Mesajı Okuyun
Old 29-08-2012, 15:57   #1
Nalezapon

Varsayılan Avukatlık Ruhsat Almak ya da Almamak?

Merhaba arkadaşlar. Size bir konu hakkında danışmak istiyorum. Biraz kafam karışık diyebilirim.
Stajımı henüz tamamladım. Bir ay sonra yurtdışına yüksek lisansa gideceğim. Muhtemelen iki sene sonra ancak Türkiye'de çalışmaya başlayabilirim. Bu sebeple ruhsat başvurusu yapıp yapmamakta kararsız kaldım. Ruhsat başvurusu yaptığım takdirde baro levhasına kaydımız yapılıyor. Ancak, benim o kaydı sildirmem gerekecek. Yoksa Avukatlık Kanunu'na göre 3 ay içinde büro edinme zorunluluğum var. Daha sonra baro levhasına tekrar kayıt edilebilmek için de yeniden belge toplama safhası ve yine belli bir miktar para ödemem gerekecek. İlk sorum şöyle: Baro levhasına kayıt tarihi ruhsatnameyi aldığımız tarih mi oluyor?

Ayrıca sanırım ruhsat alabilmek için yemin törenine katılmamız gerekiyor. O törene katılmam için bir süre kısıtlaması var mıdır acaba? Yoksa istediğimiz zaman katılıp, ruhsatnamemizi alabiliyor muyuz? Eğer bu aralar başvuru yaparsam ruhsatnamem geldiğinde yurtdışında olacağım. Şimdi ne yapmalıyım, bilmiyorum.

Aklımı kurcalayan son bir soru daha var. Avukatlık Kanunu yakın zamanda değişecek gibi gözüküyor. Yeni kanun taslağında staj öncesinde ve staj bitiminde sınav öngörülüyor. Eğer ruhsatnameyi almadan gidersem, iki sene sonra geldiğimde staj sonrası sınavına girmem gerekir mi? Aslında kazanılmış hakkım var diye düşünüyorum. Daha önceden Ankara Barosu'nda yapılan bir konferansta da, bu durum birkaç Baro'nun Başkanı tarafından dile getirilmişti. Ne var ki, ben bu konuya hala şüpheli yaklaşıyorum.

Yukarıdaki garip düşüncelerim ışığında bana nasıl bir yol gösterebilirsiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.