Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Köy Yerinde Su Paylaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-06-2010, 21:51   #1
Mozkul

Varsayılan Köy Yerinde Su Paylaşımı

Sayın Meslektaşlarım;

Çok fazla bilmediğim bir konu olduğu için bilgisi olan meslektaşların görüşlerini almak istiyorum.

Bir Köyde 30 yıldır iki ayrı kabilenin kullandığı bir su kaynağı var.Bu iki ayrı kabile 30 günlük paylaşımla suyu kullanıyor. 30 gün bir taraf 30 gün bir diğer tarafa su veriliyor.

Bu iki kabileden uyuşmazlık konusu olan olaya ilişkin dava açmayı düşünen kabile 4 ortaktan oluşuyor.Aslında bunlar aynı soydan akraba aileler. Kendi paylarına düşen 30 günlük süreyi kullanırken ortaklardan biri hakkına düşenden daha fazla gün suyu kullanıyor.Diğerleri de ses çıkaramıyorlar büyükleri olduğu için.Ses çıkarsalar da kavga oluyor.

Şimdi diğer ortaklardan birisi bu 30 günlük su kullanımında payına düşen günden haksız yere daha fazla kullanan kişiye karşı dava açmayı düşünüyor.

Burada davalı sadece haksız olarak suyu kullanan mı olacak yoksa diğer suyu kullanan aynı kabiledeki diğer herkes mi olacak ?

Suyun arazilere göre paylaşımı arazinin üzerindeki ağaç sayısına göre mi yapılacak yoksa bunun bir başka açıdan değerlendirmesinin yapılması gereken durumları olacak mı?

Önceden beri gelen kullanım durumu, arazinin büyüklüğü ve saire gibi.

Açıkcası ben arazilerin üzerindeki ağaç sayısından yola çıkılarak ihtiyaca göre suyun paylaşımının yapılacağını düşünüyorum.

Arazilerin üzerinde ağaçlar var.Meyve ağaçları.

Görüşlerinizi bekliyorum.
Old 07-06-2010, 12:54   #2
krizantem

Kabile?!))Değerli meslektaşım... Önemli olan suyun,genel su vasfı taşıyıp taşımadığıdır.Eğer kullanılabilir başka su kaynağı yoksa, kadim su kaynağı ise ve bu su da elzem ise ( ki öyle olmalı )herkes tarafından eşit şekilde kullanılıyor olması gerekir.Kolay gelsin...
Old 07-06-2010, 16:57   #3
Mozkul

Sayın meslektaşım kabile deyimi köylerde kullanılan bir terim olduğu için kullandım, aynı soya veya soyadına sahip birden fazla aile için kullanılıyor )

Herkes eşit kullanmalı şeklindeki açıklamanızı anlayamadım. Söz konusu su kadim su kaynağı, etrafta başka kullanılan su yok, ancak kullanım arazi sulaması için, daha doğrusu arazi üzerindeki ağaçların sulanması için kullanılıyor.

Böyle olunca da arazinin sulanabilir kısmına göre bu hakkın belirlenmesi gerekmez mi? Yani bir arazide 100 kök ağaç varken, diğer arazide 300kök ağaç var, nasıl olur da bu ikisi eşit kullanabilir? İşte sorun burda zaten.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi