Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Anket Sonucu: Adliyelerdeki dosya ve belgelerin kaybolmasının engellenmesi için kameralı güvenlik sistemi kurulmasını nasıl karşılıyosunuz?
Olumlu 472 81,80%
Olumsuz 86 14,90%
Kararsız 19 3,29%
Oy Verenler: 577. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 187)

Adliyede dosya ve belge kayboluyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-02-2008, 20:38   #31
AHMET ŞEREMET

Bence icra dairelerine kamera yerleştirileceğine personel sayısı arttırılmalı, tabii ki mahkeme kalemlerinde de örneğin bir mahkeme kaleminde 3 katip varsa (tabii ki çoğu mahkeme ve dairelerde personel sayısı normalde zaten eksik) birisi sabah duruşmada öğleden sonra karar yazmada, birisi muamele yapıyor diğeri ise gelen vatandaş ve avukatlarla ilgileniyor. Bu katip hangi bir avukatı ya da vatandaşı takip etsin. Diyelim ki kamera kondu ve kameradan bir avukatın ya da vatandaşın bir dosya yada dosya içinde evrak çaldığı tespit edildi. Hırsızlığı yapan tespit edilse bile o katibin başı zaten yanacak. Görevi ihmal ve dikkatsizlikten ötürü, belki ileri gidilip çalınan belge yada dosyada katibinde parmağı var denecek. Personel sayısı arttırılmalı. Ancak böyle çözümlenebilir.
Old 07-02-2008, 19:58   #32
AHMET ŞEREMET

kamera yerleştirmek yerine personel sayısı arttırılmalıdır. bence kamera tek taraflı bir çözüm. yani avukatlar açısından iyi ama personel açısından bakarsak çözüm yerine daha büyük bir sorun demektir. diyelim ki dosya çalan kişi kamera vasıtasıyla tespit edildi. ve bulunup hakkında işlem yapıldı. peki personelin sorumluluğu bitecekmi. personel hakkında da işlem yapılacaktır. belki de kameradan elde edilen görüntülerin incelenmesinde yoruma göre suça iştirakten hapis yatıp memuriyetinden olacak. böyle bir hadisenin bir kez bile vuku bulması halinde doğacak sonuçları, en basitinden avukatlar ile personel arasındaki ilişkileri tasavvur etmek lazım. bunun yerine personel sayısı en az 2 katına çıkartılmalı.
Old 12-09-2011, 17:56   #33
kapgan

Varsayılan Baro Pullari

Merhaba Değerli Hukukçular,

Vekaletnamerdeki ''Baro Pulu'' zorunluluğu konusundaki tartışmalara bir yenisi eklenmeli diye düşünüyorum.Daha önce tartışıldı mı bilmiyorum.Başlık çöplüğüne birşey daha eklememek adına ilgili olduğunu düşündüğüm bu başlık altında konuyu irdelemek istedim.

İcra dairelerinde dosyaların evrakların yanında baro pullarının da çalındığını duyuyorum.Son olarak da kendi dosyalarımda yaşadım.Aynı gün açtığım bir dosya serisindeki tüm pullar vekaletnamenin o bölümü yırtılarak alınmış.Bu duruma maruz kalan çok sayıda başka meslektaş da var.Pulun varlığı ve zorunluluğu konusundaki tartışmanın yanına bir de şu fikri eklemek istiyorum.

Baro pul bedeli takip sabitlerinden (vekalet harcı gibi) biri olarak UYAP sistemine eklense ve bu sayede hem baroların iş yükü hem de bizlerin iş yükü azalmış olsa,hem de hırsızlığın önüne geçilmiş olsa (hem de sahte baro pullarının) daha iyi olmaz mı? Toplanan meblağ da bakanlık tarafından barolar birliğine aktarılır.
Old 13-09-2011, 11:03   #34
Av.Barış

Alıntı:
Yazan kapgan
Merhaba Değerli Hukukçular,

Vekaletnamerdeki ''Baro Pulu'' zorunluluğu konusundaki tartışmalara bir yenisi eklenmeli diye düşünüyorum.Daha önce tartışıldı mı bilmiyorum.Başlık çöplüğüne birşey daha eklememek adına ilgili olduğunu düşündüğüm bu başlık altında konuyu irdelemek istedim.

İcra dairelerinde dosyaların evrakların yanında baro pullarının da çalındığını duyuyorum.Son olarak da kendi dosyalarımda yaşadım.Aynı gün açtığım bir dosya serisindeki tüm pullar vekaletnamenin o bölümü yırtılarak alınmış.Bu duruma maruz kalan çok sayıda başka meslektaş da var.Pulun varlığı ve zorunluluğu konusundaki tartışmanın yanına bir de şu fikri eklemek istiyorum.

Baro pul bedeli takip sabitlerinden (vekalet harcı gibi) biri olarak UYAP sistemine eklense ve bu sayede hem baroların iş yükü hem de bizlerin iş yükü azalmış olsa,hem de hırsızlığın önüne geçilmiş olsa (hem de sahte baro pullarının) daha iyi olmaz mı? Toplanan meblağ da bakanlık tarafından barolar birliğine aktarılır.

bende düşünmüştüm. umarım dediğiniz gibi yaparlar. ancak şimdilik pullarınızın üzerini çizerseniz ya da imzanızı ataarsanız kimse çalamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi