Mesajı Okuyun
Old 22-03-2011, 23:18   #6
Admin

Sayın yildiz2005 ve Sayın Av.Ömer Güntay tarafından belirtildiği gibi öncelikle bakmanız gereken yönetim planı. Bunun gerekçesi Kat Mülkiyeti Kanunu madde 20/1. fıkradaki "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça" hükmü.

Eğer yönetim planında özel bir hüküm düzenleme yoksa (veya yönetim planıyla kabul edilmiş özel bir ısıtma projesi vs. bir başka anlaşma da bulunmuyorsa) o zaman aynı maddenin 20/b fıkrası gereğince paylaşımda arsa payının esas alınması gerekiyor.

Yakıt gideri binaya ilişkin genel bir gider olduğundan aynı kanunun 18. maddesi gereğince hem kat maliki (tüm malikler), hem de kiracı vs. diğer kullanıcılar bu borçtan müteselsilen sorumludur. Bir diğer deyişle, hiçbir kat maliki "benim orada kiracım var ondan alın" veya "ben daireyi boş tutuyorum ödemem" (bkz md20/3) diyemeyeceği gibi, kiracılar da "kat malikinden alın" şeklinde itirazda bulunamaz, müteselsil sorumluluk söz konusudur, yönetim gideri her kimden isterse o kişi öncelikle ödemek, sonra gerekiyorsa asıl borçluya (örneğin kiracıya) rücu etmekle yükümlüdür.