Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bakaya kalma suçu- beraat kararı alan meslektaşlar var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-01-2011, 18:17   #1
Avukat Derya

Varsayılan Bakaya kalma suçu- beraat kararı alan meslektaşlar var mı?

Öncelikle yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Müvekkilim okulu bittikten sonra askerliğini 2 yıl tecil ettirme hakkına sahip olmasına rağmen; yaklaşık 6 boyunca tecil için askerlik şubesine başvurmuyor. Bu süre zarfında kendisi stajyer avukat Daha sonra yüksek lisansa başvurup kabul ediliyor. Kayit için askerlik şubesinden tecil belgesi alması lazım. Okul bittikten 6 ay sonra tecil için askerlik şubesine gittiğinde görevliler, müvekkilin bakaya kaldığını ve bu nedenle hakkında savcılığa şuç duyurusunda bulunacaklarını ifade ediyorlar.
Şuan da müvekkilim hakkında sulh ceza mahkemesinde dava açılmış durumda.. Kendisi yüksek lisans öğrencisi aynı zamanda. Beraat kararı alabilmek için nasıl bir savunma yapmamı önerirsiniz? Özellikle daha önce bu tür davalarda müdafilik yapmış ve beraat kararı almış meslektaşlarımızın yardımlarını bekliyorum?

Av.Derya
Old 31-01-2011, 18:25   #2
av.kadirpolat

Daha önce benzer bir durumda beraat kararı almıştı.

bakaya kaldığı durumda, okul hayatı yok idi. Sonradan oluşan bir durumla okula başlıyor. Burada mahkeme beraat vermişti. Sanırım sonradan elde edilen ve bakaya durumunu ortadan kaldıran okul, suçu ortadan kaldırımıştı. İşin gerçeği, gerekçeli karara da bakmadım. Sadece beraat ettiği için, amacıma ulaşmıştım.
Old 31-01-2011, 18:40   #3
Avukat Derya

Siz müvekkiliniz hakkında beraat kararı mı almıştınız? öyleyse savunmada özellikle nelerin üzerinde durmuştunuz acaba sayın meslektaşım?
Old 31-01-2011, 18:42   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Avukat Derya
Siz müvekkiliniz hakkında beraat kararı mı almıştınız? öyleyse savunmada özellikle nelerin üzerinde durmuştunuz acaba sayın meslektaşım?

okul durumunu ileri sürün. Sonraki durumunuzunda bu sebebe dayalı olduğunu söyleyin.
Old 01-02-2011, 01:46   #5
av.ibrahim ayyıldız

Sayın meslektaşım bakaya davalarında mahkeme uygulamaları çok farklı olabiliyor.Müvekkilinizin durumu açısından öğrenim durumu ile beraber rahatsızlığını da öne sürebilirsiniz.Rahatsızlığı ile ilgili anladığım kadarı ile rapor yok.Ancak bu durumu gerekirse tanıklarla ispat edebileceğinizi ifade ederseniz beraat alabilme ihtimaliniz olur.Bu şekilde bir davada beraat kararı aldık.İyi çalışmalar.
Old 01-02-2011, 08:36   #6
ilhan13

Aynı şey benim de başıma geldi. Beraat ettim. Sanırım bu davalarda önemli olan suç işleme kastının bulunup bulunmadığı, suç işleme kastı yoksa sanık beraat ediyor.
Old 01-02-2011, 09:33   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Okul durumu nedeniyle beraat kararı alınmıştı.Mazeretlerinizin ve kasıt olmadığının üzerinde durursanız işe yarayacağını düşünüyorum.
Old 01-02-2011, 11:33   #8
hamdiz

Yedek subay kanununa göre yükümlülere tebliğ mahiyetindeki TRT duyurusunun geçerli tebliğ olarak kabul edilemeyeceği hususunda savunma yapabilirsiniz.
Old 01-02-2011, 12:51   #9
Avukat Derya

Sayın Meslektaşım İLHAN13,
Beraat kararınızın gerekçesinde ne yazdığını bizlerle paylaşabilir misiniz?
Old 01-02-2011, 13:23   #10
Av. Güneş

Askeri Yargıtay’ın istikrar kazanmış uygulamalarına göre sevk tehir hakkı bulunan kişilerin bu süre içerisinde bakaya kalmaları durumunda bakaya kalma suçu oluşmayacağı ve Askerlik kanununun 35. maddesi uyarınca avukatlık stajının ve yüksek lisans yapmanın sevk tehir hakkı verdiği, bu hususların yasal mazaret olarak değerlendirilmesi gerektiği yönünde bir savunma verilebilir.
Old 05-02-2011, 13:40   #11
ilhan13

Gerekçeye maalesef bakamadım .Nüfusa kayıtlı olduğum yer mahkemesi karar vermiş ve kararı eski adrese göndermiş, doğrusu beraat ettiğim için gerekçeyi çok ta umursamadım Ama verdiğim savunma konusunda yardımcı olabilirim.
Old 14-02-2011, 16:26   #12
turanuzun

Askerlik Vazifemi Askeri Mahkemede yazıcı olarak yapmıştım. Gelen bütün evraklarda hemen hemen bizim elimizden geçiyordu. Bakaya kalma suçundan ceza alınması tamamen şahsın kötü niyeli olup olmadığına bağlı. Eğer ki savcı samimiyete inanırsa beraat verir en fazla kahvehanelere ve internet cafelere girmeme yasağı verir. Öğrenim durumunu bahane etmeniz kafi olucaktır. Ceza çıkmayacağı kanaatindeyim.
Old 14-02-2011, 16:49   #13
Engin Özoğul

Benzer durum benim de başıma gelmişti.

Staj yaptığım süre içinde tecil işlemleri için başvurmamıştım. Staj bittikten sonra yüksek lisans kaydı için askerlik durum belgesi almaya gittiğimde bakaya kaldığımı söyleyip durumu savcılığa bildirdiler. Sonrasında da dava açıldı.

Talimatla alınan sorguda "stajyerlere tecil imkanı tanındığını, bu prosedürün Baro tarafından otomatik olarak işletildiğini sandığımı ancak başvuru üzerine işletildiğini sonradan öğrendiğimi, yasal bir imkanım varken sırf yazılı başvurmadığım için suç işlediğimin kabul edilmemesi gerektiğini yani suç işleme kastımın bulunmadığını, eğer askere gitmemek maksadıyla bir çaba içine girecek olsam son yoklamamı yaptırmayacağımı oysa yaptırdığımı" söyleyip beraat istedim.

Memleketimde görev yapan Bayburt Sulh Ceza Mahkemesi hakimi, beyanlarımı kafi görerek beraat kararı verdi. Gerekçeyi karara bakıp bilahare yazarım.

Bakaya kalma suçunda hakimin o günkü psikolojisi en belirleyici etken diye düşünüyorum. Suç işleme kastınızın olmadığı gerekçesine dayanarak beraat kararı alınması, benim ve birçok arkadaşın başından geçtiği üzere, mümkün. Ancak başka bir hakim suçun manevi unsurunun varlığı-yokluğu böyle bir şey değildir tipe uygun eylemi bilerek ve isteyerek gerçekleştirmek yeterlidir, suç işlemeyi isteyip istemediğin beni ilgilendirmez deyip ceza da verebilir.
Old 14-02-2011, 23:19   #14
BALDIRAN

özellikle Sn.Av.Güneş'in savunmasını öneririm. bakaya kalma suçu, yeterli mazeretin varlığı halinde gerçekleşmez. İş arama, memur sınavına girme, hastalık, öğrenim/yüksek öğrenim,aileye bakmak zorunda olma,Askeri Yargıtay kararlarında mazeret olarak kabul ediliyor. bence Askeri Yargıtay2ın bu konudaki kararlarına ulaşmaya çalışın. Kolay gelsin
Old 15-02-2011, 13:48   #15
Avukat Derya

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Tüm tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bugün gazeteden okuduğum kadarıyla Adalet Bakanlığı bir kanun tasarısı hazırlamış. Tasarıya göre bakaya kalma ve yoklama kaçağı gibi suçlar TCK kapsamından çıkartılıyormuş. Bu eylemler suç değil, kabahat olacakmış ve yaptırımı sadece idari para cezası olacakmış. Duruşmamız Ekim ayında. Sanırım o tarihe kadar bakaya kalma suç olmaktan çıkacak

Engin Bey, sizin de ifade ettiğiniz gibi bakaya kalma suçundan ceza çıkıp çıkmaması tamamen hakimin o günkü psikolojisine ve düşüncesine göre değişiyor. Umarım, bakaya kalma suç olmaktan çıkar ve bu tartışmalar sona erer.
Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.
Old 15-02-2011, 13:51   #16
alpercelep

Arkadaşlar eğer hakim ile aranız iyi ise beraat ediyorsunuz.Ben personel Asteğmen olarak askerliğimi yaptığım için bu tarz kararları çok sık inceledim.Siz staj yaptığınızı TRT duyurusunun tek başına yeterli olmadığını bakaya kalmakta kötü niyetli olunmadığını iddia edin.( bu tarz savunma yeterli görülmesi hukuku katletmektir, kanunu bilmek mazeret sayılmaz )Genelde sivil mahkemeler bu durumlarda beraat kararı veriyor.Askeri kanunları bilmediklerinden.Yoklama yaptırmak şekli bir olgudur ve TRT duyurularıyla bu bildirilmektedir.Bu tazr suçlar askeri yönergeler gereği şekli suçtur.Yerel mahkeme beraat verdiği vakit askerlik şubeleri temyiz etmez o yüzden beraat alındığı vakit rahatsınız demektir.Ben cezanın verildiğine çok nadir şahit oldum.O yuzden sizde canınızı sıkmayın.
Old 17-02-2011, 16:56   #17
Engin Özoğul

Kararın Gerekçesi:

"Dosya içerisinde bulunan İstanbul Barosu'na ait yazıdan da anlaşılacağı üzere sanığın avukatlık stajına 12.08.2005 tarihinde başladığı ve bu stajını 12.08.2006 tarihinde tamamladığı, yani sanığın Ağustos 2006 yılı celp döneminde avukatlık stajına devam ettiği, bu nedenle söz konusu celp döneminde askere gitmemesi hususunda 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na göre geçerli bir mazeretinin bulunduğu anlaşıldığından sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurları somut olayımızda oluşmamış olmakla, sanığın beraati yönünde aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur"
Bayburt Sulh Ceza Mahkemesi, 27.06.2008 T, 2006/264 E, 2008/305 K
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi