Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet iş ve takılar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2010, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan velayet iş ve takılar

Beş yıllık evlilik ardından 2009 yılının ocak ayında çekişmeli boşanma davamız başladı. Ben de o da boşanmak istiyoruz, ama şartlar bizi anlaşmazlığa sürüklüyor. Beş yaşında bir kızımız ve üç yaşına yeni giren bir oğlumuz var; eşim çocukların tam velayetini istiyor; ben de istiyorum.
Eşimin velayeti alması benim çalışıp çalışmama bağlı mıdır? Boşanma davası açılınca tekrar iş hayatına döndüm.
Bir de aklıma takılan soru şu; ben eşimden ne nafaka ne tazminat istedim. Sadece; benim ve onun ailesinin hediye ettiği çeşitli sayıda takıyı bana vermesini rica ettim, mahkemede bunu bildirdim. Ancak eşim yaklaşık ederi 140 bin lira olan takıları ortak yaşantının sürdüğü ev için kullandığını söyledi. Ancak böyle bir durum ortada yok; ne evde o ederde bir eşya var ne de öyle bir para.
Benim iznim olmadan, bana hediye edilen takıları bozdurma hakkı var mıdır?
Avukatım var ama bu konuyla ilgili bilgi alamadım, sizden bir bilgi istiyorum.
Teşekkür ediyorum.
Gülşen
Old 18-03-2010, 15:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ziynet eşyalarınız ile ilgili boşanma dosyanız haricinde, ayrı bir dava açma hakkınız vardır.

Ziynetlerinizi adet ve değer olarak listeleyip aynen iadeleri mümkün değilse bedellerinin faizi ile birlikte tarafınıza iadesini harcını ödediğiniz ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz.

Ziynet eşyalarınızı eşinize bağışlamadığınız sürece bunlar kişisel malınızdır.

Bu talebiniz maddi tazminat dışında ayrı harca tabii bir taleptir. Özellikle bu davanızın ispatı ve incelikleri için avukatınızdan destek almaya devam ediniz!

Saygılarımızla,
Old 18-03-2010, 16:11   #3
sosyologyusuf

Eşinin velayeti alması sizin çalışıp çalışmanıza bağlı değildir öncelikle velayette Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışlarının yanın da bedensel ve ruhsal yönden de araştırma yapılarak gerekli velayet raporu hazırlanır ve mahkemeye sunulur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi