Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Icra Dosyasindaki Taahhütten Vazgeçilebilir Mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2014, 17:12   #1
Dobrogea

Varsayılan Icra Dosyasindaki Taahhütten Vazgeçilebilir Mi

Sayın Meslektaşlarım Herkese Merhaba;

Bir sorum olacak İcra İflas Kanunu'nda ve yönetmeliğinde cevabını bulamadım. İnternette de araştırma yapmama rağmen aradığım cevabı bulamadım. Bilen biri varsa ve yanıtlarsa çok memnun olurum. Sorum şu: Borçlunun adresine giderek 6 adet büyükbaş hayvanını haczedip yediemin olarak borçlunun kendisine bıraktık ve aynı haciz tutanağında borçludan taahhüt de aldık. Şimdi haczedilen hayvanların satışını isteyeceğiz ama İİK 111.madde hükmü gereğince 106 ve 150/e maddelerindeki süreler işlemeyeceğinden bu satışı isteyemiyoruz. Bu durumda ben alacaklı vekili olarak borçludan aldığım taahhütten vazgeçmek istiyorum. Acaba bu kanunen mümkün müdür? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-09-2014, 21:55   #2
thanatos

onlarca yargıtay kararında belirtildiği ve sizin de olayınızda uygulandığı üzere taahhüt alacaklının beyanına bağlıdır. dolayısıyla alacaklı vekilinin kabul beyanından sonra borcu taahhütte belirtilen vade ve taksitlerde ödeme hakkı kazanan borçlunun bu hakkının elinden alınması alacaklının tek taraflı beyanı ile mümkün değildir. vadeyı beklemek zorundasınız. aksi ahlde İİK 111
Old 07-09-2014, 20:37   #3
av3524

Borçlu taahhüdünün gereğini yerine getirdiği sürece, alacaklı vekili olarak taahhüdü kabul beyanınız ile bağlısınız
Old 08-09-2014, 10:26   #4
garani

Alıntı:
Borçlunun adresine giderek 6 adet büyükbaş hayvanını haczedip yediemin olarak borçlunun kendisine bıraktık

hacze vekil olarak siz mi gittiniz?
eğer siz gitmediyseniz ve sizin yokluğunuzda alınan alınan taahhüde taahhüdü kabul muhtırası göndermediyseniz taahhüt geçerli olmuyor.ama bunlar tamamlandıysa yapacak birşey yok bekleyeceksiniz maalesef
Old 08-09-2014, 12:44   #5
Dobrogea

Cevap veren herkese teşekkür ederim, evet alacaklı vekili olarak yetki belgesiyle hacze ben gittim. Ne var ki acemiliğime denk geldi. Borçlunun hayvanlarını haczettikten sonra bir de bağlayıcılığı olsun diye borcu takside bölelim diye teklifte bulundum. Borçlu da kabul etti ve haciz tutanağını birlikte imza ettik. Yani geçerli bir şekilde taahhüdü de almış olduk ama haczettiğimiz inekler borcun tamamını karşıladığı için satışa çıkaralım diye düşünmüşken, İİK.111 çıktı karşıma. İcra müdürüne satış için ne kadar masraf yatırmamız gerekir diye sorduğumda taahhüt aldığımız için satış isteyemeyeceğimiz cevabını aldık. Aslında kanun hükmü çok açık ve aleyhimize. Ama hani olur da, borçluya taahhütten vazgeçtiğimizi bildiren bir muhtıra gönderilmesini talep etsek, icra müdürü talebimizi yerine getirse ve borçlu da bizim vazgeçmemizi kabul etse nasıl olur diye düşündüm (fazla fantastik ama) )... O sebeple kanunda ve yönetmelikte çıkar yol bulabileceğim bir hüküm aradım ama onu da bulamadım. Neyse borçlunun taahhüdünü ihlal etmesini bekleyeceğim mecburen. Böylelikle hem taahhüdü ihlalden hapis cezası isterim hem de hayvanları satışa çıkarırım. Aksi halde borcu taksit taksit ödemesini bekleyeceğim. Gerçi her halükarda dosyayı tahsil etmiş olurum ama yine de kısayoldan gitmek istedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi