Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Galatasaray ile QVT arasındaki dava.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2010, 04:14   #1
Batu Han

Varsayılan Galatasaray ile QVT arasındaki dava.

Dava'nın özü şu şekilde.

Alıntı:
QVT CEO’su Dan Gold yaptığı açıklamada, “Galatasaray Sportif, azınlık hissedarlarının değerinin çağrı yoluyla uygun olmayan, açık bir şekilde düşük fiyatla, belirsiz şartlarla ve yatırımcılar için alternatif sunulmadan belirlenmesine izin vermemeliydi. Galatasaray Sportif ve yönetim kurulu, şirketin ve tüm hissedarlarının çıkarları için iyisini yapma sorumluluklarından kaçındılar” dedi. Açıklamada, 155.88 TL’den yapılan çağrı fiyatının gerçeği yansıtmadığı ve olması gereken fiyatın yüzde 75 altında belirlendiği kaydedildi.

Kayyum talep etti
Açıklamada, Galatasaray Spotif ve yönetim kurulu üyelerine karşı davanın İstanbul 3. ve 4. Ticaret Mahkemelerinde açıldığı ve Galatasaray Sportif’in denetlenmesi ve yönetim kurulunun Galatasaray Futbol ile birleşmeyi tamamlamasının engellenmesi için bağımsız kayyum atanmasının talep edildiği de dile getirdi.

QVT, devam eden gönüllü çağrı işleminin, Sportif A.Ş.’nin Futbol A.Ş.’ye ‘kanunsuz şekilde’ verdiği 343 milyon liralık borcu ödemekten kurtulmak amacı taşıdığını ileri sürdü.

Gold açıklamasında, birleşmeye izin verilmesi durumunda Futbol ve Sportif yöneticilerinin ‘açık bir şekilde suç işleyeceklerini ve çirkin bir yolsuzluk yapılacağını’ dile getirdi.

Açıklamada, QVT’nin 15 Mart’ta Ankara İdari Mahkemesi’nde SPK aleyhine de dava açtığı kaydedildi. davaya gerekçe olarak SPK’nın 9 Mart’ta aldığı hisse senetlerinin devredilmesi kararının hisse devriyle ilgili minimum fiyat kriterleriyle uygun olmaması, azınlık hisse sahiplerini koruyarak sorumluluklarını hiçe sayması gösterildi.

Açıklamada QVT’nin önceki gün SPK Başkanı ile biraraya gelerek hisse devri ve birleşme teklifi ile ilgili endişelerini ilettiği de söyledi.

Gold, “SPK, Sportif A.Ş.’nin yasadışı operasyonlarıyla ilgili artan endişelerimizi dikkate alacağından ve azınlık hissedarları koruyan bir adım atacağından umutluyuz. Bu adım yatırımcılara, SPK’nın uluslararası standartları uyguladığı yönünde önemli bir mesaj olacaktır. Aksi halde hakkımızı korumak için her türlü seçeneği değerlendireceğiz” diye konuştu.

Dava açıldıktan sonra QVT SPK'nın çağrısına uyup itiraz ettiği bedelden yani 155 değerden %10 civarında bir hisse satışı gerçekleştiriyor. Bunun önemli bir detay olduğunu düşünüyorum.

Şu an şirket birleşmesi gerçekleşmiş durumda. Sizce neler olabilir ve dava nasıl sonuçlanabilir.
Old 31-10-2010, 09:55   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Batu Han
Dava'nın özü şu şekilde.

Dava açıldıktan sonra QVT SPK'nın çağrısına uyup itiraz ettiği bedelden yani 155 değerden %10 civarında bir hisse satışı gerçekleştiriyor. Bunun önemli bir detay olduğunu düşünüyorum.

Şu an şirket birleşmesi gerçekleşmiş durumda. Sizce neler olabilir ve dava nasıl sonuçlanabilir.

Haberin kaynağını da belirtseydiniz, daha uygun olabilirdi.
Old 31-10-2010, 20:22   #3
Batu Han

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Haberin kaynağını da belirtseydiniz, daha uygun olabilirdi.

http://www.kap.gov.tr/yay/ek/index.aspx
Burda çok detaylı bir geçmiş bulabilirsin arama kısmından şirket olarak Galatasaray'ı seçersen. Ama zaten mesele durumun gerçekliğinden öte böyle bir durumda meydana gelebilecekler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi