Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cmk vergi kesintileri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2011, 12:33   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan cmk vergi kesintileri

Merhabalar cmk ödemeleri tahminen ne zaman yapılıyor.Şimdi elimdeki evraklara ilişkin makbuz kesip baroya verirsem öbür ay vergi vereceğim. Ama henüz ödeme yapılmamış olacağından ödeme tarihine yakın bir zamanda ser.mes.mak. kesmemin uygun olacağını düşünüyorum.duyum ve bilgisi olan paylaşabilirmi ist.barosundayım.
Old 19-01-2011, 12:51   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Merhabalar cmk ödemeleri tahminen ne zaman yapılıyor.Şimdi elimdeki evraklara ilişkin makbuz kesip baroya verirsem öbür ay vergi vereceğim. Ama henüz ödeme yapılmamış olacağından ödeme tarihine yakın bir zamanda ser.mes.mak. kesmemin uygun olacağını düşünüyorum.duyum ve bilgisi olan paylaşabilirmi ist.barosundayım.

Sayın meslektaşım, ya uzun zamandır CMK ya girmiyorsunuz yada ilk kez CMK ya giriyorsunuz.

Malesef, çökmüş olan CMK görevlendirmelerinde baro sizi ne zaman çağırırsa ozaman gidip makbuz kesmeniz gerekiyor. artık paranız ne zaman elinize geçer allah bilir. Yani verginizi ödersiniz, ama hala para elinize geçmez.

Zişra bu konuda ödenek gelmesi gerekiyor.

Onun için, amiyane tabirle tesbihi alın elinize ya sabır çekin.
Old 19-01-2011, 13:31   #3
av.yağmur deniz

Barodan randevu alıp evrakları teslim ediyoruz.Ama bahsettiğim nedenlerle ödemeye yakın bir randevu almak istiyordum.Evet yeni cmk ya başlamış biriyim.Teşekkür ederim.
Old 19-01-2011, 13:55   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Barodan randevu alıp evrakları teslim ediyoruz.Ama bahsettiğim nedenlerle ödemeye yakın bir randevu almak istiyordum.Evet yeni cmk ya başlamış biriyim.Teşekkür ederim.

Sayın meslektaşım,
Ödemeler, sıraya göre geri tarihten itibaren yapılıyor.
sizi barodan çağırdıklarında, biliki ödenek gelmiş yada yada yakın zamanda (!!!)gelecektir.

Sizi baroya çağırdıklarında makbuzunuzu keserler, ödeme geldiğinde de paranız hesabınıza yatar. Ama vergisini, parayı almadan önce (muhtemelen) ödemek zorunda kalırsınız.
Old 19-01-2011, 14:53   #5
av.alper tunker

Sayın Yağmur
CMK ödenekleri 3er aylık periyotlarda geliyor en yakın ödenek zamanı şuan Mart 2011 dir
Adalet Bakanlığı MART,HAZİRAN,EYLÜL VE ARALIK AYLARINI 20 sinden sonra ödenek gönderiyor
tabiki bu bilgi şuanlık bilgidir 2011 de ne olur bilemiyorum .
Old 19-01-2011, 14:56   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Sanırım uygulama illere göre farklılık gösteriyor.Bence baronuzdan bilgi alın.Biz makbuzu para gelince kesip teslim ediyoruz.
Old 19-01-2011, 19:34   #7
Av. M. Yasir Bağce

Sn. av.yağmur deniz. İstanbul için CMK sistemi şöyle işliyor:

Barodan randevu alıp makbuzunuzu kesiyorsunuz. Vergisini de peşinen ödüyorsunuz ve paranın hesabınıza yatmasını bekliyorsunuz. Bu bekleme ortalama üç ayla bir yıl arasında değişiyor maalesef. Paranın ne zaman ödeneceği belli değil. Ödeme süresi belli bir periyoda da tabi değil. Ödenek ne zaman gelirse o zaman paranıza kavuşursunuz. Allah sabır versin.
Old 28-01-2011, 21:25   #8
canoz

Bende cmk ya yeni başladım arkadaşlar.

Merak ettiğim KDV de mi peşin olarak kesiliyor?
Old 04-02-2011, 20:48   #9
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan canoz
Bende cmk ya yeni başladım arkadaşlar.

Merak ettiğim KDV de mi peşin olarak kesiliyor?
İstanbul için konuşmak gerekirse evet. KDV de makbuzu kestiğiniz ayı müteakiben ödeniyor. Yüklü miktarda makbuz kesecekseniz KDV ödemesini gözönüne alın.
Old 04-02-2011, 21:42   #10
canoz

Üstadım peki yaptığımız harcamalarla kdv yi dengelesek bile mi ödemeyi yapıyoruz cmk makbuzlarıyla ilgili?
Old 05-02-2011, 13:15   #11
emrahcevik

eğer devletten kdv alacağınız varsa, alacaklı olduğunuz oranda kdv'yi ödemiyorsunuz.

eğer herhangi bir kdv alacağınız yoksa ödeme yapmak zorundasınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi