Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat İrtifakında bağımsız bölümdeki hissenin Ortaklığın giderilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2007, 14:24   #1
av.evren

Karar Kat İrtifakında bağımsız bölümdeki hissenin Ortaklığın giderilmesi

Öncelikle herkese merhaba
Yardımcı olmanızı istediğim bir mevzu var
Konu şöyle;
Müvekkilem kat irtifakının kurulu olduğu bir yapının 3. katının 14 nolu bağımsız bölümde 3/8 oranında hisse sahibidir. Diğer kat irtifakı sahipleri binanın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle müvekkileme tebligat yapılmaksızın toplanan diğer tüm hissedarlar genel kurulda anayapının yıkımı ve yeniden tesisi için karar almış olup anayapıyı tahliye edip yıkım faaliyetlerine başlamışlardır. Yıkım aşamasında da müvekkilemin hissedar bulunduğu bağımsız bölümdeki diğer hissedarlar müvekkileme karşı ortaklığın giderilmesi davası açmış bulunmaktadırlar.
Öğrenmek istediğim sorular şöyle:
1- Müvekkilemin muvafakati olmaksızın anayapının yıkımına karar verilebilir mi? Bunun için oybirliği gerekmez mi?
2- Son olarak diğer hissedarlar anayapı daire vasfını yitirdikten(yıkım neticesinde)sonra ortaklığın giderilmesi davası açmışlardır. Nitekim şu an bağımsız bölüm bulunmadığından dava konusuz kalmaz mı? Kaldı ki şu an anayapı tamamen yıkılmış vaziyette olduğundan ortaklığın giderilmesi mümkün müdür?
Şimdiden teşekkür ederim........
Old 30-05-2007, 14:36   #2
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Önemli Olan Arsa Payi

Merhaba!

Binanın yıkımı gibi önemli bir karar için tüm kat maliklerinin onayı gerekirdi. Bir şekilde karar alınmış ve bina yıkılmış.
Kat mülkiyetinin temeli ARSA PAYIDIR. Bir kimse kat maliki ise, aslında o binanın üzerine kurulu olduğu parselde hisse sahibidir. Bu yüzden o parsel kaldığı sürece kat maliklerinin hakkı da parsel üzerinde birer hisse olarak kalmaya devam eder.
Bu husus kat mülkiyeti tapu senedinde arsa payı oranı olarak gösterilir. 10/100 gibi..
Müvekkilin hissedar olduğu daireye ait tapu senedinden arsa payını öğrenebilirsiniz. Müvekkiliniz arsa üzerinde bu payın 3/8 üne karşılık gelen miktar üzerinde hisse sahibi olarak kalmaya devam etmektedir.

...Emre...
Old 30-05-2007, 14:41   #3
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan DÜzeltme

Ben binada kat mülkiyeti kurulduğunu farzederek cevap verdim. Ama kat irtifakı olduğunu söylediğinizi şimdi farkettim.
Bunu teyid ederseniz sevinirim.

...Emre...
Old 30-05-2007, 14:54   #4
av.evren

Varsayılan öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Benim sorduğum soruda; Kat Mülkiyetinin söz konusu olduğu binada bağımsız dairedeki hisseye ilişkin ortaklığın giderilmesi davasının açılmış olmasıdır.
Old 30-05-2007, 14:58   #5
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Tekrar

Kat mülkiyeti olduğuna göre ilk yazdığım cevabı tekrar ediyorum.
Başarılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi