Mesajı Okuyun
Old 10-12-2012, 21:02   #67
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan keskinbalta
usulden red çok aşırı bir müeyyide bence.
başka şehirdeki bir mahkemeye gider avansı yatırırken kalemi telefonla aradım kalemdeki memur dosyada 316-tl para var ve 800-tl yatırırsanız yeterli dedi
dediği gibi yatırdım
sonra teyit etmek için aradığımda 14-tl bir miktar eksiklik olduğunu kesin süre geçtikten sonra söyledi
halbuki kendi söylediği miktarı yatırmıştım...
bence ikinci bir süre verilmeli...

Yukarıya aktarılan Yargıtay'ın bu konudaki içtihatlarını yerinde buluyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=67923

Bu konuda yukarıda verdiğim linkteki cevabım şu şekildeydi:

Alıntı:
02.12.2011 - ......... gider avansının HMK 120. maddesine istinaden verilen 14 günlük kesin süreden sonra yatırılması halinde, geç yatırılmasının davanın uzamasına sebebiyet vermeyecek olması durumunda, maddenin konuluş amacını ve HUMK döneminde Yargıtay'ın kesin hüküm hakkındaki içtihatlarını da göz önüne alarak, davanın sırf bu nedenle reddolunmaması gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum. İlave olarak; 114. maddedeki "gider avansının yatırılmış olması" ile "120. maddeye göre verilecek 14 günlük kesin sürede gider avansının yatırılması"nın bir tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Bu nedenle reddolunacak davalar temyiz edildiğinde Yargıtay'ın konuya yine bu açıdan yaklaşacağını, davanın uzamasına sebebiyet vermediği durumlarda sırf 14 gün süreden sonra gider avansı yatırıldı diye davanın reddedilmesinin doğru ve kanunun amacına uygun olmayacağı yönünde içtihat oluşturacağını ümit ediyorum.

Yerel mahkemeler, birçok dosyada olduğu gibi, hemen kolayca, "gider avansı (veya gider avansı süresinde) yatırılmadığından davanın usulden reddine" şeklinde karar verme yoluna gitmek yerine, HMK 114 ile 120. maddeleri ayrımını yapabilmeli ve davaların uzamasına sebebiyet vermemeliydi...