Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölüm aylığı tazminattan indirilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2015, 10:43   #1
ekinheval

Soru Ölüm aylığı tazminattan indirilir mi?

Kasten öldürülen işçi emeklisinin, çalışmayan eşine ÖLÜM AYLIĞI bağlanmış, SGK mahkemeye "iş kazası olmadığından ÖLÜM GELİRİ bağlanmamış olup bu nedenle peşin sermaye değeri bildirilememektedir." şeklinde cevap vermiştir.

Hesap bilirkişisi; ÖLÜM AYLIĞI nedeniyle oluşan SGK gelirinin, hesaplanan tazminat tutarının toplamından yüksek olduğu için herhangi bir tazminat oluşmadığı sonucuna varmıştır.

Ölüm aylığı belli bir süre prim ödenmiş olmasının bir karşılığı olması nedeniyle bu sigorta türünde Kurum’un sorumluya rücu hakkı
olmadığını düşünüyorum.

Rücu hakkı yok ise zarar veren ödenen bu paradan yararlanmış
olmaz mı?

Yargıtayın bu konuda farklı kararları var, son dönemdeki görüşü doğrultusunda paylaşımda bulunabileceklere şimdiden teşekkürler
Old 03-02-2015, 11:24   #2
ali ekmekçi

üstadım benim girdiğim davada ölüm aylığının düşülemeyeceğine ilişkin aşağıdaki karardan faydalanmıştım..Bu konuda bir değişiklik olduğunu sanmıyorum bilgim de yok..
T.C.
YARGITAY
4. HUKUK DAİRESİ
E. 2008/9289
K. 2008/11575
T. 9.10.2008
• MANEVİ TAZMİNAT İSTEMİ ( İş Kazasına Bağlı Olmayan Haksız Eylem Sonucu Ölen Sigortalının Hak Sahipleri Tarafından Açılan Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Kapsamının Belirlenmesinde Ölüm Sigortası Kolundan Hak Sahiplerine Bağlanan Dul ve Yetim Aylıklarının Zarardan Düşülemeyecekleri )
• İŞ KAZASINA BAĞLI OLMAYAN HAKSIZ EYLEM SONUCU ÖLÜM ( Sigortalının Hak Sahipleri Tarafından Açılan Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Kapsamının Belirlenmesinde Ölüm Sigortası Kolundan Hak Sahiplerine Bağlanan Dul ve Yetim Aylıklarının Zarardan Düşülemeyecekleri )
• DESTEKTEN YOKSUN KALMA TAZMİNATI ( Kapsamının Belirlenmesinde Ölüm Sigortası Kolundan Hak Sahiplerine Bağlanan Dul ve Yetim Aylıklarının Zarardan Düşülemeyecekleri - Manevi Tazminat İstemi )
• İŞ KAZASINA BAĞLI OLMAYAN ÖLÜMLER ( Ölüm Aylığının Zarardan Düşülememesi Gerektiği )
• TRAFİK KAZASI SONUCU ÖLÜM ( Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Kapsamının Belirlenmesinde Ölüm Sigortası Kolundan Hak Sahiplerine Bağlanan Dul ve Yetim Aylıklarının Zarardan Düşülemeyecekleri )
• DUL VE YETİM AYLIĞI ( Trafik Kazası Nedeniyle Desteğin Ölümü - Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Kapsamının Belirlenmesinde Ölüm Sigortası Kolundan Hak Sahiplerine Bağlanan Dul ve Yetim Aylıklarının Zarardan Düşülemeyecekleri )
506/m.65
818/m.45
ÖZET : Dava, trafik kazası nedeniyle desteğin ölümünden dolayı destekten yoksun kalma tazminatı ile manevi tazminat istemine ilişkindir. İş kazası sonucu olmadığı anlaşılan ölümü nedeniyle Sosyal Sigortalar Kurumunca davacılara ölüm sigortası kolundan aylık bağlandığı dosyadaki belgelerden anlaşılmaktadır. İş kazasına bağlı olmayan haksız eylem sonucu ölen sigortalının hak sahipleri tarafından açılan destekten yoksun kalma tazminatının kapsamının belirlenmesinde Sosyal Sigortalar Kurumunca 506 sayılı Kanunun 65 ve sonraki maddeleri uyarınca ölüm sigortası kolundan hak sahiplerine bağlanan dul ve yetim aylıklarının zarardan düşülmesi mümkün değildir.
DAVA : Davacı Zeliha M. vd. vekili Avukat M. Nail Kocakaya tarafından, davalı Fikret K. vd. aleyhine 18/10/2000 gününde verilen dilekçe ile tazminat istenmesi üzerine yapılan yargılama sonunda; Mahkemece davanın kısmen kabulüne dair verilen 26/09/2006 günlü kararın Yargıtay’da duruşmalı olarak incelenmesi davacılar vekili ile davalılardan Fikret K. vekili taraflarından süresi içinde istenilmekle, dana önceden belirlenen 26/02/2008 duruşma günü için yapılan tebligat üzerine temyiz eden davacılar vekili Avukat M. Nail Kocakaya ile karşı taraf davalılardan Fikret K. vekili Avukat Kurşat Güvenç geldiler, diğer dayalılar adlarına gelen olmadı. Açık duruşma; başlandı. Süresinde olduğu anlaşılan temyiz dilekçelerinin kabulüne karar verildikten ve hazır bulunanların sözlü açıklamaları dinlendikten sonra taraflara duruşmanın bittiğji bildirildi. Dosyanm görüşülmesine geçildi. Tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği düşünüldü:
KARAR : 1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasaya uygun gerektirici nedenlere, özellikle delillerin değerlendirilmesinde bir isabetsizlik görülmemesine göre davalıların tüm, davacıların aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları reddedilmelidir.
2- Davacıların diğer temyiz itirazına gelince; dava, trafik kazası nedeniyle desteğin ölümünden dolayı destekten yoksun kalma tazminatı ile manevi tazminat istemine ilişkin olup mahkemece istemin bir bölümü kabul edilmiş ve karar taraflarca temyiz edilmiştir.
Sigortalı işçi olan davacıların desteğinin, iş kazası sonucu olmadığı anlaşılan ölümü nedeniyle Sosyal Sigortalar Kurumunca davacılara ölüm sigortası kolundan aylık bağlandığı dosyadaki belgelerden anlaşılmaktadır. Dairemizce istikrarla uygulandığı ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 28.11.1979 günlü ve Esas 1977/4-1110, Karar 1979/1395 sayılı kararında benimsendiği gibi iş kazasına bağlı olmayan haksız eylem sonucu ölen sigortalının hak sahipleri tarafından açılan destekten yoksun kalma tazminatının kapsamının belirlenmesinde Sosyal Sigortalar Kurumunca 506 sayılı Kanunun 65 ve sonraki maddeleri uyarınca ölüm sigortası kolundan hak sahiplerine bağlanan dul ve yetim aylıklarının zarardan düşülmesi mümkün değildir. Mahkemenin belirtilen ilkeye aykırı olan bu uygulaması doğru görülmemiş kararın bu nedenle bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda ( 2 ) sayılı bentte gösterilen davacılar yararına BOZULMASINA; davalıların tüm, davacıların öteki temyiz itirazlarının ilk bentteki nedenlerle reddine ve temyiz eden davacılar yararına takdir olunan 550.00 YTL duruşma avukatlık ücretinin davalılara yükletilmesine ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine, 09.10.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 23-03-2015, 21:35   #3
av.osmankavak

1978 tarihli içtihadî Birleştirme kararına göre kesilemez.(hala uygulanagelmekte) çünkü ölüm Aylığı ölüm geliri ayırımı yapılır. Ölüm Aylığı uzun vadeliösigorta kolundan bağlanmış olup rükûya tabi değildir. Çünkü kişi bunu alabilmesi için belli Şartları var( 5 yıl sigortalılık süresi 1800 veya 900 pirim günü olması gerekir) ancak ölüm geliri kısa vadeli sigorta kolundan bağlanmış olup. Salt bağlanma nedeni meydana gelen kaza. Dolayısıyla dul ve yetim aylıkları tazminattan mahsup edilemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi