Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

tercih şansınız olsaydı: serbest çalışmak mı yoksa kamu kurumunda memuriyet mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2008, 09:36   #1
Av.nurhan

Varsayılan tercih şansınız olsaydı: serbest çalışmak mı yoksa kamu kurumunda memuriyet mi?

Sayın meslektaşlarım ben uzun yıllar ara verdikten sonra tekrar avukatlık yapmak için küçük bir ilçede büro açtım.Açalı birkaç ay oldu zorlandığım birçok konu oluyor.Sitemize yazdığım zaman çok kısa sürede cevap yazdığınız için hepinize teşekkürler. Bugün ise tamamen farklı bir konuda fikirlerinizi almak istiyorum.Bir kamu kurumunda memur olarak çalışma imkanım var.Hatta belki ufak bir ihtimal de olsa hazine avukatlığına dahi geçebilme şansı var.Tabii bir süre memur olarak çalıştıktan sonra. Maddi anlamda bir sıkıntım yok eşimin durumu gayet iyi. Benim sizlere sorum serbest çalışmak mı yoksa bir kamu kurumunda ufak bir memuriyet mi?
Old 01-09-2008, 23:27   #2
üye25667

Sayın meslektaşım özgürlüğün tadını çıkar. Boşver memuriyeti. Kimseyle ast üst ilişkisi içine girme. Tabi benim fikrim bu. Zamanla çok keyif alacaksınız hele birşeylerin altına imza atıp ürettikçe. Mali kaygınız da yokmuş. Problem de yok. Zaten küçük yerler daha avantajlıdır avukat için.
Old 02-09-2008, 13:30   #3
Av.Nazlı Yolaç

Sayın meslekdaşım,
ben önce iki yıl serbest avukatlık (bir başka meslekdaşla birlikte) sonra 18 yıl kurum avukatlığı sonra emekli olup yeniden serbest ama bu sefer tek başıma avukatlık yaparak (2005'ten beri) her iki çalışma şeklini de denemiş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki; aslında hangisinin daha iyi ve tavsiye edilebilir olduğunu söylemek mümkün değil. Çünkü bu konu tamamen kişinin yapısına, çalışma hayatından beklentilerine göre değişir.
Eğer çok atak ve girişken bir yapınız varsa ve iş hayatından beklentiniz manevi ve/veya özellikle maddi tatmin ise serbest çalışmak daha iyidir. Ancak eğer yaşamınızda güvence istiyorsanız, mahkemelerde kalemlerde olsun, hakimler nezdinde olsun daha itibarlı bir diyaloğunuz olsun istiyorsanız kamu/kurum avukatlığı önerilebilir. Zira tüm adliye (personel de hakim-savcılar da) kamu avukatlarını kendilerine daha yakın hissediyorlar ve diyaloğa daha açık oluyorlar, şahsi diyalog kurmakta bir sakınca görmüyorlar. Ama serbest çalışanlara karşı daha mesafeli tutumu tercih ediyorlar. Kamuyu temsil ettiklerinden ve devlet memuru olduklarından biraz daha kendileri ile aynı tarafta görüyorlar sanırım kamu avukatlarını.
Kamu avukatlığında sanılanın aksine emir komuta zinciri olmaz, avukat dosyasından mesuldür ve kendi mesleki takdir hakkını kullanarak inandığı savunmayı yapmakta özgürdür. İsterse inanılmaz detaylı araştırmalar yaparak bir çok davadan tez konusu çıkarabilir. İstemezse de, matbu nitelikli kendinden önce bir çok defa kullanılmış örnek dilekçeleri doldurarak verir. Kimse birşey demez. Hatta büyük şehirlerde pek mesai kavramı da olmaz, avukat duruşmalarını, keşiflerini, dosya incelemelerini (istenirse günde 5 fasıl dosya incelemeye gidebilir, kimse birşey diyemez! ) işe gidişlerini gelişlerini büyük ölçüde kendisi planlayarak görev yapabilir. Küçük yerlerde bu ölçüde serbesti olmayabilir, mesafelerin kısalığından ve hep göz önünde olmaktan dolayı biraz daha kısıtlıdır. (Ör, dosya incelemek için gittiğiniz arkadaşınızın gününde kaymakamın hanımı da olabilir, bu durumda kaçamağınız hemen göze batar) Yani kamuda sizin çalışma azminize göre şekillenir çalışma hayatınız tabi avukat olarak çalışırsanız.
serbest yaşamda ise eğer çok çalışırsanız karşılığının yol, su elektrik olarak dönüş ihtimali kamu avukatlığına göre fazladır. Mutlak değildir ama en azından ihtimal vardır. Kamuda ise ne kadar çalışsanız ya da çalışmazsanız elinize geçen parada bir değişme olmaz.
Serbest avukatlıkda işin gelmesi ve kazancınız biraz kısmetle ilgilidir, kamuda ise kısmetinizin ne kadar olduğu baştn bellidir ve hiç değişmez. Bu ve çoğaltılabilecek bir sürü farkılılık göz önüne alınarak sizin için en doğru seçimin hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz,
Kolay gelsin.
Old 02-09-2008, 22:13   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.nurhan
Maddi anlamda bir sıkıntım yok..

Sayın Av.nurhan;

Serbest çalışmak demek, çalışma şeklinizi kendiniz belirleyebilirsiniz demektir. Yani serbest çalışırsanız dilerseniz memur gibi de çalışabilirsiniz.
Memuriyetin -bence- tek avantajı "ne uzalır ne kısalırsın"daki kısalmama ihtimalidir.

Bu itibarla, ekonomik sıkıntınız yoksa kendi büronuzda avukatlık yapmanın daha doğru bir tercih olacağını düşünüyorum.

Kaldi ki avukatlık özü itibariyle serbest meslektir.

Saygılarımla,
Old 04-09-2008, 19:18   #5
Av.S.C

Ben meslegin başından beri serbest avukatlık yapıyorum kendi ofisimde,memnunum bu tarz çalışmaktan.Bence serbest avukatlık memuriyetten çok daha yorucu.Tatil yapmanız daha zor.Çalışma saatleri daha uzun.Yanlızca kendinizi şöyle avutuyorsunuz "canım ne zaman isterse tatil yapabilirim,kimseden izin almama gerek yok"Bu tabi tatlı bir avuntu şeklinde kalıyor.Tatile çıktıgınızda es kaza telefonunuzu açsanız mutlaka bir müvekkil arayıp,tatilinizi verdiği haberle veya konuşmayla sabote ediyor.Ama tüm bunlara ragmen yeniden başlasam yine serbest avukatlık yapardım.Size en hayırlı olanı seçmeniz dilegiyle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi