Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Soruları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2010, 02:44   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Soruları

Merhaba;

Bazı sorularım var; yanıtlarsanız çok yardım edersiniz, teşekkür ederim.

1- Dört yıllık evliyim, çekişmeli boşanma davamız var. Davada dördüncü celse geçen hafta gerçekleşti, karşı tarafın şahitleri dinlendi, önümüzdeki celsede benim şahitlerim dinlecek; ondan sonra dava ne kadar uzun sürer?
2- Dört yıllık evliliğimizin üç yılında çalıştım; doğumdan sonra işten ayrıldım ve oğlumuz yedi aylıkken boşanma davası açıldı. Eşimin oturduğum evin kirasını ödeme yükümlüğü var mıdır? Kontrat onun üzerine.
3-Oğlumuza verilen iştirak nafakası 400tl bana verilen tedbir nafakası ise 500tl. Ama eşimin aylık geliri ortalama 10-12 bin lira. Biz oğlum için 800tl, benim için 1000tl istemiştim, sosyo ekonomik durum incelemesi yapılmasına rağmen; bu normal midir?
4- Avukatımı değiştirdim; memnun değildim; yeni anlaştığımız avukat, anlaşmayı öneriyor ancak anlaşma şartlarını oluşturamıyoruz. Sizce anlaşmalı boşanma mı daha avantajlı olur benim için yoksa çekişmeli boşanma mı?
saygılar
İnci K.
Old 07-03-2010, 15:28   #2
üye8180

Merhaba

1) Tanıkların dinlenilmesi tamamlandıktan sonra, tarafların sunduğu diğer deliller de toplanmışsa dosya karara çıkacaktır.

2) Kira sözleşmesinin tarafı eşinizse kirayı ödeme yükümlülüğü vardır.

3) Bağlanan tedbir nafakasının, eşinizin gelirine oranla az olduğu ve arttırılması gerektiği, dayanak delillerle yargılama esnasında ileri sürülebilir.

4) Boşanma ve boşanmanın sonuçları olan velayet, nafaka ( iştirak, yoksulluk ), maddi ve manevi tazminat, mal paylaşımı gibi konularda, eşinizle tam bir mutabakata varabiliyorsanız, anlaşmalı boşanma uygun seçenektir.

Avukat yardımı almaya devam ediniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi