Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süresinde İtiraz Edilmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2014, 14:34   #1
Av. Buse

Varsayılan Süresinde İtiraz Edilmeyen Tüketici Hakem Heyeti Kararı Hakkında

Sayın meslektaşlarım,

Müvekkilimin çekmiş olduğu krediyi yapılandırması üzerine banka yapılandırma ücreti almıştır. İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurulmuş ve heyet sözleşmede yapılandırma ücreti alınacağı yazdığı gerekçesiyle müvekkilin aleyhine karar vermiştir. Ancak heyet kararına itiraz süresi geçtikten sonra tarafıma bilgi vermiştir.

İtiraz süresi geçtiği için heyet kararına itiraz edemediğimizden; bankaya karşı direk alacak davası açılabilir mi? Yapılandırma ücreti, bağlayıcılık sınırının üzerindedir ve delil niteliğindedir. Bu nedenle ben alacak davası açılabileceğini ve itiraz edilmeyen tüketici hakem heyeti kararının da sadece delil niteliğinde olabileceğini düşünüyorum. Ama emsal bir karar bulamadım, görüşlerinizi paylaşırsanız memnun kalırım.
Old 21-02-2014, 13:28   #2
Av. Taner BAŞ

Üstadım, istenilen bedel, tüketici hakem heyeti kararı kesinlik sınırının altında mı, yoksa üstünde midir peki ?
Old 21-02-2014, 13:46   #3
omrgnd

Alıntı:
Yazan Av. Buse
Sayın meslektaşlarım,

Müvekkilimin çekmiş olduğu krediyi yapılandırması üzerine banka yapılandırma ücreti almıştır. İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurulmuş ve heyet sözleşmede yapılandırma ücreti alınacağı yazdığı gerekçesiyle müvekkilin aleyhine karar vermiştir. Ancak heyet kararına itiraz süresi geçtikten sonra tarafıma bilgi vermiştir.

İtiraz süresi geçtiği için heyet kararına itiraz edemediğimizden; bankaya karşı direk alacak davası açılabilir mi? Yapılandırma ücreti, bağlayıcılık sınırının üzerindedir ve delil niteliğindedir. Bu nedenle ben alacak davası açılabileceğini ve itiraz edilmeyen tüketici hakem heyeti kararının da sadece delil niteliğinde olabileceğini düşünüyorum. Ama emsal bir karar bulamadım, görüşlerinizi paylaşırsanız memnun kalırım.
Sayın Meslektaşım, mail adresinizi yazabilirseniz açacağınız davanızda işinize yarayacağını düşündüğüm bir bilirkişi raporu sizlere göndermek isterim.
Old 21-02-2014, 21:25   #4
emrah akbulut

aynı konuda reddedilmiş bir dava hakkında yeniden dava açılamaması gerektiği kanaatindeyim.
Old 22-02-2014, 00:47   #5
Av. Buse

Av.Taner bey karar kesinlik sınırının üzerindedir yani bağlayıcı olmayıp sadece delil niteligindedir.
Mail adresim avbusebalta@hotmail.com
Cevaplarınız icin tesekkurler
Old 30-03-2014, 08:46   #6
relaks

İlgi konu hakkında bankaya karşı sebepsiz zenginleşme sebebi ile dava açabilirsiniz. Zamanaşımı süresine dikkat ediniz. İl tüketici hakem heyetinin kararı bağlayıcı olmayıp, mahkemede delil niteliğinde de olmaz.
Old 30-03-2014, 18:26   #7
avgulsah1212

Merhaba
Direk alacak davası açmanız daha yerinde olacaktır. Çünkü tüketici mahkemeleri tüketici ile sözleşme dahi yapılsa haksız şart görmekte ve tüketici lehine karar vermektedir.
Old 31-03-2014, 14:18   #8
Muratcan ÇETİNKAYA

İlgili hakem heyeti kararı sınırın üzerinde bir miktar için verilmiş ise sizin de belirttiğiniz gibi delil niteliğindedir. Hakem heyetlerinin bu nitelikteki kararlarına karşı "süre ile bağlı olmaksızın" tüketici mahkemelerine itirazda bulunabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi