Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

stajyer avukatın eşinin sağlık güvencesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-10-2012, 15:21   #1
Av.HEO

Önemli stajyer avukatın eşinin sağlık güvencesi

Tüm meslektaşlarıma saygılar ve selamlar

stajyer avukatım ve bir aylık taze evliyim. Eşim ev hanımı ve benimle evlendiği için babası üzerinden yararlandığı sağlık güvencesi son buldu.
barolar birliğini eşimin sağlık güvencesi nedeniyle aradığımda eşimin benim üzerimden yararlanamayacağını stajyer avukatların bakmakla yükümlü olduğu kimselerin bu güvenceden yararlanamayacağını söylediler. oysa ki ben aksini biliyordum.

eşim yani bakmakla yükümlü olduğum kimse benim üzerimden salık güvencesinden yararlanabiliyor mu. yararlanıyorsa nasıl bir yol izlemeliyim. yararlanamıyorsa nasıl bir yol izlemeliyim acilen bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim. çünkü eşim rahatsızlandı ve hastaneye gittiğimizde bayağı ağzımız yandı.

şimdiden teşekkürler...
Old 20-10-2012, 14:05   #2
Av.OnurERSEN

Stajımı yapalı uzun bir süre olduğu için ve bu süreçte mevzuat değişikliği olduğu için mevzuata tam vakıf değilim ancak,
Hangi iş kolunda ve ne şartlarda olursa olsun, sigortanız yatırılıyorsa, eşiniz de bundan yararlanır.
TBB ile görüşmenize gerek yok, sigortanız yatırılıyorsa, SGK'ya müracaat ile eşinizin kaydını yapmanız yeterli.
Old 23-10-2012, 12:15   #3
Av.HEO

sayın onur bey;
öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
ancak SGK'ya yaptığım başvuru sonucu beni SGK görevlisi bir şahıs aradı ve bize gelen yazıda eşinin faydalandığı yazmıyor dolayısıyla yapamıyoruz dedi. SGK ya başvurum kabul edilmiyor TBB biz sadece stajyer avukatların sağlık güvencesini aktif ediyoruz cevabını veriyor. bu esnada da eşim güvencesiz bir şekilde hayatına devam ediyor.
bu konuyla ilgili mevzuat nedir acaba? birde onu incelemek istiyorum. yönlendirirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar..
Old 30-10-2012, 15:02   #4
av_yaseminceylan

Sanıyorum aradığınız bilgilere http://www.istanbulbarosu.org.tr/avukat_saglik.asp adresinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında TBB'ni arayarak da bilgi alabilirsiniz. (0312 292 59 00)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi