Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

başkasının üretim yerine girip bilgi elde etmeye çalışmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2011, 14:36   #1
limpid

Varsayılan başkasının üretim yerine girip bilgi elde etmeye çalışmak

herkese merhabalar,
rakip firmanın çalışanları, kendilerini başkası gibi tanıtıp başkasına ait fabrikaya girip şüpheli hareketlerle etrafı inceliyorlar. Farkedildiklerini anlayınca suçlarını itiraf ederek oradaki üretim makinelerini görmek için patronunun kendilerini yolladıklarını, aslında nakliyeci olmadıklarını beyan ederek kendilerinin çalışan olduğunu suçları olmadığını beyan ediyorlar. bu konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunmak istiyoruz ancak suçun ne suçu olduğu hakkında inanın karar veremedim. sizce tck da belirtilen suçlardan hırsızlık, dolandırıcılık vs. gibi suçlar teşebbüs aşamasında da kalsa olayımızda uygulanabilir mi?

bir de yeni ttknın haksız rekabete ilişkin 54. maddesinde d) Üretim ve iş sırlarını hukuka aykırı olarak ifşa etmek; özellikle, gizlice ve [b]izinsiz olarak ele geçirdiği veya başkaca hukuka aykırı bir şekilde öğrendiği bilgileri ve üretenin iş sırlarını değerlendiren[/B] veya başkalarına bildiren dürüstlüğe aykırı davranmış olur.

demekle haksız rekabet hükümlerinden faydalanılabilinir mi?

dolayısıyla yeni ttk 62. maddede ceza sorumluluğuna gidilebilinir mi?
Old 06-05-2011, 14:42   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan limpid
herkese merhabalar,
rakip firmanın çalışanları, kendilerini başkası gibi tanıtıp başkasına ait fabrikaya girip şüpheli hareketlerle etrafı inceliyorlar. Farkedildiklerini anlayınca suçlarını itiraf ederek oradaki üretim makinelerini görmek için patronunun kendilerini yolladıklarını, aslında nakliyeci olmadıklarını beyan ederek kendilerinin çalışan olduğunu suçları olmadığını beyan ediyorlar. bu konuyla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunmak istiyoruz ancak suçun ne suçu olduğu hakkında inanın karar veremedim. sizce tck da belirtilen suçlardan hırsızlık, dolandırıcılık vs. gibi suçlar teşebbüs aşamasında da kalsa olayımızda uygulanabilir mi?

bir de yeni ttknın haksız rekabete ilişkin 54. maddesinde d) Üretim ve iş sırlarını hukuka aykırı olarak ifşa etmek; özellikle, gizlice ve [b]izinsiz olarak ele geçirdiği veya başkaca hukuka aykırı bir şekilde öğrendiği bilgileri ve üretenin iş sırlarını değerlendiren[/B] veya başkalarına bildiren dürüstlüğe aykırı davranmış olur.

demekle haksız rekabet hükümlerinden faydalanılabilinir mi?

dolayısıyla yeni ttk 62. maddede ceza sorumluluğuna gidilebilinir mi?

TCK.m.116 olabilir. Saygılar.
Old 06-05-2011, 15:15   #3
av.yağmur deniz

neden nitelikli dolandırıcılık olmasın158/1-h uygulanabilir burada.tck 116 için rıza hilafına girmek gerekir.Oysa burada hile vedesise ile girme sözkonusu yani dolandırıcılık var
Old 06-05-2011, 15:21   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
neden nitelikli dolandırıcılık olmasın158/1-h uygulanabilir burada.tck 116 için rıza hilafına girmek gerekir.Oysa burada hile vedesise ile girme sözkonusu yani dolandırıcılık var

Dolandırıcılıkla ve hırsızlıkla hukuki ilgisi yok anlattığınız olayın; bu maddelere baktınız mı gerçekten

Ben bu kişilerin girişlerinin sağlıklı bir rıza ile olduğunu düşünmüyorum.

Saygılarımla.
Old 06-05-2011, 15:32   #5
limpid

cevaplar için teşekkürler,

benim de aklıma 116 geldi ancak rıza hilafına dediği için o noktada takıldım. burada rıza var ancak kendisini başkası gibi tanıtıp giren kişiden bahsediyoruz. evet bir anlamda dolandırıcılık da düşünülebilir. aslında ortada bir suç var ancak nitelemesi biraz sıkıntı. işin ceza boyutu bu şekilde. peki ticaret kanununda düzenlenen haksız rekabetle ilgili bir şeyler yapılabilir mi? en azından maddi ve manevi tazminat davasında kullanılmak adına? maddi tazminatla ilgili olarak şu soru aklımıza gelebilir ortada zarar yok denilebilinir. ancak işyerine gelip de üretimi ve kullanılan makineleri gören bu şahıslar oldukça deneyimli kişiler. işin mahiyetine göre kullanılan makinenin ve sistemin ne olduğunu bir bakışta dahi anlayabilen kişiler. hal böyle olunca da ortada belki doğmuş maddi bir zarar yok ancak doğması pek muhtemel. ceza tahkikatıyla ilgili olarak:
ispat noktasında bir çok tanığımız var. hatta bu adamlarla beraber tutanak tutulmuş adamlar orada patronlarının kendilerini yolladığını beyan ederek tutanağın altını dahi imzalamışlar. belki de tehdit altında imzaladık vs. diyerek inkar edebilirler ancak elimizde böyle bir tutanak var.
Old 07-05-2011, 16:22   #6
zehra aydın

Bildiğim kadarıyla yeni TTK 01.07.2012'de yürürlüğe girecek.Ama halihazırda yürürlükte olan TTK'nın 58 ve 59. maddeleri işinize yarayabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi