Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fazla mesai , yemin, hakimin takdiri :)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2008, 19:45   #1
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Varsayılan fazla mesai , yemin, hakimin takdiri :)

Genel itibarla iş davası avukatlığı yapmaktayım. Önümdeki bir dosyada bilirkişi raporu gelip ıslah dilekçeside davalıya tebliğ edildikten sonra o ana kadar davaya icabet etmeyen davalı taraf 20.000 YTL lik ıslah dilekçesini görünce ıslahtan sonraki ilk celseye geldiler

Davaya gelen davalı vekili arkadaşım; müvekkilimin işten kendi rızasıyla çıkıp çıkmadığı ve fazla mesailerini alıp almadığı konusunda yemin teklif etti. Tarafımıza müvekkilimizi gelecek celse hazır etmek konusunda süre verilmiştir.

Biraz girizgahı uzun tuttuk farkındayım ama şimdi işin ince ayrıntısı çok önemli.
Sayın bilirkişice müvekkilimin 8.000 YTL civarında fazla mesai alacağı olduğunu düşünür raporu vermiştir. Gelgelelim müvekkilime bu fazla mesai alacağının olup olmadığı ve müvekkilime ödeme yapılıp yapılmadığı yönünde bir yemin verdirildiğinde ve müvekkilim yemin ettiği takdirde sayıh mahkemenin fazla mesai alacağı üzerinde takdiri indirim hakkı kalırmı.

Bilindiği üzere Yargıtay kararlarımızca fazla mesai alacaklarının tespiti tam mümkün olmadığından ve muğlak olduğundan tespit edilen fazla mesai alacakları üzerinde hakime resen indirim takdir etme hakkı getirilmiştir. Söylediğim durumda yemin edildiği takdirde fazla mesai alacağının subutu ve alacağın ödenmediği belkide davalı vekili arkadaşımızın bilgisizliği sebebiyle KESİN DELİLLE İSPAT EDİLMİŞ OLACAK. Muğlaklık ortadan kalkmış ve kesin delille ispat edilmiş olan 8.000 YTL civarındaki alacağın üzerinde sayın mahkemenin takdir hakkı kalıp kalmayacağı konusundaki fikirlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla..
Old 10-04-2008, 11:22   #2
advocatein

merhabalar. davanız gerçekten çok ilginç bir hal almış. ancak bence yeminin içeriği önemli. yani müvekkilinizin edeceği yeminin kapsamı 8000 ytl alacağı olduğuna ilişkin mi yoksa fazla mesai yaptığı ve bu mesai sonucu kendisine ödenmesi gereken ücreti alamadığına ilişkin mi olacak? eğer 2. durum olacaksa (ki ben öyle düşünüyorum), sadece bir miktar fazla mesai alacağının bulunduğu sübuta ermiş olur ve hakim yine de miktar üzerinden takdiri indirim yetkisini kullanabilir. (gerçi ben şimdiye kadar iş hakimlerinin bilirkişinin tespit ettiği miktardan farklı bir hüküm verdiklerini görmedim) ancak burası türkiye, her şey olabilir. bakarsınız hakim yeminin kapsamına 8000 ytl'yi de alır, o zaman da o miktar üzerinden hüküm kurmaya mecbur kalır
Old 10-04-2008, 11:41   #3
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Teşekkürler . Bende aynı kanıdayım..Bakalım yeminde ne diyecek
Old 10-04-2008, 11:53   #4
ekinheval

Bilirkişi fazla mesai alacağınızı hesaplarken %30 oranında indirim yapmış olmalı, bu indirimin üzerine artık iş hakimlerince tekrar indirim yapılmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama raporunuzda hiç indirim yapılmadan hesaplama yapılmışsa bu konuda hakimin takdir yetkisini kullanması mümkündür. Müvekkilinizin edeceği yemin bilirkişi raporunda hesaplanan fazla mesai alacağını alıp almadığı yönünde olacağından eğer raporda indirim yapılarak hesaplama yapılmışsa yeniden indirim yapılamayacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi