Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfİ Tespİt Davasinda Dava DeĞerİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2011, 09:31   #1
sektör_a

Varsayılan Menfİ Tespİt Davasinda Dava DeĞerİ

MERHABALAR
Tarafımıza tebliğ edilen ödeme emrinde aslı alacak örnek olarak 10.000 TL işlemiş faiz 100 TL toplam 10.100 olarak belirtilmiş ve ödeme emrinin altında şu ana kadarki toplam borcunuz 15.000 dir şeklinde bir ibare var.. ben çok araştırdım. tazminat davaları için Humk 1 uygulanması yönünde kararar var ancak menfi tespit davasında biz borçlu olmadığımız bedelin toplam borç bedeli olduğunu iddia ediyoruz. neticede son borcun ödenmesi gerektiği bildiriliyor.. mantıken ters geldi ve menfi tespit davası için olmulu veya olumsuz yargıtay kararı bulamadım bu konuda yardıma ihtiyacım var ..
ikinci sorumsa
15.000 için menfi tespit davası açarsak 5.000 TL lik kısmı red mi edilir ?? bu durumda karşı tarafa vekalet ücreti de çıkarmı ?
herkeze teşekkür ederim, iyi çalışmalar
Old 14-06-2011, 09:48   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan sektör_a
MERHABALAR
Tarafımıza tebliğ edilen ödeme emrinde aslı alacak örnek olarak 10.000 TL işlemiş faiz 100 TL toplam 10.100 olarak belirtilmiş ve ödeme emrinin altında şu ana kadarki toplam borcunuz 15.000 dir şeklinde bir ibare var.. ben çok araştırdım. tazminat davaları için Humk 1 uygulanması yönünde kararar var ancak menfi tespit davasında biz borçlu olmadığımız bedelin toplam borç bedeli olduğunu iddia ediyoruz. neticede son borcun ödenmesi gerektiği bildiriliyor.. mantıken ters geldi ve menfi tespit davası için olmulu veya olumsuz yargıtay kararı bulamadım bu konuda yardıma ihtiyacım var ..
ikinci sorumsa
15.000 için menfi tespit davası açarsak 5.000 TL lik kısmı red mi edilir ?? bu durumda karşı tarafa vekalet ücreti de çıkarmı ?
herkeze teşekkür ederim, iyi çalışmalar

Üstadım, menfi tespit davasında dava konusu edilen, borçlu olmadığınızı iddia ettiğiniz rakam asıl alacak miktarı olarak nazara alınmaktadır. Nitekim görev hususu da bu rakama göre belirlenir. Ayrıca faiz, masraf, vekalet ücreti vs. kalemleri eklenmez.

Davanın kısmen kabulü ve reddi mümkündür ve karşı vekalet ücreti de doğabilir( Haksız fiilden kaynaklanan bir alacak talebini düşünün )
Old 14-06-2011, 09:54   #3
sektör_a

kısa ve net cevap için teşekkürler..
bana genel hukuk kaidelerine göre mantıksız ve çelişkili geliyor.. örneğin menfi tespit davasında red edilen kısım benim dvamada aslı alacaktan fazla yazdığım faiz ve vekalet ücreti gibi toplam 100 TL olsun.. bu 100 TL yi borçlu olmadığımı iddia ediyorum ve red ediliyor.. bu durumda borçlu olduğuma karar verilmiş gibi bir durum çıkıyor ortaya .. oysaki alacaklı takip talebinde toplam bedeli yazmış ve bu bedeli ödeyeceksin diyor ???? bu ihtar niteliğinde değilmi ..
( tamam red edileceği açıkta durum itbari ile tartışmak istedim )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi