Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yenileme talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2007, 10:24   #1
av.asen öznur

Varsayılan yenileme talebi

iyi günler,

borçlu hakkında ilamsız takip yoluyla takipte bulundum.Borçlu süresinde borca itiraz etti.Ve takip durdu.ödeme emrinin tebliğ tarihinden itibaren 1yıl içinde haciz talep etmediğim daha doğrusu ödeme emri keşinleşmediği için icra dosyası mahzen oldu.Ben yine de itirazın iptali davası açtım?

benim sorum itirazın iptali davasından önce yenilme talebinde mi bulunsaydım.karşı taraf itirazın iptali davasında icra dosyasının işlemden kaldırıldığını ileri sürerek itirazda bulunabilir mi?
şimdiden teşekkür ederim....
Old 26-01-2007, 12:57   #2
icracı

Eğer bir borçlu hakkında ilamsız takiple icra takibi yapmışsanız ve borçlu itiraz etmişse; tekrar ilamsız bir takiple bu takibe devam edemezsiniz. Takibi yenileyemezsiniz. Mutlaka mahkemeden itirazın kaldırılması veya itirazın iptali kararı almanız gerekir. Takibe devam etme talebiniz olsa dahi, icra müdürü resen bunu gözetecek ve talebinizi rededecektir.
Old 26-01-2007, 13:53   #3
av.semire nergiz

Öncelikle genel olarak prosedür itirazın iptali davalarından istenilen sonucun alınabilmesi için icra dosyanızın derdest ve sağlam olması gerekir.Anlattığınıza göre icra dosyanız işlemde değil bu durumda normalde en başta yapmanız gereken şey öncelikle icra dairesine bir dilekçe ile başvurarak dosyanızın işlemden kaldırılma kararının yasal olmadığını ve bu kararın kaldırılmasını talep edersiniz.icra bu talebinizi kabul ederse akabinde itirazın iptali davanızı açarak yola devam edersiniz yok eğer icra dairesi talebinizi red ederse bu red işleminin yasaya uygun olmadığı gerekçesiyle red kararı ile işlemden kaldırma kararına karşı itm ye şikayet yoluna başvurursunuz.Mahkeme bu şikayetlerinizi haklı görürse icra dairesinin işlemden kaldırma kararını iptal eder ve dosyanız yeniden işleme konulacağı için bu aşamadan sonra itirazın iptali davanızı açarsınız ya da en kestirmeden bunlardan hiçbirini yapmadan eski icra dosyanızı olduğu gibi bırakır tekrar baştan yeni bir takip açarsınız ve ondan sonra varsa bir itiraz buna karşı itirazın iptali davasını açardınız. prosedür bu. Ancak siz bu prosedürdeki işlemlerden hiç birini yapmadan muamelede olmayan icra dosyası ile Hatalı olarak itirazın iptali davası açmışsınız.Muhtemelen mahkeme davayı red edecektir.Bunu önlemek için şimdiden yazımın başında belirttiğim prosedürle icra dairesine başvurmak suretiyle icra dosyanızı derdest hale getirirseniz olumlu sonuç elde edersiniz.başarılar
Old 26-01-2007, 14:37   #5
ragıp

Sayın Toz'un söylediklerine katılmak mümkün değil.
İlamsız icra takibi yapıldıktan sonra borçlu borca itiraz ederse; Alacaklı ya 6 ay içersinde iyirazın kaldırılmasını, Ya da 1 yıl içersinde itir,razın iptalini ister.
Ödeme emriğinin tebliğinden itibaren 1 yıl içersinde işlem yapılmazsa,dosya işlemden kaldırılır.
Yani itirazın iptali davası ile dosyanın işlemden kaldırılma süreleri aynıdır.
Şimdi sayın Önurun söylediğinden çıkan sonuç, 1 yıl geçtikten sonra itirazın iptali davası açmışolması. Bu nedenle dava red olabilir. İcra dosyasının işlemden kaldırılması nedeniyle değil.
Sayın Toz' a katılmadığım noktalardan biri, icra dosyasının işlemden kaldırılmasının usulsüzüğüne ilişkin şikayet. Zira 1 yıl işlem yapılmayan dosya işlemden kalkar. Bu yasal zorunluluk.
İkincisi, itiraz edilen bir takip var ve itirazın iptali açılmamış. Artık aynı sebeple tekrar ilemsız takip yapılamaz. Alacaklı, genel mahkemelerde alacak davası açabilir
Old 26-01-2007, 18:34   #6
Av.Gökhan TEKBAŞ

Sayın Ragıp'ın cevabına bir şey de ben eklemek isterim.Şöyle ki:
Alacaklı taraf anladığım kadarıyla itirazın iptali davası zaten açmış. Bu nedenle söz konusu itirazın iptali davası ıslah edilerek alacak davasına dönüştürülebilir. Bizim bir olayımızda da biz de itirazın iptali davasını ıslah ederek alacak davasına dönüştürdük. Usuli açıdan bir sorun da bulunmamaktadır. Hatta Yargıtay'ın da bu konuda içtihatları bulunmaktadır.
Old 26-01-2007, 18:50   #7
OLCAYK

Arkadaşlar,
İtirazın iptali davasında bir yıllık süre, borçlunun itirazının alacaklıya ya da vekiline tebliğ edildiği tarihten itibaren başlıyor. İtirazın iptali davasının açıldığı tarih belirtilmemiş, dolayısıyla tebliğ tarihinden itibaren bir yıl içinde açılmışsa ıslaha gerek yok diye düşünüyorum.
Old 26-01-2007, 18:56   #8
ismail aksu

"İtirazlı icra dosyasını işlemden kalksa bile Yenileyemezsiniz,zira itirazlı dosyadır.

(Değişik birinci fıkra: 17/7/2003-4949/15 md.) Takip talebine itiraz edilen alacaklı, itirazın tebliği tarihinden itibaren bir sene içinde mahkemeye başvurarak, genel hükümler dairesinde alacağının varlığını ispat suretiyle itirazın iptalini dava edebilir.
Birinci fıkrada yazılı itirazın iptali süresini geçiren alacaklının umumi hükümler dairesinde alacağını dava etmek hakkı saklıdır.)
İİK.'nun bu ilgili hükümleri karşısında eğer itirazın iptali davası 1 yıllık hak düşürücü(!) süre içerisinde açılmamışsa dava redle sonuçlanabilir.Bu durumda yapılması gereken Sn.Tekbaş'ın dediğidir" diye düşünürüm.
Old 26-01-2007, 18:59   #9
OLCAYK

Ben zaten yenilenebilir demedim, itirazın iptali davasının açıldığı tarih belirtilmemiş soruda, eğer tebliğden itibaren bir yıl içinde açılmışsa süresindedir, alacak davası olarak ıslaha gerek yok dedim. Teşekkürler.

Alıntı:
Yazan ismail aksu
"İtirazlı icra dosyasını işlemden kalksa bile Yenileyemezsiniz,zira itirazlı dosyadır.

(Değişik birinci fıkra: 17/7/2003-4949/15 md.) Takip talebine itiraz edilen alacaklı, itirazın tebliği tarihinden itibaren bir sene içinde mahkemeye başvurarak, genel hükümler dairesinde alacağının varlığını ispat suretiyle itirazın iptalini dava edebilir.
Birinci fıkrada yazılı itirazın iptali süresini geçiren alacaklının umumi hükümler dairesinde alacağını dava etmek hakkı saklıdır.)
İİK.'nun bu ilgili hükümleri karşısında eğer itirazın iptali davası 1 yıllık hak düşürücü(!) süre içerisinde açılmamışsa dava redle sonuçlanabilir.Bu durumda yapılması gereken Sn.Tekbaş'ın dediğidir" diye düşünürüm.
Old 26-01-2007, 19:05   #10
ismail aksu

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Ben zaten yenilenebilir demedim, itirazın iptali davasının açıldığı tarih belirtilmemiş soruda, eğer tebliğden itibaren bir yıl içinde açılmışsa süresindedir, alacak davası olarak ıslaha gerek yok dedim. Teşekkürler.

Ben de sizin yanıtınıza bir şey dememiştim zaten. Soru sahibinin "Takibi yenileyip mi dava açmalıydım" sorusuna cevap idi.Saygılar,
Old 26-01-2007, 19:08   #11
OLCAYK

Alınmışım gibi görünmüş sanırım, yada ben üstüme alınmışım gerçekten daha önce konuyla ilgili cevaplarınız olduğundan

Alıntı:
Yazan ismail aksu
Ben de sizin yanıtınıza bir şey dememiştim zaten. Soru sahibinin "Takibi yenileyip mi dava açmalıydım" sorusuna cevap idi.Saygılar,
Old 26-01-2007, 20:21   #12
Ahmet AHMETOĞLU

İtirazın iptali yada kaldırılmasına ilişkin 6 aylık ve 1 yıllık süreler takibe yapılan itirazın alacaklı yada vekiline yapılan tebliğ ile işlemeye başlar bu sürenin dosyanın işlemden kaldırılmasına ilişkin süreler ile alakası da bulunmamaktadır.İlamsız takibe yapılan itiraz üzerine zaten takip duracağı için sizin icra dosyası üzerinden bir işlem yapmanız da mümkün değildir buna dosyayı yenilemek te dahildir. 1 yıllık dava açma süresini kaçırdığınızı zannetmiyorum çünkü uygulamada borçlunun itirazları alacaklı yada vekiline tebliğe çıkartılmamaktadır. Eğer süre kaçırılmış ise borçlu aleyhine alacak davası açabilirsiniz ıslah yolu ile bunun mümkün olup olmadığı meselesine gelince görevli mahkemenin aynı olması halinde ıslahın mümkün olabileceğini düşünüyorum. Aslında bunlar arkadaşlar tarafından açıklanmış ama tekrar yazmakta bir beis görmedim.
SAYGILAR
Old 26-01-2007, 22:27   #13
icra20

Sayın icracının beyanlarına katılmakla birlikte sayın Ahmet Ahmetoğlunun dediği gibi itirazın iptali davası açılabilmesi için itiraz dilekçesinin tebliği ile süre işlemeye başlar, dosyanın işlemden kaldırılması esasa müessir bir olay değildir, sadece derdest dosyaların arasından çıkarılıp arşive gönderilmesi yer tutmaması bakımından, zira itiraz ile birlikte takip durduğundan hiçbir işlem yapmanız mümkün değildir,duran takibin yenilenmesi diye bir işlem yoktur. mahkemeden alacağınız karar sonucuna göre dosyayı yenileme talebi olmadan kaldığı yerden devam ettirebilirsiniz.Ve yenileme yaparkende yenileme harcı yatırmanızda söz konusu değildir, yeterki tebliğ tarihinden itibaren 6 aylık ve 1 yıllık süreler nazara alınarak ilgili mercilere müracaat etmeniz.
Old 27-01-2007, 09:36   #14
AV. YUSUF DEVECİ

icra dosyası 1 yıls içinde işlem görmez ise dosya takipsizlikten dolayı işlemden kaldırılır. itirazlı dosyada aynı sonuç hasıl olur burda alacaklının takip talebinden sonra dosyada işlem yapmamıştır duran takipte dahi bir yıl içinde dava açıldığına dair bir evrak icra dosyasına ibraz etmezseniz dosya işlemden kaldırılır
burda eğer dosya yenilerseniz, dosyadan itiraz dilekçesinde tebliğ etmiş olunur bundan sonra itirazın iptali veya itirazın kaldırılması dava süreleriniz işlemeye başlar yukarıdaki suruda böyle bir işlem olmadan düşmüş dosyada itirazın iptali davası açılmıştır.dosya yenilenmediğinde ortada davaya konu takip dosyası yoktur davaya alacak davası olarak devam edilir
Old 16-04-2008, 13:57   #15
Aybüke Kağan

bu konuyla alakalı olan aşağıda açıkladığım durumla ilgili görüşlerinizi almak istiyorum.

borçlu aleyhine ilamsız icra takibi yapılmış ve itiraz üzerine takip
durmuş.Yaklaşık bir yıl sonra aynı borçtan dolayı ikinci takip yapılmış ve borçlu kısmen borcu kabul etmiş.Şimdi 2.dosyadan açılan itirazın iptali davasında davalı vekiliyim.

Bu durumda ne yapabilirim?İlk dosya durmuş olduğundan ikinci takibin iptalini isteyebilir miyim?Takibin iptaline karar verilirse davaya alacak davası olarak mı devam edilir?Ancak borçlunun ilk takipte borcun tamamına ikincisinde bir kısmına itiraz etmesi durumu değiştirir mi?saygılarımla.
Old 15-04-2010, 16:31   #16
mahmutmicoz

Varsayılan Farklı bir olayı paylaşmak isterim...

Genel haciz yolu ile takipte borçlu borca itiraz etmiş ve takip durmuş.
Duran takibe süresi içerisinde İtirazın kaldırılması (6 ay içinde itm de), ya da itirazın iptali (1 yıl içinde genel mahkemelerde) dışında bir işlem yapılmadığından takip düşmüş.
Düşen takibe itirazın iptali davası açmak için icra dosyalarını yeniledim. Yenileme emrini karşı karşı tarafa tebliğ ettirdim.
Borçlu vekili icra hukuk mahkemesinde memur muamelesini şikayet etmiş.

Soru1) İcra hukuk mahkemesi bu davada borçlu taraf lehine vekalet ücretine hükmeder mi?
Soru2) Bu dava sonuçlanır ve memur muamelesi iptal edilir ise işlem yapılmamış sayılacağından itirazın iptali davasını hiçbir şekilde açamayacağım. Bu durumda genel mahkemelerde alacak davası açmaktan başka bir yol var mıdır?
Old 19-07-2010, 22:24   #17
mahmutmicoz

Soru1) İcra hukuk mahkemesi bu davada borçlu taraf lehine vekalet ücretine hükmeder mi?
Soru2) Bu dava sonuçlanır ve memur muamelesi iptal edilir ise işlem yapılmamış sayılacağından itirazın iptali davasını hiçbir şekilde açamayacağım. Bu durumda genel mahkemelerde alacak davası açmaktan başka bir yol var mıdır?

Cevap 1) İcra Hukuk Mahkemesi borçlu taraf lehine hüküm verdi.

Cevap 2) Bu tip durumlarda genel mahkemelerde alacak davası açmak en kesin çözümdür. İtiraz edilmiş ve durmuş bir takibe, (imzaya itiraz ya da borca itiraz edilmesine göre
-İcra Hukuk Mahkemesinde ->İtirazın kesin kaldırılması yolu
-Genel Mahkemelerde-> İtirazın iptali davası
-Genel Mahkemerlde-> Alacak davası
açmaktan başka birçözüm yolu bulunmamaktadır.
EN azından ben böyle öğrendim.
Old 20-07-2010, 10:24   #18
mercury

İtiraz varsa haciz isteyemezsiniz (iht. haciz yok ise). bu halde itirazı tebellüğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde itirazın iptali davası açmanız mümkün, veya 6 ay içinde itirazın kaldı5rılması davası. Burada önemli olan İTİRAZIN TEBELLÜĞ EDİLMESİDİR. Tebellüğ yok ise süre başlamayacak (tabiiki bu dediklerim tefhim için de geçerlidir)..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi