Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihale ile alınan işin 3.kişeye yaptırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2012, 14:53   #1
Av.Hatice Eroğlu

Varsayılan ihale ile alınan işin 3.kişeye yaptırılması

arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Burada daha önce tartışılan konulara baktım ama istediğim türde bir şey bulamadım. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teş. ederim. x şirketi ihale düzenleyerek devlete ait olan v bankın dış cephe montama işlemini A şirketine veriyor. A şirketi de aldığı bu işi B şirketine veriyor. B şirketide almış olduğu bu işi C şirketine aralarında sözleşme düzenleyerek yaptırıyor. İş bitiyor C şirketi B şirketine fatura kesiyor, ancak B şirketi ortada yok şirket batmış. Benim sorum biz bu alacağımızı A şirketinden isteyebilirmiyiz ve eğer istersek neye dayanarak isteyebiliriz?
Old 21-03-2012, 18:29   #2
yeditepelişehir

Üst işveren-alt işveren ilişkileri doğrultusunda A şirketinden talepte bulunabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 21-03-2012, 20:08   #3
ahmetyılmaz

Meslektaşımın cevabının kabulü için taraflar arasında akdedilmiş bulunan sözleşmelerin incelenmesi sonrasında netleştirilmeli düşüncesindeyim
Old 22-03-2012, 12:29   #4
Av.Hatice Eroğlu

A şirketi ile B şirketi arasındaki sözleşmenin içeriğini bilmiyoruz. Davayı A şirketine karşı açıp İşimi şansa bırakmak da istemiyorum.Sizce ilk önce A şirketine ihtar gördersem yapılan işin bedelini istesem olurmu?
Old 22-03-2012, 13:00   #5
Armağan Konyalı

A şirketi sizi tanımamaktadır. Ama B şirketine karşı açacağınız icra takibinden A şirketine göndereceğiniz haciz ihbarnamesi işe yarabilir:

Tıklayınız: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15413

Saygılarımla
Old 22-03-2012, 13:01   #6
yılmazkan

A ile arada sözleşme bulunmadığından bedeli A'dan isteyemezsiniz, ancak,B'nin iş için A'dan alacağı bedeli haczedebilirsiniz, diye düşünüyorum.
Old 22-03-2012, 13:05   #7
Av.Hatice Eroğlu

Müvekkilim A şirketi ile görüştü A şirketi ise müvekkilime B şirketine borcu olmadığını ancak mağdur olmaması için bu parayı 12 ay vadeli çeklerle ve ödenmesi gereken paranın bir kısmını ödeyeceğini bunun karşılığında ise alacaklarını kendisine devretmesini istemiş.Yani anladığım kadarıyla 89/1 işimize yaramayacak
Old 22-03-2012, 13:11   #8
yılmazkan

A şirketi ile B şirketi arasında bir bağ var mı ve siz bunu ispatlayabilecek durumda mısınız?
Old 22-03-2012, 13:21   #9
Av.Hatice Eroğlu

A şirketi ile B şirketi arasında sözleşme varmı yokmu bilmiyorum. sadece B şirketi yaptırdığı bu işin karşılığına hiç bir şirkete ödeme yapmamış. Diğer şirketler paralarını sözlü olarak A şirketinden istemiş: A şirketide müvekkilime yaptığı teklifi onlara yapmış, onlar kabul etmiş ve paralarının bir kısmını çek karşılığı almışlar ve alacaklarını A şirketine devretmişler.
Old 22-03-2012, 16:08   #10
Av.A.Öncül

Muhatabınız A şirketi kesinlikle isteyebilirsiniz.İhale A üzerinde kalmış , Sorumluluk A ' ya aittir.Anın hakedişlerine tedbir ya da icra takibi dahi yapabilirsiniz.Benzer davalara baktım. Başarılar
Old 22-03-2012, 16:10   #11
Av.Hatice Eroğlu

peki alacak davasımı açmam gerekiyor? Aralarındaki bu ilişkiyi nasıl ispatlayabilirim?
Old 22-03-2012, 16:14   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.A.Öncül
Muhatabınız A şirketi kesinlikle isteyebilirsiniz.İhale A üzerinde kalmış , Sorumluluk A ' ya aittir.Anın hakedişlerine tedbir ya da icra takibi dahi yapabilirsiniz.Benzer davalara baktım. Başarılar
Sayın Av. A.Öncül

A borcu B'ye ödediğini iddia eder ve kanıtlarsa sorumluluğu devam eder mi?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi