Mesajı Okuyun
Old 10-09-2010, 22:26   #9
Admin

Belki hukuki çerçeveyi de çizmeliyiz. Benim bulabildiğim ilgili mevzuat:
Hasta Hakları Yönetmeliği
Alıntı:
Bilgilerin Gizli Tutulması
MADDE 23. Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.

Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz.

Biyoloji ve Tıbbın Uygulanması Bakımından İnsan Hakları ve İnsan Haysiyetinin Korunması Sözleşmesi
Alıntı:
Bölüm III – Özel Yaşam ve Bilgi Edinme Hakkı

Özel Yaşam ve Bilgi Edinme Hakkı

MADDE 10. 1- Herkes, kendi sağlığı hususundaki bilgilerle ilgili olarak, özel yaşamına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.

Burada özellikle Hasta Hakları Yönetmeliğindeki 23/1 fıkranın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü istinayı sadece kanunla belirlenmiş hallerle sınırlıyor.

Dolayısıyla eğer bu bilgilerin MEDULA programında erişime açılması söz konusuysa, bu işlemin dayanağı olarak bir yönetmelik kullanılması mümkün gözükmüyor, bir kanuna dayanmak gerekiyor. Bu konuda bir kanun varsa (veya benim belirttiklerim dışında bir hukuki metin bulunuyorsa) onları da belirtirsek hukuki çerçeveyi daha net belirlemiş oluruz diye düşünüyorum. Belki Sağlık Hukuku HÇG'de konuya katılmak isteyebilir?