Mesajı Okuyun
Old 03-02-2011, 17:25   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dekortiko
Bir avukat meslektaşımla yaşadığım ve meslek onuru adına utandığım bir olayı sizlerle paylaşarak, gelinen noktada fikirlerinizi almak istiyorum.

Davalı vekili olarak takip etmekte olduğum bir davada davacının alacak talebi kısmen kabul edilerek, bir miktar para ödememize hükmedildi.
Dava sonuçlanınca, davacı vekili meslektaşıma "icra takibi yapma, müvekkilim ticari itibarı yüksek bir kimse, birlikte hesaplayalım temyizi beklemeden ödemeyi yapalım" dedim. Meslektaş da bana, olur karar yazılınca sizi ararım dedi.
Karar yazıldığında olması gerekenden yüksek bir hesap toplamıyla benden talepte bulundu. Nasıl böyle hesapladığını sorduğumda "icra vekalet ücretini de eklediğini" söyledi. Ben de, biz ödeme teklifinde bulunuyoruz, nasıl icra vekalet ücreti istersin dediğimde, "müvekkilin zengin, benim paraya ihtiyacım var. O halde siz ödemeyin ben icraya vereyim" diyerek telefonu kapattı.
Ben de derhal hesapladığım tutarı, PTT kanalıyla konutta ödemeli olarak kendisine yolladım ve ayrıca durumu haber veren bir telgraf çekip, cep telefonuna da mesaj attım.
Ancak, PTT'den gelen telgrafı bekleme süresinde almadığı gibi, parayı da kabul etmeyerek icra takibi başlatmış.

Benim bu esnada parayı almadığını öğrenerek tevdi mahalli tayin ettirecek zamanım ollmadı. İcra takibi bir gün sonra açılmış.
Meslek kuralları ve TCK 257. maddesine aykırı olduğunu düşündüğüm bu davranış nedeniyle yapacağım başvurularım ayrı kalmak kaydıyla sizlerin bir konuda fikirlerini almak istiyorum.

İlama dayalı icra takibine karşı İİK 33 maddesine göre itfa sebebiyle icranın geri bırakılmasını isteyebilir miyim?
PTT'de kendilerine ödenmek üzere beklemekte olan para ödeme sayılır mı?

Ya da böylesine haksız biçimde açılan icra takibinde vekalet ücreti ödememek için izlemem gereken yol konusunda başka bir fikriniz var mı? Bu icra takibine karşı izlenecek yol nedir?
Teşekkür ederim.

İşte bu tür haksızlıklara engel olmak adına şu öneride bulunmuştum:

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=9382