Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Osmanlı tapusu orman yazılmış

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2013, 01:57   #1
av.nesrinzeyneb

Varsayılan Osmanlı tapusu orman yazılmış

Merhaba. Muvekkilimin elinne bir adet osmanlı tapusu gecmis. Ben bu tapuyi turkceye tercüme ettirdim. Arazi şu an orman olarak geciyor ancak daha once elimizdeki tapuya gore muvekkilimin buyuk buyuk dedesine aitmis. Satin alma yoluyla edinmis. Tabi bu murisin su an onlarca mirasçısı var. Orman olarak yazildigindan beri de cok zaman gecmis henuz tapuya bakmadim ne zaman orman yazilmis diye ancak muvekkilin beyanina gore onlarca yıl olmus. Simdi bu isin icinden cikamadim. Oncelikle bu tapulara dayanarak dava acabilirmiyim. Davanin niteligi tapu iptali tescili mi olmali. Eger dava acabilirsem kazanma ihtimalim olabilirmi bunca yildan sonra ve sadece kendi muvekkilim adina dava acip tapuyu da muvekkilimin adina kaydettirebilirmiyim?? Cok tesekkur ederim
Old 09-08-2013, 09:13   #2
SEZGİ ÇELİK

Varsayılan Osmanlı tapusu.

Osmanlı tapusu deyince akla en az 95-100 yıllık bir tapu kaydı geliyor. Kadastro görmüş bir yerin Kadastro tespitinin iptali için ilandan indikten sonra 1 ay içinde Kadastro Mahkemesine, bu süre geçirilmiş ise (onlarca yıl denmekte) 10 yıl içinde tapu iptali ve tescil davası açılabilmekte idi.

Ayrıca tapu kayıtlarının uygulanarak sonuç alınabilmesi için bu kayıtların yazılı sınırları bilirkişi marifetiyle zemine uygulanabilir kabiliyeti olması gerekir ki; bilirkişi yaşı 40'dır. 1972 doğumlu birinin 100 yıl öncesinin üstelik de sınır komşularının lakaplar ile (soyadı kanunu öncesi) yazılmış olduğu düşünülürse bu kaydın kimseye bir yararının olacağını sanmıyorum.

Tek çare Kadastro Müdürlüğüne başvurarak fiilen orman değil ise 2/B çalışmalarında muhdesat lehtarının müvekkilinizin olup olmadığının öğrenilmesidir. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi