Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hukuki yardımdan faydalanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2014, 15:18   #1
Konuk

Varsayılan hukuki yardımdan faydalanmak istiyorum

merhaba öncelikle iyi çalışmalar dilerim.ben eşimle ayrılık sürecinde bulunmaktayım 1 tane oğlum var ve benimle kalıyor.eşim evde şiddet uyguladığı için polise şikayette bulunduk ve tedbir kararı alındı .tedbiri ihlal etti.halen daha tehditleri devam etmekte.kendim asgari ücrete çalışan biriyim.eşim hiçbir konuda yardımcı olmuyor.boşanma davası açmak istedim ama asgari ücretle boşanma masraflarını karşılayamadım.çünkü evim kira oğlum lisede öğrenci.bulunduğum ildeki baroyu aradım aynı zamanda şirket avukatıyla görüştüm ve benim hukuki yardımdan faydalanamayacağımı söylediler.bu msrafları karşılamamın imkanı yok şuanda ve ben ne yapacağımıda bilmiyorum.eşimde ısarla boşanmıyor.tedbir kararımız olmasına rağmen hala her yoldan ;internet sms ;psikolojik şiddete devam ediyor.başka herhangi bir desteğim yok.boşanmak istiyorum bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.boşanma davası açamadığım için artık poliste şikayetlerimizi dikkate almıyor.sadece tedbir kararımız var eşimin hapis kararı var ama itirazda bulunduğu için uygulanmıyor .oğlum sınava hazırlanıyor.sığınma evi talep etmedim çünkü oğlumla yaşıyorum.nasıl bir hukuki sürece başvurabilirim nereye başvurmam gerekli.vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-07-2014, 16:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

* 1- )Eşiniz evin giderlerine katkıda bulunmuyorsa ona karşı kendiniz ve çocuğunuz için tedbir nafakası davası açabilirsiniz. Bu davada boşanma isteğinde bulunma zorunluluğu yoktur. Sadece nafaka davasıdır. Eşiniz maaşlı bir yerde çalışıyorsa, nafaka kararını icra takibi yaparak, maaşına haciz koydurmanız mümkündür. Koca evin giderlerine geliri oranında katılmak zorundadır. (Davanın masrafını sizin yapmanız gerekecektir. Ama eğer eşiniz maaşlı çalışıyorsa en azından tahsil icra ile garanti olduğundan yaptığınız tüm masrafı ve aylık nafakayı tahsil imkanınız olur. Çektiğiniz sıkıntıya değer.)Nafaka ödememek ayrıca SUÇTUR. Eşiniz mahkemece hükmedilmiş nafakayı ödemezse, hapis cezası alır. Bu hapis cezasını aldırabilmek için öncelikle İCRA TAKİBİ yapma zorunluluğunuz vardır. Yaptığınız icra takibine rağmen nafaka ödemezse hapis cezası alacaktır. Ve ancak öderse bu ceza ortadan kalkar.

* 2- ) Boşanma davası açmanız halinde 250,00.-TL. kadar masrafınız olacak. Bu masraftan dava sona erdiğinde kullanılmayan gider avansını iade alacaksınız. Bu da 100.-TL. civarı olacaktır. Şiddet gördüğünüz zaten şikayetleriniz ve eşinizin aldığı cezalarla belli, tehditlerine devam ettiğini, kusurlu davranışlarını her türlü delille (İnternet çıktıları, sms çıktıları vs..) ispatlayabilirsiniz. İki veya üç tanık bunları mahkemede de dile getirebilir. Oğlunuz dahi tanık olabilir.

* 3- ) Adli Yardım Talebi Mahkemeye yapılır. Hangi davayı açacaksanız o dava dilekçesinin başına adli yardım istediğinizi belirtin. Sadece asgari ücret aldığınızı kirayı ve evin giderlerini, oğlunuzun masraflarını ve tüm ihtiyaçlarınızı bu para ile karşıladığınızı, aldığınız asgari ücretin bunları dahi karşılamaya yetmediğini, zaten bu sebeple eşinize tedbir nafakası davası veya boşanma davası açmak istediğinizi ama dava açma masraflarını karşılayacak gelirinizin bulunmadığını açıklamalı ve belgeli belirtin. Mahkeme olumlu veya olumsuz bir karar verecektir.

Ayrıca Baroya bizzat yazılı olarak başvurup ücretsiz avukat yardımı istediğinizi belirtiniz. Maddi durumunuzu belgeleyiniz. Gerekirse adli yardım komisyonundan bir ilgili ile görüşmek istediğinizi söyleyin. Kadın Hakları Komisyonları da bulunabilir. Buradan bir avukatla da görüşebilirsiniz. Maalesef bunları denemekten başka bir yol bulunmamaktadır.

Bugün YARGITAYCA asgari ücret alan kadın YOKSUL kabul edildiğine göre, Baroların ve mahkemenin adli yardım taleplerine makul bakmaları gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi