Konu: reddi miras
Mesajı Okuyun
Old 12-12-2011, 11:13   #6
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Alıntı:
Yazan Demir71
"Medeni Yasa Md. 610...Ret süresi sona ermeden mirasçı olarak tereke işlemlerine karışan, terekenin olağan yönetimi niteliğinde olmayan veya mirasbırakanın işlerinin yürütülmesi için gerekli olanın dışında işler yapan ya da tereke mallarını gizleyen veya kendisine maleden mirasçı, mirası reddedemez."
Sizin olayınızda mirasın reddinin iptal edilebileceği kanaatindeyim.
Ayrıca paranın iade edilmesinin iptali engellemeyeceği kanaatindeyim. Çünkü terekenin bir kısmını kendine mal etmiş.
Saygılarımla

Medeni Yasa Md. 610...Ret süresi sona ermeden mirasçı olarak tereke işlemlerine karışan, terekenin olağan yönetimi niteliğinde olmayan veya mirasbırakanın işlerinin yürütülmesi için gerekli olanın dışında işler yapan ya da tereke mallarını gizleyen veya kendisine maleden mirasçı, mirası reddedemez.

VIII. Ret halinde sorumluluk
MADDE 618.- Ödemeden aciz bir mirasbırakanın mirasını reddeden mirasçılar, onun alacaklılarına karşı, ölümünden önceki beş yıl içinde ondan almış oldukları ve mirasın paylaşılmasında geri vermekle yükümlü olacakları değer ölçüsünde sorumlu olurlar.
Olağan eğitim ve öğrenim giderleriyle adet üzere verilen çeyiz, bu sorumluluğun dışındadır.
İyiniyetli mirasçılar, ancak geri verme zamanındaki zenginleşmeleri ölçüsünde sorumlu olurlar.

Müvekkiliniz söz konusu hisse senedini ne zaman almıştı ilk soru bu, eğer ölümden önce aldı ise 618 anlamında sorumluluğu söz konusu olacaktır.

Tartışılması gereken nokta ret süresi sona ermeden tereke ile ilgili maddede sayılan hallerden birine uyan davranışta bulunursa mirası reddedemeyecektir. Mirası reddetme süresi geçtikten sonra aynı eylemde bulunan kişiyle ilgili kanunda açık düzenleme yok, ölümden sonraki her eylem için geçerli olsa kanun açıkça ret süresi içinde demezdi diye düşünüyorum.

Reddeden mirasçının artık terekeden bir pay alması mümkün değil, o halde kazanımının hukuken geçerli bir sebebi yok(alacaklılık vs gibi başka bir sebep olmadığını varsayıyorum). Bu durumda onun açısından sebepsiz zenginleşme teşkil etmez mi? Şayet öyle olduğunu kabul edersek BK m 61 vd hükümleri uyarınca aldığını geri vermekle yükümlü olacak ancak bu durum mirası reddetmesini etkilemeyecektir.

Not: (Tartışılması açısıdan söylüyorum, fikrim kesin bilgiye dayanmamaktadır)