Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asilin Sulh Nedeniyle Davadan Feragati Halinde Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2011, 13:18   #1
avcetin

Varsayılan Asilin Sulh Nedeniyle Davadan Feragati Halinde Vekalet Ücreti

Sayın meslektaşlarım, öncelikle herkese iyi günler diliyorum.

Müvekkilin sıfır km aldığı aracın boyalı çıkmasından ötürü tüketici mahkemesine başvurarak aracın değişimi ya da bedelinin iadesini talep etmiştik. Dava halen derdest ve bilirkişi raporu da lehimize geldi,ki önümüzdeki celse davanın karara çıkmasını bekliyorduk. Tam da bu aşamada, müvekkil davalı şirket ile protokol imzalamış ve sulh olduklarını belirterek dosyaya davadan feragat ettiğini bildiren dilekçesini sunmuş. Bu protokolde taraflar birbirinden hiçbir masraf veya vekalet ücreti talep etmemişler. Bununla berbaer davalı taraf, müvekkile bir miktar para ve 2 kereliğine ücretsiz bakım hakkı vermiş.

Ben, müvekkilimle aramdaki ücret sözleşmesi gereği ondan ücretimi aldım. Ancak merak ettiğim ve bu forumda cevabını bulamadığım konu karşı vekalet ücreti ile ilgili.

Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesi gereğince bu ücretten hem müvekkilin hem de davalı tarafın müteselsilen sorumlu olduklarını biliyorum. Ancak ayrı bir hukuki işleme gerek kalmadan tüketici mahkemesinde devam eden davada, tarafıma vekalet ücretine hükmedilmesi gerekmez mi?Zira haklılığımız bilirkişi raporu ile de sabit ve taraflar sulh olarak davadan feragat ediyorlar.

İkinci sorum ise, gerek bu mahkemede gerekse ayrı bir dava ile karşı vekalet ücretini talep ettiğimde hükmolunacak vekalet ücreti neye göre belirlenecek. Şüphesiz ki ben dava açtığım miktara (araç bedeline) göre bunun belirlenmesini isterim Ancak taraflar, bu bedele göre çok düşük bir miktara sulh olmuşlar. Ve bu miktar göz önüne alınarak karşı vekalet ücretine hükmolunursa, haksızlığa uğrayacağım kanaatindeyim.

Zaman ayıran herkese çok teşekkür ederim. Saygılarımla..
Old 19-09-2011, 13:24   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avcetin
Sayın meslektaşlarım, öncelikle herkese iyi günler diliyorum.

Müvekkilin sıfır km aldığı aracın boyalı çıkmasından ötürü tüketici mahkemesine başvurarak aracın değişimi ya da bedelinin iadesini talep etmiştik. Dava halen derdest ve bilirkişi raporu da lehimize geldi,ki önümüzdeki celse davanın karara çıkmasını bekliyorduk. Tam da bu aşamada, müvekkil davalı şirket ile protokol imzalamış ve sulh olduklarını belirterek dosyaya davadan feragat ettiğini bildiren dilekçesini sunmuş. Bu protokolde taraflar birbirinden hiçbir masraf veya vekalet ücreti talep etmemişler. Bununla berbaer davalı taraf, müvekkile bir miktar para ve 2 kereliğine ücretsiz bakım hakkı vermiş.

Ben, müvekkilimle aramdaki ücret sözleşmesi gereği ondan ücretimi aldım. Ancak merak ettiğim ve bu forumda cevabını bulamadığım konu karşı vekalet ücreti ile ilgili.

Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesi gereğince bu ücretten hem müvekkilin hem de davalı tarafın müteselsilen sorumlu olduklarını biliyorum. Ancak ayrı bir hukuki işleme gerek kalmadan tüketici mahkemesinde devam eden davada, tarafıma vekalet ücretine hükmedilmesi gerekmez mi?Zira haklılığımız bilirkişi raporu ile de sabit ve taraflar sulh olarak davadan feragat ediyorlar.

İkinci sorum ise, gerek bu mahkemede gerekse ayrı bir dava ile karşı vekalet ücretini talep ettiğimde hükmolunacak vekalet ücreti neye göre belirlenecek. Şüphesiz ki ben dava açtığım miktara (araç bedeline) göre bunun belirlenmesini isterim Ancak taraflar, bu bedele göre çok düşük bir miktara sulh olmuşlar. Ve bu miktar göz önüne alınarak karşı vekalet ücretine hükmolunursa, haksızlığa uğrayacağım kanaatindeyim.

Zaman ayıran herkese çok teşekkür ederim. Saygılarımla..

Müvekkiliniz ile davalının sulh olduğu rakamın önemi yoktur. Açtığınız davada hak edeceğiniz "karşı vekalet ücretini" ikisinden de (hemen) müşterek ve müteselsilen talep edebilirsiniz.
Old 16-02-2015, 21:19   #3
av.syd ÇFTÇ

Sayın meslektaşlarım. ben de işin içinden çıkamadığım için siz değerli üstatların tecrübesine ihtiyacım var..
Açtığım Tapu iptali ve tescili davasında dava değerini 20.000 tl gösterdim. bilirkişi raporunda dava değeri 575.000 tl olarak belirlendi henüz davamı ıslah etmedim.. Fakat müvekkillerden bir kısmı sulh oldukları için davadan feragat ettiler.. feragat dilekçelerinde davalının babasının 100.000 tl lik senet vermiş olduğu yazıyor ve dosyada bu senet sürati var. Aklımı karıştıran nokta hakkedeceğim karşı vekalet ücreti 20.000 tl üzerinden mi mi yoksa 100.000 (üç tane)tl üzerinden mi hesaplanır. Bu konuda icra takibi yapacağım. icra takibi yapmam doğru olur mu yoksa alacak davası olarak mı dava açmalıyım? Saygılarımla
Old 17-02-2015, 09:04   #4
E.YILMAZ

Cevap-1: Eğer müvekkiliniz mahkeme de davadan feragat ettiğini söylemiş veya dilekçe vermiş, bunu da imzalamışsa dava feragat nedeniyle red edilir. feragat durumunda da davacı yararına vekalet ücreti verimez. ama eğer dava da sulh nedeniyle KVYO verilmişse mevcut kusur durumuna göre haklı taraf iseniz vekalet alırsınız. Anladığım kadarıyla sizin dava feragattan red edilmiş. bu nedenle vekalet alamazsınız.

cavap-2: 2. sorunuz 1. soruya bağlı olduğundan bunu tartışmaya gerek yok.
Old 17-02-2015, 09:28   #5
av.syd ÇFTÇ

Sayın E.YILMAZ,
Bize beş kişi vekalet verdi, üç kişi sulh oldular fakat mahkemeye sunulan dilekçe feragat dilekçesi. Hatta feragat dilekçelerinde 100.000 tl senet aldık dediler. Biz hakime sulh olduklarını söylesek de hakim sulh olduklarına pek inanmadı ve doğal ki vekalet ücretine hükmetmedi. Dava dilekçemizin sonuç kısmı TEREKEYE İADE biçiminde olduğundan mahkeme taraf teşkili yok diyerek davamızı usulden reddetti.
Old 17-02-2015, 12:31   #6
Av. D. Koca

Alıntı:
Yazan av.syd ÇFTÇ
Sayın meslektaşlarım. ben de işin içinden çıkamadığım için siz değerli üstatların tecrübesine ihtiyacım var..
Açtığım Tapu iptali ve tescili davasında dava değerini 20.000 tl gösterdim. bilirkişi raporunda dava değeri 575.000 tl olarak belirlendi henüz davamı ıslah etmedim.. Fakat müvekkillerden bir kısmı sulh oldukları için davadan feragat ettiler.. feragat dilekçelerinde davalının babasının 100.000 tl lik senet vermiş olduğu yazıyor ve dosyada bu senet sürati var. Aklımı karıştıran nokta hakkedeceğim karşı vekalet ücreti 20.000 tl üzerinden mi mi yoksa 100.000 (üç tane)tl üzerinden mi hesaplanır. Bu konuda icra takibi yapacağım. icra takibi yapmam doğru olur mu yoksa alacak davası olarak mı dava açmalıyım? Saygılarımla

Aslında hakimin, dilekçeyi feragat olarak değil, duruşmayla Sulh sözleşmesi olarak kabul edip, size vekalet ücreti takdir etmesi gerekirdi. Madde (Sulh) 313'den bu anlaşlıyor.

Feragat dilekçesi ile taraf talep sonucundan kısmen veya tamamen vazgeçer. Tek taraflıdır; mahkeme veya karşı tarafın onayı gerekmez. Siz de vazgeçme kısmen olmuş.

100.000,00-TL alan müvekkileriniz, talep sonuçlarını kısmen veya tamamen almışlardır.

Sizin taraf ve karşı taraf vekalet ücretleriniz de, kanaatimce işbu tutar üzerinden hesaplanmalı...

M. 165 gereğince "İş sahibinin birden çok olması halinde bunlardan her biri, sulh veya her ne suretle olursa olsun taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan işlerde her iki taraf avukat ücretinin ödenmesi hususunda müteselsil borçlu sayılırlar. .."

İlamsız takip yapacaksınız; karşı tarafı da mütselsil sorumlu göstereceksiniz. İtiraz ederlerse inkar tazminatı da istersiniz. Müvekkil vekalet ücretinizi Av. K. 164'e göre %10 veya %15 üzerinden belirlersiniz; vekalet sözleşmeniz yoksa...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi