Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortaklığın giderilmesi davasında davalı olmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2020, 16:50   #1
yeniavukattttt58

Varsayılan ortaklığın giderilmesi davasında davalı olmak

merhaba meslektaşlarım. bu husus bir müvekkilimi ilgilendirmesinden ziyade benim hususu davamdır öncelikle onu belirtmek isterim. paylı mülkiyete sahip arsa üzerinde 20 paydaş var ve bir tanesi benim. evet davanın sonu satış yoluyla ortaklığın giderilmesi olucak ama olabildiğince uzatmak istiyorum. Lütfen bu konuda bilgilerinizi benden esirgemeyiniz. Arsa üzerinde 3 apartman var. ve toplam 20 daire. ama davacı kısımın bu apartmanlar üzerinde bir dairesi mevcut değil. sadece arsada payı mevcut. anlaşmak mümkün değil satın alabilecek bir paydaş yok. ve diğer bazı paylaşlarda satmak isteyecklerdir.arsa üzerinde bir kullanımı olmayan(bina veya daire gibi) ne gibi uzatabilirim cevap dilekçesinde ne yazabilirim yardımlarınızı bekliyorum üstadlarım. teşekkür ederim.esen kalın..
Old 23-12-2020, 16:16   #2
Bukowski

Öncelikle merhaba, beyanınızdan tam kestirememişsem de somut olayda muhdesat aidiyeti söz konusu olabilir. Öncelikle muhdesatın aidiyetinin tespiti ve/veya iadesine ilişkin olarak bir dava açarak ortaklığın giderilmesi davasına bekletici mesele yapabilirsiniz. Bunun dışında tarafların vekillerinin istifa etmeleri, tebligat sorunu, tarafların vefatı ile mirasçılık belgesi gibi usuli durumlar dışında ne yazık ki çok fazla uzama imkanı olmuyor. Nitekim ortaklığın giderilmesi davalarında bilirkişi raporları da genellikle "zaten satış aşamasında yeniden değerlendirileceği" gerekçesiyle itirazlar üzerine ikinci kez ek rapora gönderilmiyor.
Ortaklığın giderilmesi davalarının niteliği gereği kesinleşmeleri beklenen davalar olması sebebi ile karar sonrası istinaf etmeniz, istinaf sonrası satış aşamasında çıkan bilirkişi raporuna karşı kıymet takdirine itiraz davası açmanız, kıymet takdirine itiraz davasını da istinaf etmeniz, onun kesinleşmesi ile birlikte son çare de dosyada şartları var ise ihalenin feshi davası açılması gibi işlemler dışında başkaca uzatma yolu bulunmuyor. İyi çalışmalar dilerim
Old 23-12-2020, 18:36   #3
yeniavukattttt58

Çok çok teşekkür ederim meslektaşım. Hepsini not aldım. İşiniz gücünüz rast gitsin iyi çalışmalar dilerim
Old 24-12-2020, 08:59   #4
Av.Bülent AKÇADAĞ

Merhaba,

Davayı uzatma yollarını izah etmek yerine hukuki bilgi paylaşımının sitenin amacına daha uygun olacağını düşünüyorum

Anladığım kadarıyla arsa üzerinde yapılar mevcut, burada fiili taksim söz konusu olabilir. Taşınmazlarda paydaşların kullanım alanları (Arsa veya arazinin belli yerleri belli kişilerce kullanılıyor olması, arsa üzerinde ki konutların bağımsız bölümlerinin paydaşlar arasında bölüştürülmüş olması v.s) belirlenmiş ise açılan şufa davasının fiili taksim nedeniyle reddi gerekeceğini düşünüyorum. Buna ilişkin birçok Yargıtay içtihadı bulunmaktadır.

İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi