Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari davada süre aşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2010, 00:02   #1
cizre

Varsayılan İdari davada süre aşımı

Arkadaşlar belediye tarafından yapılan kanalizasyon çalışması sırasında müvekkilin evi hasar görmüş. Bu hasar sulh hukuk mahkemesinin tespiti ile tespit ettirilmiş. Biz önce asliye hukuk mahkemesinde tazminat davası açtık. Dava görev yönünden reddedildi. Sanırım idare mahkemesine davayı açarken 60 günlük süreyi geçirmişiz. Bu yüzden süre aşımından dava reddediliyor. Sanırım diyorum, çünkü dosyaya uyaptan baktım. Daha gerekçeli karar yazılmamış. Şimdi belediyeye yeniden tespit kararı ile başvuru yapıp verilecek cevaba göre veya cevap verilmezse 60 gün içinde dava açabilir miyiz? Bu konuda danıştay kararı var mıdır? Şimdiden teşekkürler...
Old 25-03-2010, 08:59   #2
JACELYN

İdari eylemlerden doğan zarar nedeniyle tam yargı davası açabilmeniz için önce idareye başvurarak zararın tazminini istemeniz lazım ( ön karar ). Olay tarihinden itibaren 1 yıl içinde belediyeye başvurup, belediyenin olumsuz kararı üzerine 60 gün içinde dava açabilirsiniz. Eğer ev hasar göreli 1 yıl olmamışsa endişe edecek birşey yok
Old 25-03-2010, 12:49   #3
cizre

Ev hasar göreli bir yıldan fazla olmuş. Zaten dava için bana geldiklerinde olay tarihinin üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmişti. Şimdi ev yıkılmak üzere. Hatta belediye bize "evi yıkıyoruz" diye tebligat gönderdi. Ben bu tebligata karşı belediyeye bir ihtar gönderip,yeni dava açabilir miyim?
Old 25-03-2010, 13:12   #4
JACELYN

Sayın meslektaşım, belediyenin evi yıkma kararına karşı bir iptal davası mı açmyaı düşünüyorsunuz yoksa hasar nedeniyle tam yargı davası açmayı mı? Ayrıca Belediyeye ne gibi bir ihtar göndereceksiniz onu da anlamadım
Old 25-03-2010, 13:13   #5
armegedon23

İdari eylemlerden hakları ihlal edilmiş olanların idari dava açmadan önce, bu eylemleri yazılı bildirim üzerine veya başka suretle öğrendikleri tarihten itibaren bir yıl ve her halde eylem tarihinden itibaren beş yıl içinde ilgili idareye başvurarak haklarının yerine getirilmesini istemeleri gereklidir. Bu isteklerin kısmen veya tamamen reddi halinde, bu konudaki işlemin tebliğini izleyen günden itibaren veya istek hakkında altmış gün içinde cevap verilmediği takdirde bu sürenin bittiği tarihten itibaren dava süresi içinde dava açılabilir.

Sulh hukuk mahkemesinde yaptığınız tespit tarihi itibariyle bir yıllık sürenin geçmediği iddası doğrultusunda ve de 5 yıllık süre de dikkate alınarak dava açılabilir diye düşünüyorum.
Old 25-03-2010, 13:22   #6
cizre

Jacelyn, ilk mesajımda yazdığım gibi, tam yargı davası açmıştık. Ancak UYAP'tan baktığımda "karar : süre aşımından red" yazısını gördüm. Gerekçeli karar daha yazılmamış. Şimdi çıkar yol arıyorum. Evin hasar gördüğü tarihin üzerinden 1 yıllık zaman geçmiş. Ancak 5 yıllık zaman geçmemiş. Belediyeye yeniden bir başvuru yapıp, (Yıkım kararı yeni bir karar) tam yargı davası açabilir miyim? Müvekkilin evi sonuçta hasar gördü ve ben mağdur olmasını istemiyorum. İdari davalarla çok sık karşılaşmıyorum. Dün sitedeki Danıştay kararlarına ve eski mesajlara da baktım. Ancak tam emin olamadım. Danıştay bazen iadereye yapılan ikinci başvurudan sonra açılan davaların kabulü yönünde, bazen de reddi yönünde kararlar vermiş. Çıkar yolum var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi