Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstifadan sonra ihbar kıdem vs tazminatlar istenebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2012, 15:37   #1
AV Sezin

Varsayılan İstifadan sonra ihbar kıdem vs tazminatlar istenebilir mi?

Merhabalar;
Müvekkilimiz özel bir bankada 4 sene çalışmış olup,çalışma şartlarının zorluğu ve yetkisini aşan konularda görevler verilmesi, kendi yetkisinin üzerinde bir performans beklenmesi gibi baskılar sonucu istifa etmiş.
Ancak istifa dilekçesinde kendisinin herhangi bir baskı altında olmadan hür iradesiyle işinden ayrıldığını belirtmiş.
Bu istifa dilekçesi kıdem tazminatı,fazla çalışma yıllık izin ücretleri vs alacakların istenmesine engel teşkil eder mi?
ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler...
Old 12-04-2012, 15:50   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar;
Müvekkilimiz özel bir bankada 4 sene çalışmış olup,çalışma şartlarının zorluğu ve yetkisini aşan konularda görevler verilmesi, kendi yetkisinin üzerinde bir performans beklenmesi gibi baskılar sonucu istifa etmiş.
Ancak istifa dilekçesinde kendisinin herhangi bir baskı altında olmadan hür iradesiyle işinden ayrıldığını belirtmiş.
Bu istifa dilekçesi kıdem tazminatı,fazla çalışma yıllık izin ücretleri vs alacakların istenmesine engel teşkil eder mi?
ilgilenen herkese şimdiden teşekkürler...
Sayın AV Sezin;

İşçinin, az olarak kabul edilmeyecek (mesela en az 3 yıl gibi) bir süredir çalışmakta olduğu işyerinden makul ve haklı bir neden olmadığı halde kıdem tazminatını bırakarak keyfi şekilde ayrılmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığına ve kendi isteğiyle ayrıldığına (istifa) dair imzasının olmasına rağmen kıdem tazminatını hak edeceğine ilişkin Yargıtay kararları mevcuttur.

Müvekkilinizin durumu bu kapsamda değerlendirildiğinde belirttiğiniz haklı nedenlerin varlığının kanıtlanması durumunda kıdem tazminatı talepli bir davanın lehine sonuçlanacağı kanaatindeyim. Ayrıca fazla çalışma ve diğer işçilik alacakları için iş akdinin işçi tarafından haklı nedenle sonlandırılmış ve/veya işverenin haklı nedenle iş akdini feshetmiş olması gerekmemektedir.

Saygılarımla..
Old 12-04-2012, 16:13   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın AV Sezin;

(mesela en az 3 yıl gibi)

Bence, mesela bir yıl bile...

Sayın Ekici'nin cevabına katılıyorum, ek olarak işçi istifa ettiği için ihbar tazminatı alamaz.

Kolay Gelsin...
Old 12-04-2012, 16:42   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bence, mesela bir yıl bile...

Sayın Ekici'nin cevabına katılıyorum, ek olarak işçi istifa ettiği için ihbar tazminatı alamaz.

Kolay Gelsin...

3 yıllık bir çalışmayla ilgili bir karara rastlamıştım ancak "hayatın olağan akışı" kavramına 1 yılın da dahil edildiği kararlar var mıdır bilmiyorum.

Kanaatimce 1 yıl gibi uzun sayılmayacak bir çalışmanın ardından işçinin kendi isteğiyle ayrıldığını beyan ettiği bir metni imzalamasının ardından söz konusu ayrılığın keyfi olup olmadığının, -haklı neden/nedenleri araştırmak dışında- almakta olduğu aylık tutarı, kısa süre içerisinde bir başka işte çalışmaya başlamış olup olmaması vb. ölçütlere göre değerlendirilmesi gerekebilir.

Saygılarımla..
Old 12-04-2012, 17:15   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

3 yıllık bir çalışmayla ilgili bir karara rastlamıştım ancak "hayatın olağan akışı" kavramına 1 yılın da dahil edildiği kararlar var mıdır bilmiyorum.

..

Yok zaten Üstad da "bence" demiş

Her somut olay kendi içinde değerlendirilmelidir. Sadece şüphe ile hüküm kurulamaz. Cevap budur diye söylemiyorum ancak 10 yıllık bir çalışanın da hür iradesi ile istifa etmesi ve kıdem tazminatından mahrum kalması olağandır demiyorum ancak mümkündür. Konu ispat noktasında çözülmektedir
Old 12-04-2012, 17:25   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Yok zaten Üstad da "bence" demiş

Her somut olay kendi içinde değerlendirilmelidir. Sadece şüphe ile hüküm kurulamaz. Cevap budur diye söylemiyorum ancak 10 yıllık bir çalışanın da hür iradesi ile istifa etmesi ve kıdem tazminatından mahrum kalması olağandır demiyorum ancak mümkündür. Konu ispat noktasında çözülmektedir
Gereksiz iddialı olmamak adına "yok" yerine "rastlamadım" demiştim.

Hemfikir olduğumuz her olayın kendi şartları çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulması gerektiği hususunu bir önceki mesajımda da ifade etmiştim.

Saygılarımla..
Old 12-04-2012, 22:26   #7
Av.Selim Balku

Her olayın kendi içerisinde ayrıca değerlendirilmeli görüşü tartışmasızdır.

Ancak, işçinin istifasının haklılığı ya da iradi olması çalışmış olduğu süreye çok da bağlı olmadığını düşünüyorum, bir ölçüt olabileceğine katılıyorum...

6 ay çalışan bir işçi, işe güvenip kredi borçlanmasına giriyor, daha sonra hiç neden yokken, baskı altında olmadan istifa ettim, diye istifa metni imzalıyor.

Bu işçi ile uzun yıllar çalışan işçi arasında çok da fark yok kanımca...

Kolay Gelsin...
Old 13-04-2012, 10:48   #8
JACELYN

Fazla çalışma, yıllık izin ücretleri v.b alacakların talebinin istifa ile ilgisi yoktur. İstifa edenin kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacağı konusunda ise sn. İbrahim Yiğit'e katılıyorum. Her somut olay kendi içinde değerlendirilmelidir.Dolayısıyla somut olayda davacının bir hak kazanıp kazanamayacağını söylemek şu aşamada çok zor. Delillerle ortaya çıkacaktır.
Old 15-04-2012, 00:26   #9
AV Sezin

Öncelike Av. Engin EKİCİ ; Av.Selim Balku ;Av. İbrahim YİĞİT; JACELYN sizlere ilginiz ve katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Yardımlarınızla fazlasıyla aydınlandığımı belirtmek isterim.

İş sözleşmesinin istifayla sona ermesi halinde işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanması mümkün olmadığı gibi, ihbar ve kıdem tazminatlarına da hak kazanılamaz.

Şeklinde çok sayıda yargıtay kararı mevcut.

Bizim olayımızda da müvekillimin kendi el yazısıyla ''kendi irademle hiç bir baskı altında kalmadan'' ibaresi mevcut.. Bununla birlikte işveren bankanın istediği ibra sözleşmesini imzalalamamış.

sizce tanıklarla birlikte iddialarımızı sunsak kıdem tazminatı alma şansımız ne kadar olur?
Old 15-04-2012, 19:23   #10
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan AV Sezin
Öncelike Av. Engin EKİCİ ; Av.Selim Balku ;Av. İbrahim YİĞİT sizlere ilginiz ve katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim. Yardımlarınızla fazlasıyla aydınlandığımı belirtmek isterim.

İş sözleşmesinin istifayla sona ermesi halinde işçinin iş güvencesi hükümlerinden yararlanması mümkün olmadığı gibi, ihbar ve kıdem tazminatlarına da hak kazanılamaz.

Şeklinde çok sayıda yargıtay kararı mevcut.

Bizim olayımızda da müvekillimin kendi el yazısıyla ''kendi irademle hiç bir baskı altında kalmadan'' ibaresi mevcut.. Bununla birlikte işveren bankanın istediği ibra sözleşmesini imzalalamamış.

sizce tanıklarla birlikte iddialarımızı sunsak kıdem tazminatı alma şansımız ne kadar olur?

İşçinin haklı nedenle istifa ettiğini ispatlarsanız, kıdem tazminatı ve diğer alacakları almamasının bir engeli yoktur.

Sadece ihbar tazminatını alamaz.

Bankanın istediği ibrayı, işçinin imzalamaması işinizi kolaylaştırmıştır.

Kolay gelsin...
Old 15-04-2012, 22:08   #11
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Balku'nun "haklı nedenle istifa ettiğini ispatlarsanız" sözünü "haklı nedenle iş akdini fesih ettiğini ispatlarsanız" şeklinde anlamak gerek sanırım.
Müvekkilinizin istifa beyanının gerçek iradesini yansıttığını düşünüyorsanız kıdem tazminatı alamaz. Eğer istifa beyanının içinde haklı sebeple fesih nedenleri içeren sözler yazılmadıysa "haklı nedenle fesih beyanı" olarak kabul ettirmeniz bana göre çok zor.
Old 15-04-2012, 23:30   #12
AV Sezin

Alıntı:
Yazan Av.Evran KIRMIZI
Sayın Balku'nun "haklı nedenle istifa ettiğini ispatlarsanız" sözünü "haklı nedenle iş akdini fesih ettiğini ispatlarsanız" şeklinde anlamak gerek sanırım.
Müvekkilinizin istifa beyanının gerçek iradesini yansıttığını düşünüyorsanız kıdem tazminatı alamaz. Eğer istifa beyanının içinde haklı sebeple fesih nedenleri içeren sözler yazılmadıysa "haklı nedenle fesih beyanı" olarak kabul ettirmeniz bana göre çok zor.

istifa beyanı iradesini yansıtmakla beraber , kendisi ''mobbing'' le psikolojik şiddetle huzursuz edilerek, baskı yapılarak tabiri caizse bezdirilmiştir.
Sorun Mobbing in ispatının kıdem tazminatında etkili olup olmadığı noktasında
Old 16-04-2012, 08:30   #13
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan AV Sezin
istifa beyanı iradesini yansıtmakla beraber , kendisi ''mobbing'' le psikolojik şiddetle huzursuz edilerek, baskı yapılarak tabiri caizse bezdirilmiştir.
Sorun Mobbing in ispatının kıdem tazminatında etkili olup olmadığı noktasında
Elbette ki, ilk mesajınızda da ifade ettiğiniz ve haklı neden olarak ileri sürülebilecek hususların ispatı durumunda -her ne kadar "mobbing" ifadesi mevzuatta henüz yerini almamış da olsa- içtihatlar uyarınca kıdem tazminatı söz konusu olacaktır.

Ancak somut olaya istinaden açılacak bir davada öncelikle "kendi isteğiyle çıkış olgusu" üzerinde durulacağı ve esasen işçinin işten ayrılma iradesini ortaya koyan belgenin en azından kıdem tazminatını almamayı neden gerektirdiği, yukarıda tartıştığımız hayatın olağan akışına uygun olmama kriteri değerlendirilerek incelenecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi