Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaralamalı Trafik Kazasında Dava Derdestken Birden Fazla Davalıdan Sadece Sigorta Şirketi ve Sigortalısı Olan Sürücüsüne Verilecek Davadan Feragat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2016, 13:58   #1
abuj

Varsayılan Yaralamalı Trafik Kazasında Dava Derdestken Birden Fazla Davalıdan Sadece Sigorta Şirketi ve Sigortalısı Olan Sürücüsüne Verilecek Davadan Feragat

Sayın meslektaşlarım, aynı sorumu 07/12/2015 tarihinde sormuştum ancak cevap alamadım. Aynı konuyu açarak forum kurallarını ihlal ettiğimin farkındayım ancak feragat gibi önemli bir kararı vermek ve müvekkili telafisi mümkün olmayacak bir zarara uğratmaktan çekindiğimden tekrardan sorumu sormak istiyorum.

Yaralamalı trafik kazası sonucunda, motosiklet sürücüsünün yolcusu konumunda bulunan müvekkilin bulunduğu motosiklete çarpan otomobilin asli kusurlu, müvekkilin yolcusu olduğu motoru kullanan sürücü tali kusurlu kabul edilmiştir. Bunun üzerine motosiklet sürücüsü ve motorun sigorta şirketine, araç sürücüsüne, araba malikine/işletenine ve arabanın sigorta şirketini davalı göstererek maddi ve manevi tazminat davamızı açtık. Şu anda ön inceleme aşamasındayız ve daha ön inceleme duruşması yapılmadı. Ancak bu arada tali kusurlu motosikletin sigorta şirketi tarafımıza bir teklif yaptı. Bu teklife karşılık tarafımıza sunulan protokolde şu kısımdan davadan tamamen feragat ettiğimiz sonucunu çıkardım. Anılan paragrafa göre;
" (Başlık olarak) SULH PROTOKOLÜ-İBRANAME-FERAGATNAME VE MAKBUZ
.............
İşbu ödemenin yapılması le birlikte davacı vekili .............. yukarıda numarası belirtilen dosyadaki maddi tazminat davasından ...... Sigorta A.Ş. ve sigortalısı .......... yönünden feragat edecek ve davayı maddi tazminat yönünden sadece bu davalılar yönünden feragat ile sonlandırılacaktır (Diğer davalılar yönünden ve manevi tazminata ilişkin hakları saklı kalmak kaydı ile). ......SİGORTA A.Ş. vekili de mahkemeye hitaben yazacağı dilekçe ile feragati kabul ettiğini ve yargılama gideri ve vekalet ücreti talep etmediğini bildirecektir. " demektedir.

1) TBK. m.168/2 fıkrası"Alacaklı diğerlerinin zararına olarak borçlulardan birinin durumunu iyileştirirse, bunun sonuçlarına katlanır." denmektedir. Bizim vereceğimiz feragat diğer davalıların zararına olacak şekilde mi değerlendirilir? Sigorta şirketi ödeme yapmak için fazlaca ısrarcı olduğundan çekinmeye başladım.

2)Tazminat davasında tarafların müşterek/müteselsil sorumlulukları dikkate alındığında benim imzalayacağım işbu protokole göre maddi tazminat alacağımdan tamamen feragat etmiş mi sayılıyorum? Mahkemece davanın reddi sebebi midir?

3) Yoksa motosiklet sürücüsü tali kusurlu olduğundan ve sigorta şirketinin de bu oranda sorumluluğu olduğundan sadece tali oranda kısmi olarak mı feragat etmiş olurum?

4) Ayrıca sigorta şirketine, tarafımızca sadece ibraname verilmesi yeterli değil midir? (Tarafımızca ibraname verilmesinin yeterli olduğunu düşündüğümden sigorta şirketinin feragat hususunda ısrarı beni huzursuz etmektedir.) Bahsettiğim hususlarda cevap bulamadım.
Önemli bir hata yapmamak için sayın meslektaşlarımdan yardımlarını bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi