Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

asil mahkeme vekalet ücretinden vazgeçebilir mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2008, 12:51   #1
avukat şefik

Varsayılan asil mahkeme vekalet ücretinden vazgeçebilir mi

şimdi sorum şu müvekkil kocasına terkten dolayı nafaka davası açtı ve davayı kazandık aylık 300 ytl ye hükmedildi bana 500 ytl vekalet ücreti takdir edildi müvekkilde mağdur olduğunu sen icraya ver ben öderim sonra dedi bende mağdur olduğunu düşünerek nafakayla birlikte vekalet ücretini masraf dahi almadan icraya koydum ve kocasının maaşına haciz koydum tabi daha sonra kocasıyla barışmış ben icrayı geri çekmek istiyorum dedi bende vekalet ücretimi ödeyin çekerim dedim tabi müvekkil benden habersiz gidip takipten vazgeçmiş tamam kendi alacağından vazgeçerde benimkinden vazgeçebilir mi en azından mahkeme vekalet ücreti avukata aiitir diyor buna rağmen talep kabul edilmiş ben icra vekalet ücreti için müvekkile gideyim diyorum ama vekalet ücreti için ayrıca kocaya gitmek istiyorum işlemi şikayet mi etsem yoksa direk vekalet ücretini icraya mı koysam kendi adıma
Old 18-03-2008, 13:14   #2
ismailduygulu

Olumlu Vekalet ücreti, taraflar adına hükmedilir, ama tahsil durumunda avukatındır

Kazanılan bir davada, davanın feri kısmını oluşturan, mahkeme giderleri arasında kabul edilen vekalet ücreti, davayı kazanan taraf lehine hükmedilir. Lehine vekalet ücreti hükmedilen kişi ile vekili olan avukat arasında mevcut olan herhangi bir yazılı anlaşma var ise, -asgari ücretin altında kalmamak kaydı ile, çünkü bu kısım kamusal nitelikli bir sınırlamayı içerir ve yasaya aykırı akit yapılamaz. Ancak kamusal nitelikli olmayan diğer hallerde akit serbestliği kapsamında anlaşmalar yapılabilir.- akit serbestliği kapsamında buna uygun şekilde, yok ise Avukatlık Yasasında (m.164/son)yazılı olduğu üzere mahkeme tarafından hükmedilen bu avukatlık ücreti avukata ait olur. Ancak avukat bu vekalet ücretini kendi adına değil, müvekkili adına tahsil ederek, yedinde alıkoyabilir. Bu alacak ve borç, BK. hükümleri kapsamında, yasadan doğan borç ve alacaklardandır. M.164/son fıkra uyarınca, bu ücret, iş sahibinin borcu nedeniyle takas, mahsup edilemeyeceği gibi, haczedilemez de. Ancak, iş sahibinin bu alacaktan feragat edemeyeceğine dair açık bir hüküm yoktur. Nihayetinde avukatına ait olması gereken avukatlık ücretinin tahsilini bir şekilde -somut olayda haricen anlaşmak ve feragat vermek suretiyle- engelleyen müvekkil aleyhine avukat icra takibi yaparak, yasadan doğan borç nedeniyle, kendi müvekkilinden tahsilat yapmalıdır. Çünkü somut olayımızda -kadının kocası 3. kişidir. Yasadan doğan borç ilişkisi onu bağlamaz. Ancak, -eğer varsa ve kanıtlanabilir ise- arada bir sulh anlaşmasının varlığından bahsedilebilir ise, Avukatlık Kanunu m. 165, "...veya her ne suretle olursa olsun taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan işlerde her iki taraf avukat ücretinin ödenmesi hususunda müteselsil borçlu sayılırlar." hükmüne dayanılarak, somut olayın hem vekil olan tarafı, hem de -koca- 3. kişi olan karşı tarafı sorumlu kabul edilerek, her ikisinin aleyhine birden müteselsil sorumluluk nedeniyle icrai takip yürütülebilir ve itiraz halinde, bu hukuki dayanaklar kapsamında savunma geliştirilebilir, -ancak görünürde feragat var ise de, esasen arka planında sulh anlaşması olduğu da, (iki kişi arasındaki muvaza anlaşmasını, 3. kişi her türlü delil ile kanıtlayabilir.) ileri sürülebilir. Bu durum ise feragatin arkasındaki gerçek anlaşma yönünden ispat sorununu önümüze çıkarmaktadır-kanaatindeyim.
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi