahliye ile mecurun tespiti ayrı bir durum olduğu için tahliyeden sonra delil tespiti yaptırılarak mecurun şuan ki hali hakkında bir tespit hükmü elde edebilir ve ilerde açacağınız alacak yada tazminat davası vb davalarda delil olarak kullanabileceğinizi düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 17-01-2012, 10:46   #7
pehlivanoğlu

Bilgi veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Olay şu şekilde devam etti.
Yaptığım icra takibine belirttiğiniz gibi 2 aylık kirayı kefil kendi adına yatırmış. Ve araç ve taşınmazlar üzerindeki icraları kaldırmış. Tahliye davası da 21 Şubat için duruşma günü vermiş. Tahliye davası düşecektir. Şimdi yeni bir icra takibi başlatıp kira kontratının bittiği güne kadar (mayıs 2012) kira talep edeceğim.

İmzaya itiraz etse dahi 2 aylık kira için icra takibine parayı kendi adına yatırdığı için imzayı kabul etmiş sayılır.Bu konuda yanlış düşünüyor muyum?

Takip talebini hazırlarken talep kısmına Kasım-Aralık 2011 ve Ocak 2012 aylar ve muaccel hale gelen Şubat-Mart-Nisan-Mayıs 2012 dönemi kira alacağı' biçimin de yazacağım ve tahliye talep edeceğim.
Bunun dışında belirtmem gereken veya belirtirsem benim için faydalı olacak bir ifade var ise yardımlarınızı tekrar bekliyorum.
Old 17-01-2012, 12:30   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan pehlivanoğlu
Bilgi veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Olay şu şekilde devam etti.
Yaptığım icra takibine belirttiğiniz gibi 2 aylık kirayı kefil kendi adına yatırmış. Ve araç ve taşınmazlar üzerindeki icraları kaldırmış. Tahliye davası da 21 Şubat için duruşma günü vermiş. Tahliye davası düşecektir. Şimdi yeni bir icra takibi başlatıp kira kontratının bittiği güne kadar (mayıs 2012) kira talep edeceğim.

.

Tahliye davası neden düşsün? Ödemenin 30 günlük süreden sonra olduğunu siz yazmışsınız.

Alıntı:
İmzaya itiraz etse dahi 2 aylık kira için icra takibine parayı kendi adına yatırdığı için imzayı kabul etmiş sayılır.Bu konuda yanlış düşünüyor muyum?

Borçlu- kefil "araç ve taşınmaz üzerindeki hacizleri kaldırabilmek için parayı ödemek zorunda kaldım" derse ve istirdat davası açarsa, ne düşünürsünüz?

Alıntı:
Takip talebini hazırlarken talep kısmına Kasım-Aralık 2011 ve Ocak 2012 aylar ve muaccel hale gelen Şubat-Mart-Nisan-Mayıs 2012 dönemi kira alacağı' biçimin de yazacağım ve tahliye talep edeceğim.
Bunun dışında belirtmem gereken veya belirtirsem benim için faydalı olacak bir ifade var ise yardımlarınızı tekrar bekliyorum
"Haciz ve tahliye" talepli açın. Müstenidat olarak Kira sözleşmesini ve muacceliyet maddesini gösterin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi