Mesajı Okuyun
Old 10-12-2010, 12:00   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hasan ATAM
Yücel Kocabaş üstadıma bu doyurucu açıklamasından dolayı teşekkür ederim. Açıklamaları benzer olan davamıza fazlasıyla ışık tuttu

Değerli meslektaşım, Av.Habibe Yılmaz Kayar Hanımefendi tarafından açılan tatışmayı da aşağıdaki bağlantıdan incelemenizi öneririm. Ben de naçizane orada şöyle demiştim:

"Hukuksal olarak aynı kanıdayım. Boşanma yargılamalarında bu tür yöntemlerle elde edilen taraf delillerinin kabul edilmesi, genelgeçerlik kazanması çok tehlikeli toplumsal ve hukuki sonuçlar verir; bunun hukuk devletine ve hukukla bağlı toplum idealine hizmet etmeyeceği aşikardır. Boşanma davası süren tarafları delil toplamak uğruna hukuka aykırılığa teşvik edeceği gibi, mutsuz evlilikleri olan kişileri muhtemel davaları için hukuka aykırı yöntem ve kişilere itecektir. Dava malzemesi denilen delilleri çoğu zaman taraflar bildirir ve toplar; ancak bunların davaya müessir ve hukuki olup olmadığını da yargıç gözetmekle yükümlüdür. Bu dava ve karar bu kabil bir karar olmakla yargıcın yasal dayanak ve gerekçe olarak isabetli karar kıldığını düşünüyorum."

Yargıcın bu ödevi için HUMK.'da açık hüküm aramaya da hacet yoktur kanımca. Hüküm, Anayasa madde 2'de, TMK.m.2 ve 4'de ve nihayet HUMK.m.76'da bulunmaktadır. Saygılarımla.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...832#post431832