Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çıkarcı bir müvekkilin yıllar içerisinde suyunuzu çıkarıp....

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2010, 19:43   #1
SUCCEED

Varsayılan Çıkarcı bir müvekkilin yıllar içerisinde suyunuzu çıkarıp....

Mesleğe başlayalı 3 yıl oluyor, tek başıma serbest avukatlık yapıyorum. Bu yazı aslında müvekkili tarafından ihanete uğramış bir "avukat"ın serzenişi..Tırnak içinde yazıyorum çünkü yaptıklarım avukatlıkla bağdaşmıyor, belki de serzenişim asıl kendime..
Müvekkil ile mesleğe yeni başladığım ilk aylarda çalışmaya başladık. Kendisi esnaf ve düşük meblağlı senet ve çek takip işlemleri var. Daha önceden birçok avukatla çalışmış. Bana ilk önce bir takip getirdi. Vekalet ücretimin bir kısmını başta aldım, sonradan beni sadece karşıdan vekalet ücreti almaya ikna etti. Yeni başladığım dönem olduğu için ve daha önce başka avukatlarca takip edilmiş dosyaların bazılarında kısmi tahsilat yapılmış olduğu için vekalet ücretini sadece karşı taraftan almak üzere anlaştık. Müvekkilin pek çok davasının (itirazın kaldırılması, menfi tespit davası, taahüdü ihlal vs. ) ücretini "avukat hanım zaten mağdurum biz hemşehriyiz bundan almayıver " diyerek ödemedi, ben de talep etmedim. Her paraya sıkıştığında masraf olarak ayırdığım paradan adeta ağlayarak talep etti ve aldı, yeri geldi dosyaları aksamasın diye ben cebimden yaptım, sonradan dosyalara yatan paralardan kestim. Son zamanlarda benimle görüşmemeye telefonlarıma çıkmamaya başladı karşımda bulduğum muhatap sekreteriydi. Bugün sekreteri beni arayarak, "avukat hanım şu dosyaya tüm borcu karşılayacak kadar para yattı acil ödememiz var tüm parayı çekip bize gönderiverin (A)bey rica ediyor." diyor ve ben de öyle bir borçlunun bende kaydı olmadığını söyledikten sonra merak edip icra dairesinde ilgili dosyaya bakıyorum ve aylar önce müvekkilimin başka avukata vekaletname verdiğini, yeni takiplerin başka avukat tarafından yapıldığını öğreniyorum.
Müvekkil yeni davalarını ve takiplerini başka avukata elbette ki verebilir. Ama hala bende eski takipleri devam ettiği halde bana bu durumu haber vermediği için, benden memnun olup/madığını bana açıkça izah etmediği için, açıkça beni azletmediği için müvekkilime ve avukatlık ücretim ve emeğimin karşılığı hakkında bu kadar ahmakça davrandığım için kendime kızgınım.. Geçmişe dönük tahsil olunan icra dosyası ya da vekalet sunduğum ücret almadığım dava dosyalarındaki vekalet ücretimi - aramızda ücret sözleşmesi olmadığı için- asgari ücret tarifesine göre tahsil olunan dosyalardan kesinti yapmayı düşünüyorum. Aklına daha iyi bir fikir gelen var mı?
Old 22-01-2010, 20:14   #2
cesur_yürek

Alıntı:

Müvekkil ile mesleğe yeni başladığım ilk aylarda çalışmaya başladık. Kendisi esnaf ve düşük meblağlı senet ve çek takip işlemleri var. Daha önceden birçok avukatla çalışmış. Bana ilk önce bir takip getirdi. Vekalet ücretimin bir kısmını başta aldım, sonradan beni sadece karşıdan vekalet ücreti almaya ikna etti. Yeni başladığım dönem olduğu için ve daha önce başka avukatlarca takip edilmiş dosyaların bazılarında kısmi tahsilat yapılmış olduğu için vekalet ücretini sadece karşı taraftan almak üzere anlaştık. Müvekkilin pek çok davasının (itirazın kaldırılması, menfi tespit davası, taahüdü ihlal vs. ) ücretini "avukat hanım zaten mağdurum biz hemşehriyiz bundan almayıver " diyerek ödemedi, ben de talep etmedim. Her paraya sıkıştığında masraf olarak ayırdığım paradan adeta ağlayarak talep etti ve aldı, yeri geldi dosyaları aksamasın diye ben cebimden yaptım, sonradan dosyalara yatan paralardan kestim. Son zamanlarda benimle görüşmemeye telefonlarıma çıkmamaya başladı karşımda bulduğum muhatap sekreteriydi. Bugün sekreteri beni arayarak, "avukat hanım şu dosyaya tüm borcu karşılayacak kadar para yattı acil ödememiz var tüm parayı çekip bize gönderiverin (A)bey rica ediyor." diyor ve ben de öyle bir borçlunun bende kaydı olmadığını söyledikten sonra merak edip icra dairesinde ilgili dosyaya bakıyorum ve aylar önce müvekkilimin başka avukata vekaletname verdiğini, yeni takiplerin başka avukat tarafından yapıldığını öğreniyorum.
Müvekkil yeni davalarını ve takiplerini başka avukata elbette ki verebilir. Ama hala bende eski takipleri devam ettiği halde bana bu durumu haber vermediği için, benden memnun olup/madığını bana açıkça izah etmediği için, açıkça beni azletmediği için müvekkilime ve avukatlık ücretim ve emeğimin karşılığı hakkında bu kadar ahmakça davrandığım için kendime kızgınım

Amacım sizi üzmek değil.Yaşadıklarınızı ise birçok avukat mesleğin başında yaşamıştır.

-Müvekkil ,vekalet ücreti ödemediği avukatı ciddiye almaz.

-Avukat ,hangi ekonomik şartlara sahip olursa olsun mutlaka vekalet ücretini müvekkilden talep etmelidir.

-Kapınızı çalan her müvekkile Zamanınızın ,bilginizin,emeğinizin,mesleğinizin önemli ve değerli olduğunu belirtmeniz gerek.

Yukarıda, özeleştrinizi yapmışsınız ; Fakat müvekkiliniz değil ,üzgünüm siz hatalısınız.

Bırakın vekalet ücretini unutmayı ,danışma ücretini bile unutmuyorum artık.

Saygılar.
Old 22-01-2010, 20:14   #3
Av.Ali GÖKBAYRAK

Bence kendinize bu kadar da kızmayın. Çünkü, benzer olaylar pek çok meslektaşımızın başına gelmiştir. Sorunuza gelince: devam eden icra takip dosyalarından tahsil ettiğiniz paralardan, vekalet ücreti alacaklarınızı kesmeniz için, müvekkilinize yazılı olarak "şundan alacaklı olduğun şu icra dosyasından şu kadar tahsil ettim, bu parayı da şu davadaki vekalet ücreti borcunuza mahsup ettim" şeklinde bildirimde bulunmanız gerekir. Kesinti yapar ve bu bildirimi yapmazsanız, müvekkiliniz sizi Baro'ya şikayet ettiğinde disiplin cezası almanız kuvvetle muhtemel. İcra takip dosyaları borçluları "batak" ise, takip ettiğiniz davalar için müvekkilinize dava açabilirsiniz. Batak olan icra takip dosyalarından "Aciz Belgesi" alarak dosyayı kapattıktan sonra, müvekkilinize durumu bildirip vekalet ücreti ödemesini (ihtarname ile) isteyebilirsiniz. Ödemediği taktirde ilamsız takip, ardından icra inkar tazminatı ile birlikte itirazın iptali davası açarak müvekkilinizden tahsilat yapabilirsiniz. Borçlular para tahsil imkanı yoksa; İcra takip dosyalarının durumunu müvekkilinize yazılı olarak bildirerek, sözlü olarak vekalet ücreti ve müvekkiliniz adına yaptığınız masrafları isteyip, artık işini takip etmeyeceğinizi (biraz da sertleşerek) söyleyip, sizi azletmesini sağlarsanız, borçludan tahsilat yapamadığınız halde müvekkilinizden haksız azil nedeniyle Avukatlık Kanunu 163'e göre bir, 164/son'a göre de bir olmak üzere asgari tarifede yazılı miktarın iki katı vekalet ücreti alabilirsiniz. Ama bu kez müvekkiliniz adına yaptığınız masrafları almakta çok zorlanırsınız.
Old 25-01-2010, 01:40   #4
umutlaw

Degerli Meslektaslarim konuya aciklik getirmislerdir, sadece sunu eklemek istedim ki sahsen ugradigim zararlarin hesabi yoktu ancak bilginin, emegin degerini is ile arasindaki cizgiyi zamanla kavramaya baslarsiniz, kimsenin hakkini zayi etmeyini z ancak kendi hakkinizide kimseye vermeyini.
Basarilar
Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi