Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilk kez makbuz kesicem yardımcı olur musunuz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2021, 20:55   #1
av.zeynep97

Varsayılan ilk kez makbuz kesicem yardımcı olur musunuz

Merhabalar yarin ilk davamı açacağım. çok yakin bir tanıdığımin davasi olduğu için AAUT altında kabul ettim. asliye hukuk mahkemesinde 10bin tl değerinde bir dava. sanıyorum ki hizmetin başlamasıyla kdv doğuyor bu nedenle AAUT tutarında makbuz kesmem gerekiyor. Yani maktu ucret olan 4080 tl değerinde makbuz kesmem gerekiyor ve kdv icin kestiğimi makbuzun bir köşesinde belirtmeliyim. dogru mu anladim beni teyit ederseniz yahut yol gösterirseniz cok mutlu olurum. Birde şunu sormak istiyorum davayi actigim beyanname doneminde mi makbuzu kesmeliyim? peki dava sonunda talebin tamamınin kabul edildigini varsayarsak bana yine 4080 tl vekalet ucreti mi çıkar?
Old 16-02-2021, 11:35   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşım öncelikle hayırlı olsun ve meslek hayatınızda başarılar dilerim.

İlk tavsiyem de; tarifenin altında dava almamanız. Zira hem yasal hem de etik değil. Daha da kötüsü; bundan sonra o kişi ve çevresinde hep bu ücret ile anılırsınız.

Makbuzun bir köşesi değil; makbuzub içeriğinde var kdv kısmı. Hesaplama için TBB ve İstanbul barosunun sitesinde hesaplama araçları var onları kullanabilirsiniz.

Brüt ücret(KDV Hariç) 3457,63
Brüt Üzerinden %18 KDV 622,37
Toplam Net Alınan 4080

Avukatlık ücreti peşin alınır. O yüzden dava açtığınız tarihte makbuz kesmelisiniz.

Dava bittiğinde ise karşı yan vekalet ücreti kararın verildiği tarihteki tarifeye göre belirlenir.
Old 16-02-2021, 12:00   #3
av.zeynep97

çok teşekkür ederim kıymetli bilgileriniz icin.
Old 16-02-2021, 12:46   #4
avktderya

merhaba
internet ortamında Barolar Birliğinin hesaplama araçlarında makbuzun nasıl kesileceği dair program var , onu da kullanabilirsiniz .
saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi