Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kimlik bilgilerinin kullanılması suretiyle çıkarılan hat ,cep telefonu operatörüne tazminat davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-10-2010, 13:50   #1
denipre

Varsayılan Kimlik bilgilerinin kullanılması suretiyle çıkarılan hat ,cep telefonu operatörüne tazminat davası

Merhabalar
Müvekkille ait kimlik bilgileri kullanılmak suretiyle çıkarılan hat ile bir başkasına hakaret mesajları gönderilir.Açılan dava sonucunda müşteki ses bu sese benzemiyor bana hakaret eden şahıslardan şikayetçi değilim der.Ancak biz vazgeçme sebebiyle düşme kararı istemediğimiz için imza incelemesi talep ettik.örnek imzalar getirildi.Neticeten müvekkilin suçu işlediğine dair şüpheden uzak kesin inandırıcı delil elde edilemediğinden BERAATİNE karar verildi ve karar kesinleşti.
Bu aşamada GSM operatörü ana bayi ve alt bayinin tazminat sorumluluğu için sizce müvekkilin kendi adına hat çıkaran şahısların tespiti için şikayetçi olup o davanın sonucunu beklemesi mi gerekir.
Yoksa kesinleşmiş beraat kararı yeterli midir?
İkinici sorun açılacak bu davada müteselsilen GSM operatörü ,anabayi ve alt bayi hasım gösterilmeli midir ?
Ana bayi ile yapılan görüşmede alt bayinin sözleşmesinin fesh edildiğini öğrendim.Şu an böyle bir bayi yok.adreste yok.Dolayısıyla alt bayi hakkındaki dava haklarımız saklı kalmak kaydıyla hasım olarak sadece gsm operetörü ve ana bayiye davada yer vermeyi düşünüyorum.Değerli görüşlerinizi bekliyorum .Saygılar.
Old 15-10-2010, 13:12   #2
denipre

Arkadaşlar bir düşenceye göre mutlak suretle alt bayinin de hasım gösterilmesi gerektiği düşünülüyor.İşlemi yapan ve asli kusurlu davalı olduğu için .Saygılar
Old 23-03-2011, 11:48   #3
s.deveci

merhaba,
benzer bir dava ile ben de karşılaştım ve alt bayii yi bilmediğimiz ve savcılık sonucunu beklemek zamanaşımına neden olacağından gsm operatörünü hasım göstererek tazminat davası açtık. ancak husumet itirazı geldi. bu noktada sizin dosyanızla ilgili bilgi almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...
Old 23-02-2015, 14:29   #4
av_nur22

Bebzer bir olay ile karşı karşıyayım. Müvekkilime ait hat iptal edildikten sonra gsm şirketi tarafından başka bir şahısa satılıyor. o kişi de hattını başka bir gsm şirketine taşıyor ve bu zamanda söz konusu numara ile bir bayana tacizde bulunuyor. savcılık ilk olarak müvekkilimin bilgilerine ulaştığı için onun ifadesine başvuruyor. bu konu hakkında gerekli işlemler yapılırken müvekkilim adına aynı gsm şirketi 3 hat daha çıkarmış. ve bu durumdan müvekkilimin haberi yok. gsm şirketinin bu gerçekleştirdiği işlem hangi suç kapsamında değerlendirilir. resmi belgede yada özel belgede sahtecilik suçu kapsamına girebilirmi? yardımcı olursanız sevinirim.
Old 23-02-2015, 18:00   #5
s.deveci

Merhabalar sevgili meslektaşlarım, bu durumun aynısı bizzat benim başıma geldi. GSM operatöründen benim kimlik bilgilerim ile çıkarılan hat bir hırsızlık dosyasında sanık olmama sebep olmuştu ve elbette beraat ettim. Savcılığa operatör hakkında suç duyurusunda bulunduk ancak savcılık takipsizlik kararı verdi. Aynı zamanda operatör hakkında tazminat davası açtım ve sadece dosyada beraat etmiş olmam nedeni ile tazminat davasını kazandım. I dönemde bu yönde Yargıtay kararları aramıştım ama bulamamıştım sanırım benim dosyam ilk emsal karar oldu bu konuda ancak şu anda Yargıtay esas ve karar numarasını hatırlatmıyorum ama içtihat programlarında anahtar kelime ile aratırsanız bulabilirsiniz sanırım
Old 25-02-2015, 17:35   #6
Av.Rıdvan Ergün

Alt bayi ile operatör şirket arasında temsil ilişkisi vardır. Temsilcinin haksız fiilinden temsil olunanın sorumluluğuna yoluna gitmek gerekir.
Old 27-02-2015, 22:26   #7
Malik Eskişehirli

Konu kimlik sureti olunca bilgi paylaşımı yararlı olabilir. Şöyle ki; Sahtecilik Yangın Patlayıcı Uzmanı Bilirkişi arkadaşımın uyarısı " özellikle tel bayilerine verilecek olan kimlik fotokopisi üstü çapraz çizilmesi " nin gerekliliği idi. Konu ile alakasız ancak diger onemli bir uyarısı da " toplu kapalı mekanlarda oturmadan önce panikte ilk kaçış yerine yakın bir yer seçmek ve patlama olmuş ise ayağa kalkmadan yerde sürünerek çıkış noktasına gitmek " yönündeydi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi