Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesin mehile uymakla da mağdur olunur(muş)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-11-2014, 02:19   #1
Ceşenkul

Varsayılan Kesin mehile uymakla da mağdur olunur(muş)

Değerli Meslektaşlar,

İşçi vekili olarak açtığım bir davada tensip zaptıyla verilen -ihtaratlı- kesin süre içinde iki tanık bildirdim.

Tanıklar davalı işverenin eski çalışanlarıydı ve ben tanık olarak bildirdikten sonra ikisi de davalı işveren tarafından yeniden işe alındılar. Doğal olarak da artık tanıklık yapmak istemiyorlar; yapsalar da işe yarar şeyler söyleyeceklerini beklemek zor.

Tensip zaptıyla davalıya da tanıklarını bildirmesi için kesin mehil verilmişti, ancak davalı kesin mehilde tanıklarını bildirmedi.

Ben ön inceleme duruşmasından önce durumu açıklayarak HMK da açıkça ifade dilen ikinci tanık listesi verme yasağına rağmen yeni bir tanık listesi verdim. Dayanak olarak da Yargıtay 2.HD nin bir kararına dayandım. 2. HD si kararında, davacı dava dilekçesinde bildirdiği tanıklardan başka ön inceleme duruşmasından önce ikinci bir tanık listesi verirse burada ikinci tanık listesi verme yasağı uygulanmaz diyor.

Ön inceleme duruşması yapıldı, benim ikinci liste kabul görmedi, kesin mehile rağmen tanıklarını bildirmeyen davalıya ise tanık listesi vermesi için yeniden süre verildi.

Özetlemek gerekirse. ben tensip zaptında verilen kesin mehile uyarak tanık listesi verdiğim için mağdur oldum. Nasıl olsa ön inceleme duruşmasında yeniden süre verilecek diye kesin mehile uymasaymışım bir sorun olmayacakmış meğer. Hatta daha da iyi olacakmış...

Ne dersiniz?
Old 10-11-2014, 19:26   #2
Av.Tümer

Sayın Çeşenkul;

Tanık listesi sadece bir kez verilebilir. İkinci listenizin kabul edilmemesi isabetlidir. Tensip zaptıyla birlikte verilen kesin süre, tarafları uyarmak maksadıyla bir nevi göz korkutma yöntemidir. Ön incelemeden sonra verilen kesin süre geçerlidir. Dolayısıyla hakimin davalıya verdiği süre doğrudur. Ayrıca HMK 145. maddeyi incelemenizi öneririm.

"Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir."

Durum ve şartlara göre ön inceleme duruşmasından sonra bu maddeyi ileri sürerek sonradan da delil gösterebilirsiniz.

Belirttiğiniz gibi tensipteki kesin süreye uymasaydınız ön incelemeden sonra dahi tanık listesini sunabilecektiniz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi