Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hangi sigorta şirketini davlı göstermeliyim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2007, 13:48   #1
sarissa

Varsayılan hangi sigorta şirketini davlı göstermeliyim

selamlar arkadaşlar
açacağım trafik kazasından dolayı tazminat davasında otobüs şöförü asli kusurludur. kazaya neden olan otobüsün kasko sigortası vardır. müvekkilin maktül oğlunun kullandığı aracın ise zorunlu mali sorumluluk sigortası vardır.
bu durumda
1- ben hangi sigorta şirketini davalı olarak göstermeliyim
2- hagi faiz türünü hangi tarihten itibaren isteyebilirim
teşekkürler
Old 11-05-2007, 15:13   #2
Av.Yüksel Eren

-Kasko sigortası; sorumluluk sigortası değil mal sigortası olup teminat altına aldığı araca verilen hasarları karşılar. Kasko poliçesini düzenleyen şirkete karşı dava açamazsınız.

-Aynı otobüs için; Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafik poliçesi yaptırılmış olmalıdır. (Düzenlenen kaza tespit tutanağında bu poliçe bilgileri yer alır.Ya da "http://www.tramer.org.tr/tramer/policePublicSorgulamalar.mxx?cmd=sorgulamalar" adresinden de trafik poliçesi bilgilerini edinebilirsiniz.) Maddi tazminat davasını trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi aleyhine açabilirsiniz.

-Trafik sigortası genel şartları gereğince sigorta şirketi; talep edilen tazminat ve giderleri hak sahibinin, kaza ve zarara ilişkin tesbit tutanağını veya bilirkişi raporunu ve gerekli belgeleri sigortacının merkez veya kuruluşlarından birine ilettiği tarihten itibaren sekiz iş günü içinde sigorta teminat limitleri dahilinde ödemekle yükümlüdür. Belirtilen belgelerle sigorta şirketine başvuru yapılmış ve ödeme yapılmamışsa bu hüküm gereğince temerrüt tarihinden itibaren; doğrudan dava açılması durumunda ise dava tarihinden itibaren (sigorta şirketinin tacir olması nedeniyle) ticari işlere uygulanan faiz oranından işleyecek faiz talep edebilirsiniz.

-Müvekkilinizin; maktul oğlunun kullandığı araçtaki yolculuğunun, KTK 87. md. gereğince "hatır taşımacılığı" olduğu, hatır taşımacılığında sorumluluğun genel hükümlere tabi olacağı ve zorunlu trafik sigortacısının sorumluluğunun KTK 85/ 1 ilse sınırlı olması nedeniyle, bu aracın trafik sigorta poliçesini düzenleyen sigorta şirketine karşı dava açılamaz.
Old 11-05-2007, 15:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sarissa
selamlar arkadaşlar
açacağım trafik kazasından dolayı tazminat davasında otobüs şöförü asli kusurludur. kazaya neden olan otobüsün kasko sigortası vardır. müvekkilin maktül oğlunun kullandığı aracın ise zorunlu mali sorumluluk sigortası vardır.
bu durumda
1- ben hangi sigorta şirketini davalı olarak göstermeliyim
2- hagi faiz türünü hangi tarihten itibaren isteyebilirim
teşekkürler

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası olsaydı, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'nı aşan zararlar için dava açılabilir. İlgili mevzuattan bunu anlıyorum.Kasko mu? İMMM mi? Kasko ise, yukarıdaki cevaba katılıyorum.

Alıntı:
MOTORLU KARA TAŞITLARI İHTİYARİ MALİ SORUMLULUK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI
--------------------------------------------------------------------------------

Yürürlük Tarihi: 20 Ağustos 1986

Sigorta Teminatının Kapsamı

Madde 1- Sigortacı, işbu poliçede gösterilen aracın kullanılmasından doğan ve Karayolları Trafık Kanununa ve Umumi Hükümlere göre aracın işletenine terettüp eden hukuki sorumluluğu ve bu poliçe teminat kapsamında olmak şartıyla Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası hadlerinin üzerinde kalan kısmını, poliçede yazılı hadlere kadar temin eder.

İşbu sigorta, sigorta ettirenin haksız taleplere karşı müdafaasını da temin eder.

İMMS varsa, dolayısıyla soruluş sırasına göre yanıt vermek gerekirse;

1- Zarar ZMMS daki hadleri aşıyorsa İMMS' nı da davalı olarak gösterebilirsiniz. Ancak dilekçenizde bu şekilde belirtmeniz gerekir ki, red miktarı üzerinden vekalet ücretine mahkum olmayın.

2- Faizi sigortalar dışındakiler için 'olay tarihinden' sigortalar için ise temerrüt tarihinden ya da dava tarihinden itibaren isteyebilirsiniz. Faiz oranı içinse uygulamada yasal faiz oranı geçerli olmasına rağmen, ticari faiz de istenebileceğini savunanlar bulunmaktadır.

Yanıt veren Sayın Eren, olayda hatır taşımacılığı var demiş; ama ben sorudan bu anlamı çıkaramadım.

Saygılarımla
Old 11-05-2007, 16:11   #4
Av.Yüksel Eren

Sayın Suat Ergin,

Kasko sigortası ile ihtiyari mali soumluluk sigortası birbirinden farklıdır. Kasko sigortası mal sigortası türüdür. Oysa trafik sigortası ve ihtiyari mali sorumluluk sigortası ise sorumluluk sigortasıdır.

"KARA TAŞITLARI KASKO SİGORTASI GENEL ŞARTLARI

Yürürlük Tarihi: 1 Ocak 1994

A -Sigortanın Kapsamı

A.l. Sigortanın Konusu

Bu sigorta ile sigortacı, sigortalının, karayolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz taşıtlardan, romörk veya karavanlar ile iş makinelerinden ve lastik tekerlekli traktörlerden doğan menfaatinin aşağıdaki tehlikeler dolayısıyla ihlali sonucu uğrayacağı maddi zararları temin eder."

İMM'nin tanımında "işbu aracın kullanılmasından doğan ve KTK ve genel hükümlere göre işletene düşen sorumluluğun" teminat altına alındığı açıkça belirtilmiştir. Oysa kasko sigortasında "araca sahiplikten kaynaklanan menfaatin" sigorta teminatı altına alındığı açıklanmaktadır.

Cevabınızda belirttiğiniz İMM ile ilgili hususlara aynen katılıyorum. İMM, trafik sigortasını aşan zararları karşılamaktadır.

İMM ile kasko sigortasının aynı sigorta olduğu konusundaki yanılgı, uygulamada sigorta şirketlerinin kasko sigortalarını "paket poliçe" olarak (kasko poliçesi içinde İMM ve ferdi kaza teminatlarını da içine alan) düzenlemesinden kaynaklanmaktadır. Bu, sigorta şirketlerinin ürün/hizmet çeşitliliği ile ilgilidir. Bu olayda meslektaşımızın muhatabı trafik ve İMM sigorta şirketidir.
Old 11-05-2007, 16:15   #5
Av.Yüksel Eren

Eklemeyi unuttum:

meslektaşın mesajından; "müvekkilinin, maktul oğlunun kullandığı araçta bulunduğu" yönünde anlam çıkarmışım ki mesajı tekrar okuyunca yanlış anladığımı gördüm. Doğrudur; olayda hatır taşımacılığı söz konusu değildir. Düzeltiyor ve Size teşekkür ediyorum.
Old 11-05-2007, 16:29   #6
Av.Suat Ergin

Sayın Eren,

Uyarınız üzerine ben de mesajımda gerekli düzeltmeyi yaptım. Ben de size teşekkür ederim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi