Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Velayet Altına Alınan Kısıtlı için Dava Açma İzni

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2016, 12:18   #1
nesrintat

Acil Velayet Altına Alınan Kısıtlı için Dava Açma İzni

İyi çalışmalar Sayın Meslektaşlarım;

Velayet altına alınan bir kısıtlı adına tazminat,alacak v.s bir dava açılırken izin almaya gerek var mıdır? Yargıtay kararları velayet hükümleri uygulanır demektedir.Vesayet altına alınan kısıtlı adına dava açmak için izin almak gerekliyken velayet altındaki kısıtlı için de gerekli midir acaba?

Bu konuda izne gerek olmadığına ilişkin bir Danıştay kararı buldum ancak Yargıtay kararı bulamadım.Elinde izne gerek olup olmadığına ilişkin Yargıtay kararı olan meslektaşım varsa paylaşmasını rica ediyorum.Teşekkürler.
Old 21-01-2016, 18:14   #2
GÜLSÜM ÖNAL

T.C.YARGITAY 14. HUKUK DAİRESİ E. 2013/16771 K. 2014/2013 T. 17.2.2014

• VELAYET SAHİBİ ANNE BABANIN ÇOCUĞUN TAŞINMAZI ÜZERİNDE TASARRUFİ İŞLEM HAKKI ( Hakim İzni İle Tasarrufi İşlem Yapılabileceği - İzinsiz Olarak Açılan Ortaklığın Giderilmesi Davasında Anneye İzin Alması İçin Süre Verileceği )

• ÇOCUĞUN TAŞINIR MALLARI TASARRUFİ İŞLEM HAKKI ( Velayet Hakkı Sahibinin Kendisine Tanınan Temsil ve Yönetim Yetkisi Dahilinde Hakimden İzin Almadan İşlem Yapabileceği - Taşınmazlar İçin Ancak Hakim İzni İle Tasarrufi İşlem Yapılabileceği )

• ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVASI ( Velayet Sahibi Anne Babanın Çocuğun Taşınmazı Üzeründeki Tasarrufi İşlemleri Ancak Hakim İzni İle Yapabileceği - İzinsiz Olarak Açılan Davada Anneye İzin Alması Anneye Süre Verilmeden Hüküm Kurulamayacağı )4721/m. 342, 352, 356

<b>ÖZET :
Old 27-01-2016, 15:58   #3
nesrintat

Acil

Net bir karara ulaşamadığım için aile mahkemesine izin için başvuru yaptım.Dosya üzerinden karar verir diye düşünüyordum ama o da duruşma günü verdi. Bu konuda (izin alınması gerekmediği) Yargıtay kararı olan meslektaşım varsa bana ulaştırmasını acil olarak rica ediyorum.Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi