Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Doğuda Yasaşayan Kadınlara Şiddet Uygulanması Normal Kabul Edilebilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2009, 13:25   #1
Konuknnnn

Varsayılan Doğuda Yasaşayan Kadınlara Şiddet Uygulanması Normal Kabul Edilebilir Mi?

18 yaşındayım fakat ailem ceza almamak için beni 3 yaş küçük yazmışlar.abimden babamdan kardeşimden nedensiz dayak yiyorum .bir hayvana bile edilmeyen dayaklar görüyorum sonrada kendime zarar veriyorum nedensiz ağlıyorum saçımı çekiyorum bazen durup dururken gülüyorum bazen başımı duvarlara vuruyorum canımda acımıyor öyle olduğunda doğuda yaşıyorum normaldir diyorlar ama ben artık dayanamıyorum dışarı çıkamıyorum hayvan muamelesi görüyrum
Old 19-12-2009, 13:59   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Şiddet hiçbir zaman, hiçbir durumda olağan değildir, kabul edilebilir değildir, sayılamaz.
Şu adreste çeşitli illerde hizmet veren danışma, destek merkezleri, gönüllü kuruluşların listesi vardır:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=14489
Bulunduğunuz yerde bulunan bir merkeze başvurarak yardım istemenizi öneririm.
Hukuksal açıdan 4320 sayılı yasaya göre şiddet uygulayan aile bireyleri hakkında önlem alınmasını aile mahkemesi yargıcından isteme hakkınız var. Şiddet uygulayan kişiler ortak konuttan 6 ay boyunca uzaklaştırılabilir ve gerekli diğer önlemler alınabilir. Şiddet uygulayan aile bireyleri aile mahkemesince şiddet uygulamaması konusunda uyarılır ve uyarıya uyulmaması durumunda hapis cezasına mahkum edilir.
Ayrıca savcılığa şiddet, eziyet nedeniyle şikayette bulunabilirsiniz, aile içi şiddet nedeniyle ceza kovuşturması şikayete bağlı dahi değildir, suç duyurusu yeterlidir.
Bulunduğunuz yerdeki baronun kadın hakları merkezine, yoksa adli yardım bürosuna başvurarak ücretsiz avukatlık desteği verilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 20-12-2009, 23:20   #3
Academic

Alıntı:
Yazan Konuknnnn
18 yaşındayım fakat ailem ceza almamak için beni 3 yaş küçük yazmışlar.abimden babamdan kardeşimden nedensiz dayak yiyorum .bir hayvana bile edilmeyen dayaklar görüyorum sonrada kendime zarar veriyorum nedensiz ağlıyorum saçımı çekiyorum bazen durup dururken gülüyorum bazen başımı duvarlara vuruyorum canımda acımıyor öyle olduğunda doğuda yaşıyorum normaldir diyorlar ama ben artık dayanamıyorum dışarı çıkamıyorum hayvan muamelesi görüyrum

Merhaba, öncelikle şunu bilmelisiniz ki ne doğuda ne batıda hiç bir yerde bu şekilde bir muamele asla normal kabul edilemez. Ailenizde yakınlarınızdan şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz buna yönelik hukuken yapılacakları Özge Hanım anlatmış. Ben özellikle yoğun şiddet , baskı nedeniyle oluşan kendine zarar verme davranışlarınız konusunda bir şeyler eklemek istiyorum. Evden çıkamadığınızı belirtmişsiniz. Öncelikle yardım istemelisiniz. Bakın buraya ulaşabildiğinize göre pek çok yere ulaşarak sesinizi duyurabilirsiniz. Yakın çevrenizden durumunuzu bilen birileri mutlaka vardır ve siz şikayet etmekten korkuyorsanız onların durumunuzu adli makamlara bildirmesini sağlayın. Şiddet ailedekilere gösterildiğinde daha ağır bir suçtur çünkü bizler yakınlarımızı korumak ve kollamakla yükümlüyüz. Yapılacak şey öncelikle durumunuzu adli makamlara bildirmenin bir yolunu bulmak. Sonrasında kendinize zarar vermeye ilişkin sorun için psikolojik yardım almanız gerekiyor. Bazen çok zor zamanlar geçiririz ve bunu içimizde tutmakta zorlanırız. Böyle zamanlarda bize yardımcı olacak insanlar var. Okula gidip gitmediğinizi bilemiyorum ancak orada da mutlaka size yardımcı olabilecek sorununu paylaşabileceğin birileri olmalı.

Bence yapılacak en mantıklı şey bunu kader olarak kabul etmemek ve bu durumdan kurtulmak için sağlıklı bir çözüm bulmak. Bunun yolu ise öncelikle adli makamlara durumu bildirerek yardım istemekten geçiyor. Mesaj kutuma size ulaşabileceğim bir adres ya da telefon bırakırsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Unutmayın, doğuda ve batıdaki çocuklar ve kadınlar için de aslında bütün insanlar için de bu davranışlar NORMAL DEĞİLDİR.. KADER DE DEĞİLDİR...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi