Mesajı Okuyun
Old 12-10-2011, 16:23   #10
Admin

Sayın isungur,
Alıntı:
Yazan isungur
Eğer yargı nezdinde bu hükümler bağlayıcı kabul edilmez, yok hükmünde sayılırsa, bankaların bu hizmeti tümüyle durdurması gerekebilir. Çünkü böyle bir durumda bankalar, baş edemeyecekleri bir risk ile karşı karşıya kalabilirler.
Sn.Av.Ömer Güntay'ın 4077. sayılı kanun 6.maddeyle ilgili görüşüne ben de katılıyorum.

Yargı organlarının bu sözleşme maddelerini yok sayması durumunda ise bankaların hizmeti durdurmayı düşünmek yerine sözleşme maddelerini 4077.sayılı kanun 6. madde hükmüne UYGUN getirmeyi değerlendirmeleri daha doğru olabilir.

Malumunuz veçhile bu kanun maddesinin uygulanabilmesi için sözleşme hükmünün tek taraflı, iyiniyet kurallarına aykırı şekilde, tüketici aleyhine dengesizliğe yol açacak şekilde oluşturulmuş olması gerekmektedir ki, bankaların müşterilerinin önüne koyduğu sözleşmelerin hemen hepsinde durumun kesinlikle böyle olduğu da tartışmasızdır. Bu sözleşmeleri hazırlayan banka hukuk müşaviri meslektaşlarımız, bu maddeleri kaleme alırken sadece kurumlarını değil, tüketicinin de menfaatlerini koruyacak bir format kullanırsa maddelerin hükümsüz kalması durumu ortaya çıkmaz, kimse de mağdur olmaz.

Somut örnek vermek gerekirse, "banka kartı şifresinin müşterinin elinden çıktığı her durumdan müşteri sorumludur, banka hiçbir sorumluluk kabul etmez!!!" şeklinde gayet tek taraflı ve adaletsiz bir maddeyi sözleşmeye koyup, hizmet almak isteyen herkese de ZORLA imzalatan bir banka, bu maddenin 4077/6 kapsamında iptali durumunda da "şimdi nasıl ticaret yapacağım!" diye de hayıflanmamalıdır.

Hiç şüphe yok ki aynı madde sözleşmede "Müşterinin şifresinin korunması konusunda hem müşteri, hem banka hayatın doğal akışına uygun tüm önlemleri alırlar. Bu şifrenin bankanın kusuru ile kaybedilmesi durumunda doğacak zararlardan banka, müşterinin kusuru ile kaydedilmesi durumunda doğacak zararlardan ise müşteri sorumludur" şeklinde kaleme alınsa, hiçkimse itiraz etmeyeceği gibi, yargı organlarınının da sözleşmeyi "genel işlem şartı" kabul etme ihtimali pek azalacaktır.

Banka sektörünün durum değerlendirmesi yaparken kendine sorması sorulardan biri Türkiye'de bu sözleşme maddesini bu şekilde kaleme alan bir banka olup olmadığı olmalıdır diye düşünüyorum.